Bajka o Pani Butelce
6 - 8,  6+,  Bajki,  Ekologiczne,  Emocje i Obyczaje

Bajka o Pani Butelce która nauczy Cię łagodności

Bajka o Pani Butelce to ekologiczna opowieść z całą gamą ważnych uczuć w tle. To historia o „pani po prostu Butelce”, w trakcie której uczy się ona czym jest łagodność. Przy okazji uczą się również mali czytelnicy. Myślenie o sobie w kategoriach łagodności i życzliwości jest trudne, niezwyczajne. Ta bajka jest nie tylko dla dzieci. Czytając też starałam się uleczyć kilka swoich pęknięć. Jeśli szukacie łagodności, zachęcam, zajrzyjcie do wnętrza książki razem z nami.

Pani Butelka

…miała swojego człowieka, miejsce na półce i biegała w maratonach, podróżując po świecie. „Biegałam od tylu lat aż tu nagle zostałam ranna – zrobiła się dziurka….” – opowiada staremu Dębowi. Dziurek z czasem zrobiło się znacznie więcej, a ona coraz mniej ciepło o sobie myślała. A może nigdy nie myślała o sobie dobrze? Realizując kolejne cele, straciła z oka cel najważniejszy – siebie. Czy też tak czasem macie?

Kiedy dziurek w butelce pojawiło się wiele zostaje po prostu wyrzucona. I to właśnie stary Dąb, któremu się zwierza bohaterka, kieruje ją do leśnego uzdrowiciela, miejscowego krawca Maga. Jest nim niezwykle tajemniczy i dystyngowany stary Wieszak, któremu asystują Nożyce.

Mag uzdrowiciel otacza Panią Butelkę troską i ciepłem. Jej PĘKI pokrywa maścią i „Ojajuje” dokładnie, a na koniec szyje dla niej suknię na wieczorny, leśny bal. „Wyglądam pięknie, dziękuję Magu. Czuję się wspaniale” – mówi Butelka. To moment kiedy Pani Butelka nabiera wiary w siebie i powoli odzyskuje wewnętrzny blask. Na jej dalszej drodze pojawiają się nowe postacie. Bardzo podobały mi się słowa pewnej „lewej” piłki.

„Jedno wiem, nie zawsze mamy wpływ na to, co nas spotyka, ale zawsze możemy zdecydować, jaki nadamy temu sens.”

Wydobyć z siebie blask

Jeśli zaciekawiła was ta historia, a waszym dzieciom przyda się odrobina troskliwej i łagodnej opieki Maga, to zachęcam do jej przeczytania. Pojawi się jeszcze kilka ciekawych osobowości, akcja nabierze tempa, a Pani Butelka wydobędzie z siebie blask. Czy spełni swoje marzenie o byciu modelką? Tego dowiecie się czytając książkę.

Dlaczego Polecam Panią Butelkę?

Książka jest interesująco napisana i sporo w niej dialogów, rozmów między nietuzinkowymi bohaterami. Porusza ważne tematy, które nasze dzieci powinny według mnie znać:

  • Jak być dla siebie łagodnym i nigdy więcej nie myśleć o sobie źle;
  • Ekologii – a konkretnie o tym, aby stare przedmioty wykorzystywać ofiarowując im drugie życie.

Ujął mnie też moment, kiedy Pani Butelka tłumaczy Dębowi czym jest „epizod”. Tak naprawdę bowiem wyjaśnienie skierowane jest do dzieci, bo epizod to słowo, którego mogą nie znać. Natomiast zastosowany trik jest naprawdę świetny.

Ilustracje pojawiają się co którąś stronice. Są nastrojowe i oddają klimat a Pani Butelka jest naprawdę śliczna i … dobra.

Ważne słowa wypowiadane przez bohaterów umieszczone zostały jako cytaty na dedykowanych stronach, zobaczcie poniżej. Jest to bardzo pomocne w tym, aby dzieciom przypomnieć te ważne treści, pozwolić przeczytać samodzielnie, przemyśleć i ułożyć w głowie.

Dobre zakończenie i przesłanie to kolejny atut opowieści. Przyznam, że złych zakończeń po prostu nie lubię. Bądźmy dla siebie łagodni, mi jako mamie, te słowa na pewno zostaną w głowie. Postaram się bardzo, aby ta łagodność została u nas na dłużej.

Na końcu książki znajdują się również Gry i zabawy, pytania do tekstu, krzyżówka raz sprawdź swoją pamięć.

Polecam Wam przeczytać Bajkę o Pani Butelce, która nauczy Cię łagodności, w trakcie wakacyjnego wyjazdu lub po południa w domu. Ta lektura może być dla was początkiem czegoś naprawdę dobrego. U nas Pani Butelka zostaje na dłużej. Sięgniemy do niej jeszcze nie raz. I czekamy na kolejne mądre przygody Pani Butelki.

Bajka o Pani Butelce, która nauczy Cię łagodności, Marta Żurowska, TUTAJ możecie przeczytać więcej o autorce i książce, 44 strony, po prostu dla każdego, małego i dużego

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *