Życie co to takiego
6 - 8,  Dla dzieci,  Emocje i Obyczaje

Życie Co To Takiego?

Dziś chciałam wam pokazać tytuł Życie co to takiego? z serii Dzieci Filozofują. Ta książka przychodzi z pomocą rodzicom jak również podsuwa pomysł jak w prosty sposób porozmawiać o trudnych do uchwycenia tematach. Tematach niecodziennych, bardziej filozoficznych i nienamacalnych jak szczęście czy ambicja. Narracja prowadzona jest w formie pytań i odpowiedzi. Każde z sześciu głównych pytań stanowi oddzielny rozdział, wyeksponowany oddzielną zakładką (trochę jak w segregatorze). Pytania prowadzą do odpowiedzi, które z kolei wywołują kolejne tematy do rozważań. Bardzo prosta formuła, a budzi tyle emocji.

Życie co to takiego?

Z doświadczenia wydaje mi się, że takie abstrakcyjne tematy o życiu oraz jego sensie, śmierci czy też ambicji nie są łatwe oraz chętnie podejmowanie przez dzieci. Kiedy zaczęłam rozmowę z moim synem, posiłkując się książką, najpierw był niechętny. Natomiast obserwowałam, że pytania wywołują u niego zaciekawienie potem głębsze zastanowienie. O niektórych sprawach wcale nie chciał rozmawiać, a inne wywołały potok przemyśleń. Byłam zaskoczona.

Weźmy na przykład rozdział Szczęście. Na postawione w nim pytanie Co może sprawić, że będziesz szczęśliwy? dziecko ma do wyboru kilka odpowiedzi:

  • dobre oceny,
  • przyjemności,
  • potęga i bogactwo,
  • wielu przyjaciół,
  • unikanie kłótni oraz
  • robienie tego na co mam ochotę.

Wskazanie każdej z nich generuje kolejne pytania, które pozwalają doprecyzować oraz rozszerzyć zagadnienia. Rozdział kończy krótkie acz niezwykle treściwe podsumowanie oraz stwierdzenia, które drążą temat dalej jak również otwierają głowy na kolejne możliwości.

Każdy chce być szczęśliwy. Dążymy do tego, by osiągnąć szczęści...” Zadając sobie pytanie o szczęście możesz … „stworzyć własną definicję szczęścia, by nie mylić go z tym, co jest szczęściem innych ludzi”; „….uświadomić sobie, że jesteś kowalem własnego losu….„, „… pozwolić sobie na bycie szczęśliwym tu i teraz, z tym co masz i będąc tym, kim jesteś”. Piękne prawda.

W codziennym zgiełku czasem trudno nam rodzicom zebrać w tak zgrabne sformułowania „dobre oraz mądre” myśli, które byśmy chcieli przekazać dzieciom.

Książka jest w charakterystyczny sposób zilustrowana, w formie żartu rysunkowego. Ciekawy jest również zabieg, nazwę go „segregatora”, czyli każdy temat ma swoją wyciętą zakładkę z dedykowanym kolorem.

Więcej książek o uczuciach znajdziecie w część Uczucia i obyczaje TUTAJ. Na pewno coś ciekawego wybierzecie.

Jeśli zaciekawił was tytuł o Życiu, sprawdźcie również pozostałe: Uczucia, Dobro i Zło, Ja, Piękno i Sztuka. Co to takiego? sprawdźcie tutaj.

Życie co to takiego?, Oscar Brenifer, wydawnictwo Zakamarki, 96 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *