Tam Gdzie Gra Muzyka
6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Przewodniki,  Wielcy Ludzie

Tam Gdzie Gra Muzyka. Przewodnik po Żelazowej Woli

Czas wakacji to czas odwiedzin wielu pięknych miejsc w całej Polsce. Jeśli macie w planach wycieczkę do Żelazowej Woli (co polecam, bo jest przepiękna), małej mazowieckiej wsi to chciałabym wam pokazać książkę pod tytułem Tam Gdzie Gra Muzyka. To niebanalny, angażujący dzieci Przewodnik po Żelazowej Woli, ale również źródło wiedzy o życiu pianisty Fryderyka Chopina. W książce znajdziecie:

  • fantastyczne, artystyczne ilustracje;
  • ciekawostki o parku, architekturze oraz przyrodzie;
  • wnętrza parkowych zabudowań i ich tajemnice;
  • zadania do wykonania przez dzieci w trakcie spaceru.

Z książki dzieci dowiedzą się, że mazurek ma wiele znaczeń, a wyposażenie czyli meble w polskich dworach nazywano całkiem inaczej niż współcześnie. Zajrzyjcie ze mną do wnętrza książki, a sami przekonacie się ileż ma uroku jak również jak jest praktyczna.

Tam Gdzie Gra Muzyka…

W części pierwszej książki podróżnicy dowiedzą się nieco o mazowieckich wierzbach jak również będą mogli wykonać ich rysunek. Będzie o małym Fryderyku Chopinie, jego rodzicach oraz przyjaźni z rodziną Skarbków, do których należał dwór w Żelazowej Woli. Czytelnicy poznają plan domu, w którym mieszkał Frederyk czyli Oficyny oraz jak spędzał dzieciństwo. Będzie o mazurkach oraz wspomnianym już umeblowaniu oraz fortepianie.

Cześć druga jest, o tym jak zapomniany dworek w Żelazowej Woli stał się Muzeum Fryderyka Chopina. Dzieci będą miały do wykonania kilka ciekawych artystycznych zadań związanych z projektowaniem wnętrz jak również ogrodu. Jak się okazuje „W tworzenie parku w Żelazowej Woli byli zaangażowanie ludzie z całego świata”. „W ciągu pięciu lat na 7 hektarach parku … posadzono około 15 tysięcy roślin”. W tej części dzieci poznają czym są barwy pokrewne, a czym dopełniające oraz wiele elementów architektury ogrodu.

Trzecia część dedykowana jest samemu ogrodowi oraz opiekunom parku w Żelazowej Woli. Czytelnicy poznają gatunki drzew w nim posadzonych wraz z planem – mapką nasadzeń. Będą mogli pobawić się w botanika. Park jest piękny.

Tam Gdzie Gra Muzyka. Przewodnik po Żelazowej Woli to książka, z której skorzystają dzieci jak i rodzice czy opiekunowie. Jest w nim trochę historii, trochę teraźniejszości, dużo o przyrodzie a wszystko to wokół Żelazowej Woli i w kontekście najznamienitszego kompozytora Fryderyka Chopina.

Park  w Żelazowej Woli

Niezwykle polecam tę książka oraz cudowny spacer po parku w Żelazowej Woli. Będziecie się dobrze bawić.

Inspiracji na wakacyjne wycieczki szukajcie również w Przewodnik dla dzieci – Dobra Nasza! Polska

Tam Gdzie Gra Muzyka, Przewodnik po Żelazowej Woli, Monika Utnik-Strugała, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 166 stron, dla dzieci, dla rodzin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *