Zmieniam się
9 - 12,  9 +,  Dla Rodziców,  Dzieci,  Edukacyjne,  Emocje i Obyczaje

Zmieniam się – co się ze mną dzieje podczas dojrzewania

Zmieniam się czyli co się ze mną dzieje podczas dojrzewania to książka skierowana zarówno dla dziewczynek, jak i do chłopców. Obie płcie znajdą tam odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości. Zawartość ułożona jest w dziewięciu rozdziałach, które dalej po krótce omówię. To bardzo przystępnie napisana książka, którą nastolatki mogą czytać samodzielnie. Będzie o fizjologii oraz zachodzących w ciele zmianach, budowaniu relacji i emocjach jak również o stawianiu granic. Młodzi ludzie znajdą w tej książce odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Książka wspiera, wyjaśnia oraz edukuje. Niezwykła pozycja pośród książek o dojrzewaniu.

Zmieniam się i co teraz?

Moje ciało to ja – rozdział, od którego wszystko się zaczyna. A w nim o tym co różni dziewczynki i chłopców, a potem dość dokładnie omówiona budowa narządów. Młodzież dowie się, że nie ma określonego wzorca wyglądu, nie istnieje i to jest w porządku, a różnorodności dobrze jest akceptować.

Dojrzewanie czas pomiędzy dzieciństwem, a dorosłością, który trwa kilka lat. Proces zachodzi na wielu poziomach, a młodym człowiekiem zaczynają rządzić hormony specyficzne dla dziewcząt i chłopców. Ten rozdział omówi jak dojrzewają dziewczynki, a jak chłopcy. Pojawią się pojęcia: miesiączka, masturbacja, biustonosz, polucje, mutacja oraz włosy czy jabłko adama.

Tożsamość, Relacje i Emocje bo oprócz wielkie zmian w ciele zachodzą wielki zmiany w psychice. Ważne stają się relacje rówieśnicze. Pojawia się huśtawka nastrojów i dotychczas nieznane emocje. Młodzi ludzie zaczynają naprawdę poznać siebie. Ważny przekaz jest taki, że nie ma ani dobrych ani złych emocji. Wszystkie są ważne i potrzebne. Trzeba tylko nauczyć się nimi zarządzać. W tym rozdziale ciekawe są momenty na temat agresji. Jej przejawów, szkodliwości, ale również jak się przed nią bronić.

Tożsamość płciowa i seksualna jest o tym, kim jestem i kto mi się podoba. Młodzi dowiedzą się, że orientacji się nie dziedziczy, ani też nie nabywa w procesie wychowania. Kształtuje się sama. Z tekstu płynie konkluzja, że nie musimy być tacy sami. Wiele nas łączy, ale też wiele dzieli. Ten rozdział wyjaśni wszelkie zawiłości dotyczące tożsamości płciowych z wielką delikatnością oraz wyczuciem.

Flirt i zakochanie i inne (nie)szczęścia to rozdział o pierwszych uczuciach, potrzebach, miłości. Rozmowach i spotkaniach które nie zastąpią kontaktów on-line. Autorka uczula, że zaloty mogą się nie podobać i trzeba to uszanować. A mówienie „nie”, jest tak samo ważne jak „tak”.

Dalej kolejne rozdziały o Bezpiecznym seksie i antykoncepcji oraz Ciąża, poród i rodzicielstwo czyli skąd się biorą dzieci. Całość zamyka Świat wirtualny, a w nim o zachowaniu bezpieczeństwa w sieci, hejcie czy pornografii. Niezwykle ważne z mojej perspektywy treści, które wyjaśniają dlaczego Nie każda tajemnica jest w porządku.

Każdy z rozdziałów kończy się listą pytań oraz słowniczkiem nowych pojęć.

Książka która pomaga poznać siebie, innych i świat

Autorka zachęca młodych ludzi, aby czytali książkę powoli. Bez pośpiechu. A do kolejnych zagadnień przechodzili wtedy kiedy zaczynają wzbudzać ciekawość.

Książka jest napisana bardzo opiekuńczym językiem. Jest w niej dużo akceptacji i spokoju. Ciekawa szata graficzna w stonowanych barwach, nadaje bezpieczne ramy całości. Zmieniam się, to jedna z ciekawszych pozycji o dojrzewaniu dla nastolatków.

Zmieniam się – co się ze mną dzieje podczas dojrzewania, Iza Jąderek, wydawnictwo Słowne młode, 256 stron, wiek 9+

Więcej książek o dojrzewaniu znajdziecie TUTAJ. Wszak jesteśmy różni więc inny tytuł może przypaść nam bardziej do gustu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *