Przewodnik dla dużych i małych
6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci,  Przewodniki,  Przyrodnicze

Przewodnik dla dużych i małych: Bałtyk i Tatry

Za niecały miesiąc początek wakacji, powiew lata i letnich wojaży czuć już w powietrzu. Z tej okazji chcę wam pokazać Przewodnik dla dużych i małych. W serii tytuły Tatry oraz Bałtyk. Po ich lekturze przychodzi wielka ochota by ruszyć w Polskę z dzieckiem i poznać swój kraj jeszcze bliżej. Jak w tytule, to książki w których ciekawe informacje znajdą zarówno dzieci jak również rodzice.

Na wyprawę w Tatry zabiera nas Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Natomiast Bałtyk to historia pisana przez Jana Wilanowskiego, bałtykoluba, koordynatora Błękitnego Patrolu WWF na Mierzei Wiślanej. Obaj z wielką pasją dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą jak również doświadczeniem, zdradzając ciekawe miejsca, nieznane przygodnym turystom.

Pojawia się mnóstwo ciekawostek, postaci związanych z regionem oraz przykładów – same konkrety owinięte w ciekawą opowieść. Książki są wydane z wielką starannością. W sztywnej oprawie i na dużych stronicach. Ciekawe treści zdobią liczne, estetyczne ilustracje, pobudzające wyobraźnię czytelników. Jeśli planujecie rodzinne zwiedzanie, albo jeszcze nie macie planów, bardzo polecam Przewodnik dla dużych i małych. Wskaże wam właściwy kierunek. To będą udane wakacje.

Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych

Już na wewnętrznej stronie okładki znalazła się mapa wybrzeża, która mnie osobiście bardzo ucieszyła. Bardzo fajnie, z „lotu ptaka” dzieci mogą zobaczyć jakie duże miasta napotkamy podróżując wzdłuż linii brzegowej morza i jaki kształt ta linia przybiera. Dalej jak wspomniałam konkrety. Dlaczego. Bałtyk jest najmłodszym, najpłytszym jak również najsłodszym zbiornikiem. Przemierzając Żuławy cofamy się nieco w czasie, by zasięgnąć wiedzy o twierdzy w Malborku oraz zwyczajach Zakonu Krzyżackiego. Na Kaszubach natomiast odkryjecie skansen latarnictwa. Na kartach całej książki pojawia się wiele pojęć geograficznych, jak mierzeja, depresja, jeziora przybrzeżne, wydma biała czy też ruchome wydmy. Zaprezentuje się spora ilość gatunków zwierząt, tych morskich oraz lądowych.

Autor poprowadzi czytelników po dziewięciu największych nadmorskich miastach. Zawitacie między innymi do Gdańska, Sopotu, Gdyni czy Kołobrzegu i Świnoujścia. W każdym z miast warte uwagi miejsca oraz ciekawostki. Będzie co nieco o bursztynie. Opis skali Beauforta. Wikingowie na Wyspie Wolin. Nie sposób wspomnieć całe bogactwo przekazanej przez autora wiedzy.

Na końcu Bałtycki Quiz, który zweryfikuje z jaką uwagą czytaliście Przewodnik.

Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego sinice zakwitają? Kim lub czym jest król wydm? Co głosi legenda o Juracie? Poznać ciekawostki Daru Pomorza czy też kołobrzeskie Marianny? To koniecznie zajrzyjcie do Bałtyku.

Tatry – Ruszamy na szlak

W otoczeniu szczytów, skał oraz wysokich drzew przemierzymy Tatry Zachodnie, Wysokie oraz Bielskie. Co warto zapamiętać „Tatry to dom zwierząt. My jesteśmy tu tylko gośćmi”. W ślad za tym stwierdzeniem pojawi się wielu mieszkańców gór. Czy wiecie, że w Tatrzańskim Parku Narodowym mieszka około 400 świstaków? Zachwyci was tatrzańska przyroda. Czytelnicy dowiedzą się jak przygotować się do wyprawy na szlaku górskim, jakie są szlaki oraz jaki numer alarmowy obowiązuje. Nasz przewodnik zwraca uwagę na pogodę. Zmienia się bowiem w górach często i nagle, a „…o każdej porze roku możemy znaleźć się we mgle„.

Ruszymy między innymi w Doliny: Chochołowską, Pięciu Stawów, Małej Łąki, Lejową. Odwiedzimy Szczyty: Kozi Wierch, Orlą Perć, Giewont. Zajrzymy do jaskiń. Czytelnie dowiedzą się jak powstają oscypki. Będzie też o najgroźniejszej w pamiętanych dziejach lawinie pod Rysami oraz burzy nad Giewontem. Tatry to nie tylko Zakopane, ale piękny region z tradycją oraz zwyczajami pielęgnowanymi przez pokolenia.

Co zobaczycie i przeczytacie podsumowuje Tatrzański Quiz. Jesteście gotowi?

Jeśli jesteście ciekawi Legendy o Zbójnickich Skarbach? Chcecie wiedzieć jaka jest największa jaskinia w Tatrach? Znać różnicę między Taternikiem, a Grotołazem. Poznać dietę Niedźwiedzia oraz sekret Kozicy, sięgnijcie po tytuł Tatry.

Przyznam, że zaczytałam się w tych książkach. Niezwykle ciekawe. Wciągają do świata przyrody. Bliższe memu sercu jest morze, ale z Przewodnikiem również w górach poczułam się dobrze. Jeśli czujecie się odkrywcami, tych książek nie może zabraknąć w waszej domowej biblioteczce.

Jeśli Bałtyk i Tatry przypadły wam do gustu, to zwracam uwagę na kolejny tytuł: Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny.

Bałtyk, Przewodnik dla dużych i małych, Jan Wilkanowski, wydawnictwo Literackie, 88 stron, wiek 6+

Tatry, Przewodnik dla dużych i małych, Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński, wydawnictwo Literacie, 88 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *