Ananasy i Gagatki
3 +,  Dla dzieci,  Dzieci,  Emocje i Obyczaje

Ananasy i Gagatki – dzieci mają głos

Ananasy i Gagatki to nowa seria dla dzieci w wieku przedszkolnym. Mowa w niej o ważnych dziecięcych emocjach oraz o tym, że dzieci nie zawsze są grzeczne. Czasem mają swoje humory, potrzeby, nie zawsze wpisujące się w wizję rodziny o posłusznych dzieciach. W serii Ananasy i Gagatki ukazały się dwa tytuły:

  • Cioci Buzi – o tym, by dzieciom nie narzucać konwenansów „bycia miłym” dla cioci z daleka, ale pozwolić na decyzję czy chcą się z ową „ciocią” przywitać oraz w jaki sposób.
  • Grrr… Grzmot – natomiast opowiada, o tym jak niewiadomo skąd u Maluchu pojawia się ONA – złość oraz o tym co z nią począć.

Książki wyróżnia ciekawa stylistyka, bynajmniej nie cukierkowa, za to bardzo wyrazista oraz „potargana”.

Ciocia Buzi – tom 1

Historia opowiedziana głosem dziewczynki. Bardzo stanowczo mówi, że nie ma ochoty przytulać nieznanej cioci. Oznajmia, że potrzebuje czasu. To jak się zachowa, jakim gestem i jaką emocją obdarzy ciocię, zależy od niej. W pełni się zgadzam z bohaterką. Szanujmy swoje dzieci. Pozwólmy im decydować. Jeśli zdobędziemy się na to jako rodzice to nasze dzieci w przyszłości podejmą samodzielnie wiele samodzielnych życiowych decyzji.

Grrr… Grzmot – tom 2

Dla odmiany pojawia się głos chłopca, który opowiada czytelnikom jak rodzi się w nim gniew. Gniew przychodzi nie wiadomo skąd i nic nie może go zatrzymać. Nie pomagają próby mamy na złagodzenie nadciągającej burzy. Tu może pomóc tylko …. Na końcu panicznej opowieści chłopca jest na szczęście recepta co zrobić, żeby minął gniewny tajfun.

Seria Ananasy i Gagatki to książki dla dzieci, ale również rodziców. Pokazują dzieciom, że ich emocje są w porządku. Złość oraz brak ochoty na przytulanie to prawo dziecka. Z drugiej strony rodzice znajdą wskazówki jak postąpić w trudnej, emocjonalnej sytuacji z szacunkiem do dziecka.

Jasna wskazówka brzmi zatrzymaj się na chwilę, aby zrozumieć. Najważniejsza jest bliskość oraz akceptacja.

Teksty w Ananasy i Gagatki pisane są z perspektywy dzieci, dziecięcym prostym oraz ujmującym językiem. To teksty wymowne, krótkie, okraszone dużą ilością wyrazistych ilustracji. Obrazki są stonowane kolorystycznie, za to nacechowane dużym ładunkiem emocjonalnym.

Staranne wydanie, twarda oprawa jak również dobrej jakości papier we wnętrzu, sprawią wiele przyjemności podczas czytania.

W moim odczuciu dzieci poczują się komfortowo w towarzystwie Ananasów i Gagatków. Poczują, że ich głos jest ważny oraz słyszany. Polecam tę nieszablonową serię waszej uwadze. Będę wyczekiwać kolejnych tytułów, aby je wam pokazać.

Ciekawe tytuły związane z dziecięcymi emocjami znajdziecie w zakładce Uczucia i Obyczaje TUTAJ.

Ciocia Buzi, Ananasy i Gagatki, wydawnictwo Wilga, Agata Komosa-Styczeń, 24 strony, wiek 3+

Grrr… Grzmot, Ananasy i Gagatki, wydawnictwo Wilga, Agata Komosa-Styczeń, 24 strony, wiek 3+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *