3 - 5,  6 - 8,  Anglojęzyczne

The Smartest GIANT in Town to historia olbrzyma o wielkim sercu

The Smartest Giant in Town to książka autorstwa Julii Donaldson, która zapisała się na kartach literatury dziecięcej tworząc takie postacie jak Gruffalo czy Czarownica na miotle (wpis o czarownicy tutaj). Jeśli szukacie ciekawej anglojęzycznej książki, która spodoba się waszemu dziecku, to tutaj możecie przejrzeć wszystkie książki autorki. Polecam.

Książki tworzone przez Julię Donaldson to dla dzieci świetna nauka czytania w języku angielskim. Czyta się łatwo dzięki genialnym rymom, licznym powtórzeniom zwrotów i krótkim zdaniom. Poza tym historie są zawsze z mądrym przesłaniem i zaskakują. Aż chce się przerzucić kartkę i czytać dalej. W przekładzie polskim czytaliśmy jak dotąd dwie książki i były równie świetne.T

W The Smartest Giant in Town poznacie najelegantszego olbrzyma w miasteczku.

Miasteczku uroczym, w którym żyją w zgodzie mali i duzi ludzie, a także zwierzęta i nikt nikomu nie wadzi. Nasz olbrzym George zawsze chodził skromnie ubrany

„He always wore the same pair of old brown sandals and the same old patched-up gown….”

ale w głębi duszy chciałby wyglądać inaczej, lepiej.

Pewnego dnia, idąc ulicą zauważa nowy sklep pełen eleganckich ubrań. Oczarowany, wchodzi do środka i kupuje. W sklepie zostaje jego stare ubranie, a Georg staje się najelegantszy w miasteczku.

Dumny i szczęśliwy wraca do domu, ale po drodze wydarza się wiele…. Spotyka kolejno zwierzęta, które dotknął los i są w potrzebie:

-zmarzniętą żyrafę /giraffe/,

– kozę /goat/, której łódz straciła żagiel podczas sztormu,

-rodzinę białych myszek /white mouse family/, których dom spłonął w pożarze,

-lisa /fox/, który utracił swój śpiwór i

-psa /dog/, który nie może przedostać się przez błoto.

George nie waha się pomóc każdemu z nich, nie myśląc o sobie ani trochę. Podśpiewując, zadowolony wędruje dalej do domu.

Jednak kiedy zmienia się pogoda, robi się zimo. Dopiero wtedy dostrzega, że nie jest już elegancki, ale jest najbardziej zmarznięty

„I`m the coldest giant in town….”.

Wraca do sklepu po swoje stare ubranie. Nie czuje żalu za tym utraconym bo teraz jest mu … najwygodniej

” I`m the cosiest giant in town!…”,

Przed sklepem natomiast spotyka go fantastyczna niespodzianka. Nie będę zdradzać, choć co nieco mówi poniższa ilustracja 🙂

Poza świetną treścią, niebagatelne znaczenie dla książki mają też cudowne ilustracje Axela Schefflera. Książka jest ich po prostu pełna. W zasadzie same ilustracje są w stanie opowiedzieć to co autorka ma na myśli. Wspaniałe, emocjonalne postacie, a wszystko w pięknych kolorach. Dopełnieniem jest jakość wydania, elegancka okładka i cudownie połyskujący papier w środku. Znowu muszę to powiedzieć, Aż chce się czytać!

Tak więc, nie zwlekajcie, czytajcie. The Smartest Giant in Town to mądra i zabawna historia, którą zdecydowanie warto przeczytać z dzieckiem.

The Smartest Giant, autorka Julia Donaldson, ilustracje Axel Scheffler, wydawnictwo MACMILLAN, 32 strony, wiek 6+

Książka do kupienia tutaj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *