Psy i Dzieci
Dla Rodziców,  Edukacyjne,  Pies,  Zwierzęta

Psy i Dzieci – Jak ugryźć temat

Tytuł Psy i Dzieci niezmiernie mnie ucieszył. Miałam nadzieję, że znajdę w nim skuteczne wskazówki, bo kiedy rok temu pojawił się u nas pies, przewrócił nasz dom do góry nogami. Dosłownie. Chyba nikt z naszej rodziny nie spodziewał się takiego zamieszania. Było tak jakby w domu pojawiło się małe dziecko. Nie za bardzo przemawiał do nas argument, żeby za wszystko nagradzać psa chrupkami, dlatego podejście autorów książki, że pies to nie tylko chrupek bardzo mnie przekonało. „…pies nie działa jak maszynka. Nie wystarczy, że ktoś da mu smakołyk, i jego zachowanie od razu się poprawi…” Ta książka pozwoli właścicielom psów, lepiej je zrozumieć. Otworzyć się na psi świat i odpowiedzialnie wprowadzić czworonoga do rodziny, tak aby każdy czuł się bezpiecznie. Wszystkie omawiane w książce zagadnienia oparte są na przykładach z praktyki własnej autorów („z życia Wojtków”) lub współpracy z klientami.

O czym przeczytacie w Psy i Dzieci?

Przyznam, że czytałam książkę z ogromnym zdziwieniem, ponieważ uświadomiłam sobie jak mało wiem o swoim psie. Poniżej znajdziecie wybrane zagadnienia, które znajdziecie w książce. Zaznaczam, że to tylko mała próbka tego czego się dowiecie

 • Psa nie trzeba dominować, aby był nam posłuszny. Samiec alfa w stadzie to mit. Kiedy pies boi się opiekuna, zaczyna być nieufny i nieposłuszny.
 • Bardzo podoba mi się pokazanie niektórych „złych zachowań” z psiej perspektywy. Czy oszczekiwanie, którego ludzie nie właściciele, dla psa może być czym niewłaściwym. No nie.
 • To czy i jak okazujemy psu pomoc, ma dla niego znaczenie.
 • Autorzy obalają wiele mitów z psiego podwórka. Na przykład o tym, że istnieje konkretna rasa psa idealna dla dzieci. „Nie ma rasy dla dziecka ani psa dla dziecka”. Każdy pies może ugryźć jeśli przekroczymy psią granicę.
 • Ignorowanie zachowań i potrzeb psa nie jest dobrym rozwiązaniem i nie zmieni zachowań które nam sie nie podają.
 • Dorosły pies śpi do 14 godzin na dobę! i potrzebuje różnych aktywiści, aby czuć się szczęśliwy.
 • W ciekawy dla mnie sposób przedstawiona została pozytywna psia zabawa. Na pewno zwrócę uwagę na to jak mój pies się zachowuj i wygląda, przy kolejnym psim spotkaniu na spacerze.
 • Zadziwił mnie rozdział o psich emocjach. O tym jak zachowuje się zestresowane zwierze. Faktycznie, uświadomiłam sobie, że jedno zachowanie jak merdanie ogonem może oznaczać różne rzeczy. A sam merd ogona też jest różny.
 • Wreszcie bardzo szczegółowo rozpisce zachowania miedzy dzieckiem, a psem. Konkretne wskazówki czego nie powinno robić dziecko psu, dla swojego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia psa.
 • Sporo jest również o okresie szczenięcym, o psiej przestrzeni oraz socjalizacji, zabawach ze szczeniakiem, nauce dobrych nawyków.
 • Psi specjaliści zdradzają pomysły na zabawy między dziećmi i psami.

Gdy przychodzi do naszego domu pies…

Psy i Dzieci to kompendium wiedzy o świecie psów w świecie rodziny. Napisany z wielkim szacunkiem do zwierząt oraz ludzi, do stada które tworzą. Pięknie się tu wpisuje wykorzystany przez autorów cytat:

„O ile cenniejsza niż wszystkie zasady tego świata jest odrobina człowieczeństwa” Jean Piaget

Rozdział ósmy skonstruowano jako rozmowy z psimi specjalistami w formie pytań. Znajdziecie tu naprawdę bardzo konkretne odpowiedzi na zadanie kwestie i problemy.

Na końcu książki, w zakończeniu przeczytałam, że „Gdy przychodzi do naszego domu pies lub dziecko, to roztrzaskuje znany nam świat na kawałki i składa je na nowo w zupełnie inną formę”. Ta myśl podziałała na mnie niemal terapeutycznie, tu nawiązuje do tego o czym wspomniałam we wstępie o naszym psim tornadzie. Jeśli czujecie, że potrzebujecie wsparcia aby wasza relacja z czworonogiem była lepsza, spokojniejsza, dająca poczucie radości domownikom, sięgnijcie po Psy i Dzieci. To naprawdę ciekawy, niezwykle praktyczny poradnik.

Książki dla dzieci z psim bohaterem znajdziecie w kategorii Bohater, Pies –> TUTAJ.

Psy i Dzieci, Zofia Zaniewska-Wojtków, Piotr Wojtków, wydawnictwo Buchman, 224 strony, dla rodzin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *