3 - 5,  6 - 8,  Kosmos

Wielka Mała Niedźwiedzica – opowieść pełna gwiazd oraz kosmicznych ciekawostek

Dziś chciałabym zaprosić Was do wnętrza książki Wielka Mała Niedźwiedzica. Książki związane z kosmosem od zawsze uważam za wyjątkowe i warte lektury. Trudno jest jednak znaleść taką, która trafia do dzieci i opowiada fakty, jednocześnie nie przytłaczając ogromem wszechświata. Książka Wielka Mała Niedźwiedzica posiada tę umiejętność, przybliża dzieciom kosmiczny świat na dziecięcy sposób, przemycając wiele ciekawostek. To zachwycająca, otulona nocą opowieść o cudownej wędrówce Wielkiej Niedźwiedzicy i Małej Niedźwiedzicy, po niebie.

Opowieść na dobranoc

„Pewnej ciepłej nocy wśród tysięcy złotych gwiazd po galaktyce zwanej Drogą Mleczną wędrowały dwa gwiazdozbiory: Wielka Niedźwiedzica i Mała Niedźwiedzica”.

Tak zaczyna się ta gwiezdna historia. Mama Niedźwiedzica ofiarowuje swojej córeczce pakunek i prosi, aby go dobrze pilnowała i nikomu nie oddała. Wędrówka mamy i córki jest długa, a na swoje drodze spotykają liczne gwiazdozbiory. Gwiazdozbiory przyjazne i skore do zabawy oraz tajemnicze i odległe. W końcu mama i córka zatrzymują się na przerwę, zmęczona mama zasypia, ale Mała Niedźwiedzica nie bardzo. Tajemniczy pakunek kusi ją i postanawia do niego zajrzeć…

Jak myślicie co jest w zawiniątku, które Mała NIedźwiedzica dostała od mamy? Czy ciekawość niedźwiadka nie okaże się zgubna? Koniecznie musicie się dowiedzieć sami co wydarzy się na niebie, czytając tę opowieść.

Dlaczego polubicie tę książkę?

Oprócz ciepłej historii, wspaniałej na dobranoc dla każdego młodego czytelnika, książka to mini encyklopedia, która wyjaśnia w prosty sposób trochę kosmicznych zagadnień. Dzieci dowiedzą się na przykład, że:

Gwiazd na niebie jest więcej niż ziarenek piasku na plaży…

Droga Mleczna to galaktyka, w której znajduje się nasz Układ Słoneczny…

Naukowcy odkryli, że Księżyc i Ziemia każdego roku oddalają się od siebie o blisko 4 centymetry…

W środku książki znajduje się fantastyczna niespodzianka – Świecąca Mapa Nieba. Po uprzednim naświetleniu mapy na przykład lampą, gdy znajdziecie się w ciemnym pomieszczeniu, ujrzycie rozświetlone niebo prezentujące gwiazdozbiory. To naprawdę świetny pomysł, który wspaniale działa na dziecięcą wyobraźnię.

Piękna historia, ciekawostki, świetlista mapa to nie wszystko, bo książka to również wspaniałe, zapierające dech w piersiach ilustracje. Wspaniałe, stworzone z gwiazd galaktyki wyglądają przepięknie i pozostają w pamięci. Cała książka, jak możecie zobaczyć na zdjęciach, wykonana jest w kolorystyce nieba i gwiazd. Cudownie to wygląda.

Z całą mocą polecam Wielką Małą Niedźwiedzicę. Czytajcie, podziwiajcie i rozmawiajcie ze swoimi dziećmi o kosmosie. W końcu wszyscy jesteśmy kosmitami 🙂

Moje wcześniejsze wpisy o wspaniałych „kosmicznych” książkach znajdziecie Dalej Niż Niebo TUTAJ, Badacze Kosmosu i Cudowny Świat Kosmosu TUTAJ, Wszechświat TUTAJ, Tutaj Jesteśmy TUTAJ czy Armstrong. Niezwykła mysia wyprawa na księżyc TUTAJ.

Wielka Mała Niedźwiedzica, Paulina Chmurska, ilustracje Elka Grądziel, wydawnictwo Wilga, 48 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *