Tajemnica Niebieskich Drzwi
9 - 12,  Dla dzieci,  Dzieci,  Emocje i Obyczaje,  Fantasy

Tajemnica Niebieskich Drzwi

Tajemnica Niebieskich Drzwi to historia pełna uczuć i emocji, pytań i niejednoznacznych odpowiedzi. Rodzeństwo Tola i Janek spędzając czas u babci Marianny, odkrywają zamknięte, niebieskie drzwi na strychu. Do drzwi jednak nie ma klucza, babcia go gdzieś zapodziała. Tajemnica jest jednak bardzo kusząca. Pewnego dnia w trakcie porządków w domu babci, Tola odnajduje niebieski klucz. Od razu dzieci orientują się, że to ten zaginiony klucz, do drzwi na strychu. W tym momencie zaczynają dziać się niesamowite rzeczy, które zmienią nie jedno w życiu rodzeństwa.

Za niebieskimi drzwiami

Po przekroczeniu niebieskich drzwi „Rodzeństwo popatrzyło na siebie zdziwione”. Zobaczyli niebio i gwiazdy, z którymi mogli porozmawiać. Gwizdy, które tak jak wszyscy mają marzenia i które znały ich babcią jako małą dziewczynkę Mariankę.

Utrzymując znalezienie klucza do drzwi w tajemnicy, nawet przesz babcią, dzieci dwa razy proszą gwiazdy o spełnienie marzenia. Okazuje się, że kiedy gwiazda spełni czyjeś marzenie spada na ziemię i znika z nieboskłonu. Drugie wypowiedziane przez dzieci życzenie jest jednak wyjątkowe, bo dotyczy zdrowia ich babci, która poważnie zachorowała. To życzenie wymaga, aby aż 46 gwiazd znikło z jasnego nieba. Co stanie się dalej? Czy babcia wyzdrowieje i wyjawi dzieciom tajemnicę niebieskich drzwi? Jak postąpi Tola i Janek kiedy dowiedzą się prawdy? Odpowiedzi na te pytani, trzeba odkryć, czytając książkę.

Każde marzenia ma swoją cenę

Najbardziej podobało nam się w tej opowieści to, że nie wiadomo było co się stanie dalej i jakie decyzje podejmą dzieci. Książka jest tak skonstruowana, że faktycznie nic nie jest oczywiste. Decyzje, które trzeba podjąć wymagają odwagi, dojrzałości i są naprawdę trudne. A jednak Tola i Janek potrafią podjąć te właściwe przy okazji poznając prawdę, „…że każde prawdziwe marzenia ma swoją cenę”.

Tajemnica Niebieskich Drzwi to książka, która skłania do przemyśleń. Doskonała na dobranoc, pod warunkiem, że zdążycie chwilę z dziećmi jeszcze porozmawiać. Z pewnością pojawi się wiele pytań, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Książka w twardej oprawie, formatu mnie więcej zeszytu. W środku większa czcionka wygodna do czytania dla dzieci, zatytułowane rozdziały oraz odrobinę nastrojowych ilustracji. Cóż polecam, bo to jest właśnie wartościowa i mądra literatura dla dzieci.

Jeśli szukacie równie ciekawych i mądrych historii, to zajrzyjcie do wpisu Małą Księżniczka

Tajemnica Niebieskich Drzwi, Monika Kamińska, wydawnictwo mamania, 140 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *