Zęby Ciosy i Siekacze
5+,  6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Zęby Ciosy i Siekacze

Zęby Ciosy i Siekacze czyli książka o tym kto ma jakie zęby. Jak zwraca się autorka do czytelników nieraz opadnie wam z wrażenia żuchwa, a wie co mówi, bo jej mama była stomatologiem. Książka odpowiada na wiele zębowych pytań: czym są zęby, do czego służą oraz jak są zbudowane. Dalej przejdziemy przez plejadę stworzeń i dokonamy przeglądu uzębienia. Od fiszbinowców czyli wielorybów przez kły słonia, ogromne zęby hipopotama, siekacze bobra aż do zębów w rozmiarach gęby czyli psów i ptaków, które udają że mają zęby. Między prezentacjami poszczególnych zwierząt sporo treści dla ciekawskich czyli informacje oraz fakty spoza zębowej tematyki. Jesteście ciekawi kto ma ile zębów?

Zęby do gryzienia

Trudno jest mi wybrać najciekawsze uzębienia, ale kierując się sympatią wspomnę o:

  • Bobrach, których zęby rosną całe życie (zresztą tak samo jak naszych świnek morskich).
  • Rekinie Wielorybim, który ma tysiąc zębów wokół oczu, które przypominają ludzie zęby.
  • Podobne do ludzkich zębów, ma również ryba Sargus Owczak żyjący u wybrzeży ujścia rzek Ameryki Północnej i Południowej.
  • Morskich Lewach, które mają imponujące kły.
  • Babirussie, których zęby rosną w taki sposób, że mogą być niebezpieczne dla mózgu, a nawet zagrażać życiu zwierzaka.
  • Wielbłądzie, którego zęby po piętnastym roku życia zaczynają się bardziej zużywać. Dlatego zwierzęta ta jedzą wolniej, bo zębów ma starczyć na około czterdzieści lat.
  • Psach, które tak jak inne psowate mają zęby łamacze, zgryzające kości.

Książka Zęby Ciosy i Siekacze napisana z humorem jest tak naprawdę nie tylko o zębach. Młodzi czytelnicy znajdą w książce mnóstwo informacji o życiu zwierząt. Taksy uzpełenijaą różnorodne ilustracje. Jest niesztampowo. Stworzenia wyskakują z każdej strony. Nie ma nudy.

Jeśli macie ochotę zagłębić się w świat zwierząt przez pryzmat ich uzębienia to książka sprawi wam dużą frajdę i odkryjecie mnóstwo sekretów. Na przykład Czy wiecie, że pancernik olbrzymi ma najwięcej zębów ze wszystkich ssaków? Kto by pomyślał, że o zębach można napisać tak wiele i tak ciekawie. A jednak.

W zwierzęcej serii wydawnictwa Babaryba ukazały się również tytuły: Pupy Ogonki i Kuperki; Gęby Dzioby i Nochale oraz Amory Zaloty i Podboje. Założę się, że są równie ciekawe.

Po więcej zwierzęcych książek zapraszam do kategorii zwierzęta TUTAJ lub przyroda TUTAJ.

Zęby Ciosy i Siekacze, autorka Marta Pokorska-Jurek, ilustracje Marta Rydz-Domańska, wydawnictwo Babaryba, 144 strony, wiek 5+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *