Wspólna Europa
7+,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Przewodniki

Wspólna Europa – książka o różnorodności europejskiej wspólnoty

Wspólna Europa to ciekawa książka, którą chciałam wam pokazać przy okazji Dnia Europy obchodzonego 9 maja. Książka w przystępny dla dzieci sposób prezentuje różnorodność i bogactwo wspólnoty europejskiej. Lektura daje okazję do rozmowy o tym, że Unia jest …politycznym, gospodarczym i kulturowym porozumieniem państwa, które po doświadczeniach tragedii dwóch wojen światowych postanowiły ze sobą bliżej współpracować. Od 2004 roku Polska jest jednym z krajów należących do wspólnoty. Aby lepiej zrozumieć czym dziś jest Unia 27 krajów, autorki zapraszają na bliższe spotkanie z nimi. Uwaga w książce wydanej w 2019 roku wśród krajów znajduje się jeszcze Zjednoczone Królestwo, dziś już poza wspólnotą.

Wspólna Europa

to dziś dwadzieścia siedem krajów. Rozpoczynając europejską wędrówkę od Belgii, młodzi czytelnicy poznają garść ważnych informacji o każdym z krajów. Trochę historii, ważne daty, zabytki i ludzie. Każdy kraj ma do dyspozycji kilka stron, na których obok tekstu znajdują się również zdjęcia i charakterystyczne grafiki. Tekst rozpoczyna się Cześć w języku opisywanego państwa. Na stronach francuskich dumnie prezentuje się wieża Eiffla, na holenderskich wiatraki, greckich Akropol, na Cyprze skały Afrodyt. Czytelnicy poznają też flagi poszczególnych państw oraz wskazówki co smacznego zjeść będąc w danym kraju z wizytą.

Polska prezentuje się dumnie w otoczeniu między innymi poznańskich koziołków, Pałacu w Wilanowie i bocianiego gniazda. Dzieci dowidzą się, że nasz kraj …jest szóstym pod względem wielkości i liczby ludności państwem Unii Europejskiej. Jest sporo na temat polskiej historii, kultury, tradycji oraz przyrody.

Cześć! Jestem …. z Polski, każdy czytelnik może wpisać swoje imię.

Przyznam, że bardzo podobała nam się ta europejska podróż. Bawiliśmy się i dobrze czuliśmy wśród tych europejskich narodów. Wspólna Europa to wartościowa lektura, która otwiera na świat, pokazuje różnorodność i uczy tolerancji. Ciekawie wydana, pełna detali jak również fotografii zainteresuje dzieci w wieku szkolnym.

Wspólna Europa, Autorki: Katarzyna Walecka, Kinga Wojtas, Ilustracje: Ryszard Kajzer, wydana przez Narodowe Centrum Kultury, 180 stron, wiek 7+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *