Cześć tu Kolumb
6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Dla dzieci,  Przygodowe,  Wielcy Ludzie,  Woda

Cześć tu Kolumb! w serii Genialni Odkrywcy

Cześć tu Kolumb! to tytuł, który otwiera nową serię przygodową dla dzieci w wieku mniej więcej od sześciu lat. Przyznam, że miałam duże oczekiwanie wobec i nie zawiodłam się. To bardzo ciekawa historia, którą autor opowiada wcielając się w Krzysztofa Kolumba, niezłomnego odkrywcę. Jak przekazuje małym czytelnikom podróżnik, Przyszłość stoi przed Wami otworem. Takie stwierdzenie buduje małych i dużych. Jak się okazało z przekazu o Kolumbie jego życie nie było usłane różami, a swój sukces i fakt, że jego imię zapisało się na kartach historii, w znacznej mierze zawdzięcza uporowi i determinacji. Wierzył, że czekają na niego odkrycia, że świat nie kończy się tam gdzie powszechnie sądzono. Autor wcielając się w Kolumba fantastycznie opowiada i przedstawia realia epoki Średniowiecza. Jest się czemu dziwić i cieszyć, że mamy współczesność.

Jeśli chcecie zaszczepić gen odkrywcy w swoim dziecku, poczytajcie razem o Kolumbie.

Cześć tu Kolumb

Epoka Średniowiecza nastąpiła zaraz po starożytności, a przed erą nowożytną. Człowiek w tym okresie był tylko puchem marnym. Życie znaczyło niewiele, a o losach jednostki decydowali władcy czy wysoko urodzeni, bogacze. Krzysztof Kolumb nie znał dokładnej daty swych urodzin, ani też miejsca pochodzenia. Przedstawia czytelnikom kilka możliwych hipotez. Ale od zawsze ciągnęło go do morza. Miał smykałkę do biznesu i nie czuł strachu przed powtarzanymi przez ludzi opowieściami – strachami na przykład o Krakenach. Chciał zostać największym odkrywcą w historii, a jego życie stało się drogą do osiągnięcia tego celu.

Jak opowiada Kolumb w życiu miał też trochę szczęścia, choć dla mnie więcej uporu. Zanim uzyskał zgodę oraz środki na podróż ku nowemu światu od królowej hiszpańskiej, Izabeli Kastylijskiej czekał wiele lat.

W nieznane

Wyprawa pod dowództwem Krzysztofa Kolumba opuściła port 3 sierpnia 1492 roku. I choć na jednym ze statków omal nie wybuchł bunt, to w końcu wyprawa dotarła do celu. Przeczytajcie książkę, aby przeżyć tę przygodę na morzu, poczuć wiatr w żaglach i poznać bliżej wielkiego odkrywcę. Wizjonera, który stał się posłańcem ludzkości.

Opowieść o życiu i dokonaniach Krzysztofa Kolumba spisana jest w krótkich rozdziałach okraszonych kolorowymi klimatycznymi ilustracjami. Użyto większej czcionki wygodnej do czytania dla dzieci, które czytają samodzielnie.

Nie mam wątpliwości, że ta przygoda spodoba się dzieciom. Obudzi chęć działania, odwagę i zachęci do odkrywania świata wokół siebie. Pozwoli uwierzyć, że każdy może być Genialnym Odkrywcą, trzeba tylko bardzo chcieć.

Na końcu książki znajduje się słowniczek z wyjaśnieniem kilku słów, które mogą być jeszcze nie znane młodszym czytelnikom.

Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych książek w serii, w których bohaterami będą Mikołaj Kopernik, Albert Einstein oraz Leonardo da Vinci. Będzie się działo.

Cześć tu Kolumb, autor Max Czornyj, ilustracje Aleksandra Czornyj, wydawnictwo Frajda, 164 strony, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *