6 - 8,  9 - 12,  Bajkowe Stworzenia,  Fantasy

Solilandia – dla dzieci, które kochają baśnie

Wspólne wyprawy dalekie i bliskie, to coś co nasza rodzina bardzo ale to bardzo lubi. Nie dalej jak miesiąc temu, mieliśmy sposobność odwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce. Była to pierwsza wizyta w kopalni dla każdego z nas. Było świetnie. Polecam dla wszystkich rodzin z dziećmi, pod warunkiem, że dziecko jest w stanie samodzielnie chodzić przez 3 godziny. Mój Syn, który do łazików nie należy, nawet nie zauważył kiedy minęły i chciał zwiedzać dalej.

Kopalnia w Wieliczce przygotowała dla dzieci, specjalną dedykowaną trasę „Odkrywamy Solilandię” z licznymi atrakcjami. Przyznam się, że nie skorzystaliśmy z tej opcji, bo wydawało mi się, że będzie jak z dziecięcym menu w restauracji, więc po co? Dziś wydaje mi się, że mogłam się mylić, a to za sprawą książki, którą potem wypatrzyłam w kopalnianym sklepiku.

Poznajcie jedną z najwspanialszych baśni jaką przeczytałam. Poznajcie Solilandię.

Solilandia to wspaniała baśń, opowiadająca o rozległej, podziemnej krainie, zamieszkanej przez skrzaty solne zwane Soliludkami. Skrzaty kryją się w korytarzach i komorach przed wzrokiem człowieka, wykorzystując znane sobie sposoby. Bajka o Solilandii jest pełna dziwnych postaci, stworów i niesamowitych miejsc. Historia i przygody, które dzieją się na kartach książki zadziwiają i zaskakują z każdą kolejną stroną. Wspaniałe opisy pełne szczegółów pobudzają wyobraźnię czytelnika, a charyzmatyczni bohaterowie wywołują prawdziwe emocje. Nasze trzy tomy tej niesłychanej opowieści czytaliśmy dosłownie jednym tchem. A kiedy kończyłam czytać jeden rozdział, mój Syn prosił, „mamuś, jeszcze jeden rozdział lub choć pół strony…” żeby wiedzieć co się zdarzy za chwilę. To najlepsza rekomendacja ever.

Solilandia. Pamiętniki wielickiego skrzata.

To pierwsza część baśni, w której mały czytelnik dowie się o istnieniu krainy Solilandii, o jej władcy Skarbniku i całym plemieniu Solilódków. Zwyczaje i codzienność poznajemy z perspektywy małego, odważnego skrzata Solka, który mieszka wraz z całą rodziną i jest autorem Pamiętników wielickiego skrzata. W tej części dzieci dowiedzą się kim są Solonie i Solizaury, Pukawki i Fąfle, jak działa solipon, jaką rolę pełnią szukacze i co może się stać gdy skrzat złamie odwieczne prawa.

Seria nieoczekiwanych wydarzeń doprowadza właśnie do złamania odwiecznych praw ustanowionych przez Skarbnika. Kto jest zdrajcą, komu grozi zasolenie, rozstrzygnie Skarbnik. Tymczasem Solilandii grozi wielkie niebezpieczeństwo i „Tak rozpoczęła się słynna wśród soliludków wyprawa po kryształy mocy.”

Solilanida. Wyprawa do Kryształowej Groty.

Drugi tom baśni opowiada o niebezpiecznej wyprawie, którą podejmują skrzaty by ratować swoją krainę. Tylko kryształy mocy mogą pomóc w walce z Solizaurami. W wyprawie biorą udział śmiali i mądrzy przedstawiciele solilódków, ale też decyzją Skarbnika, mała delikatna Alusia. W dziwnych okolicznościach do wyprawy dołącza też Solek, dzięki czemu przebieg wyprawy zostaje zapisany w jego pamiętniku.

Wyprawa od samego początku jest trudna i prowadzi w odległe, nieznane rejony kopalni, których trudno szukać na starych mapach. Coraz dalej i dalej od domu. Wraz z ekspedycją, dzieci poznają:

Agenora, władcę jaskiń i jego wiszący zamek:

„…naszym oczom ukazał się widok zapierający dech w piersiach. Nad ogromnym lazurowym jeziorem unosił się wielki zamek. Niezliczone baszty i wieżyczki przeglądały się w wodzie, nie dotykając jej jednak…”

Malachitowy Bór, w którym

„Gigantyczne niby-drzewa rozwijały swe zielone konary wszędzie gdzie tylko spojrzałem” – pisze Solek;

Królowę Ba-Zal, władczynie Królestwa Jar, zamieszkującą rubinowy pałac

„Na jeziorze lawy była wielka wyspa, na której unosiła się przepiękna budowla. Wyglądała tak, jak by została wykoanna z jendego gigantycznego rubiny albo ze szkła w kolorze ciemnej czerwieni.” „Światło tańczyło po bajkowych basztach i kopułach, przenikało także z wnętrza rubinowego pałacu. Można było patrzeć bez końca…”

wreszcie Królową Ed i Króla Addara, strażników Kryształów mocy zwanych też Kryształami Jasnego Płomienia oraz Lunaki zwane też poświstami, które robią tylko to, co uznają za stosowne i do niczego nie można ich zmusić.

O zmaganiach członków wyprawy do Kryształowej Groty musicie koniecznie przeczytać z waszymi dziećmi, a dowiecie się czy Kryształy Mocy dotarły bezpiecznie do Solilandii i czy niebezpieczeństwo zostało zażegnane.

Solilanida. Klątwa Ducha Gór.

Trzecia część to jeszcze więcej przygód i bajkowych postaci. Radość, uczucie ulgi i rozprzężenie sprawia, że skrzaty nie zachowują ostrożności i ponownie stają przed wielkim zagrożeniem. Solilandia prawie zostaje odkryta, a na domiar złego budzi się biała dama Bieliczka, która rzuca zły urok na każdego kto na nią spojrzy. Jedynie Rada Trzydziestu Trzech i Płomień Zgody jest w stanie uratować bajkowe krainy przed mocą białej damy. Skrzaty muszą ruszyć na powierzchnię ziemi, aby odnaleźć przedstawicieli wszystkich dobrych, bajkowych plemion. Będzie się działo, bo równocześnie rusza kilka ekspedycji. My, czytelnicy towarzyszymy ekspedycji Solka, który rusza na powierzchnię wraz z górnikiem Staszkiem i przyjaciółmi.

W tej części dzieci poznają Mechaczki z beskidzkich gór, Gnoma Szarego – strażnika Złotego Stoku, krasnoludki z Mokrzańskiego Lasu, trola Swipalla, Jaskiniowe ludki oswobodzone z klątwy Karkonosza – ducha gór, a potem jeszcze chochliki oraz kłobudki. Wszystkie te stworzenia oraz bohaterowie z dwóch wcześniejszych części baśni, zasiadają wreszcie do Rady Trzydziestu Trzech by ratować bajkowe krainy przed złym urokiem białej damy.

„Kiedy płomień przyjaźni jasnym światłem płonie, To miłość i zgoda łączą nasze dłonie. A świat zaraz rośnie wokół i pięknieje, A każda buzia się śmieje!”

Czy polecam Solilandię? Też pytanie! Tak, po stokroć

Solilandia to przepiękna baśń o przyjaźni i więzach z rodziną, przyjaciółmi i wspólnotą, w której żyjemy. Opowieść o odwiecznym zmaganiu dobra ze złem. O przygodach i wyzwaniach, które warto podejmować.

Solilandia to jedna z najwspanialszych książek, które miałam przyjemność przeczytać z moim dzieckiem. Całkowicie pochłonęła mojego Syna i mnie. Wielkie podziękowania i gratulacje dla autorki, Pani Beaty Kołodziej za stworzenie tych wszystkich wspaniałych bohaterów, którzy zamieszkali w naszym domu. Na stronie internetowej autorki, możecie przeczytać o tym, skąd pomysł i inspiracje na tę historię pełną niesamowitości.

Do książki wrócimy zapewnie jeszcze nie raz. Polecam!

Wszystkie trzy tomy Solilandii zostały pięknie wydane, w grubej oprawie i ze znakomitymi ilustracjami.

Solilandia. Pamiętniki wielickiego skrzata, Beata Kołodziej, wydawnictwo PMDC Kraków, 131 stron, wiek od 5 lat

Solilandia. Wyprawa do Kryształowej Groty, Beata Kołodziej, wydawnictwo PMDC Kraków, 183 strony, wiek od 5 lat

Solilandia, Klątwa Ducha Gór, Beata Kołodziej, wydawnictwo PMDC Kraków, 157 stron, wiek od 5 lat

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *