Władca Skrzyni Piorunów
13 +,  9 - 12,  Detektywistyczne,  Dla dzieci,  Dzieci,  Wielcy Ludzie

Detektywi na kółkach- Skrzynia Władcy Piorunów

Skrzynia Władcy Piorunów to pierwszy tom w serii zatytułowanej Detektywi na Kółkach. To kolejny, niebywały tytuł, który towarzyszył nam podczas wakacyjnych wypraw. Książka to detektywistyczna przygoda, w którą niespodziewanie uwikłani zostają bohaterzy: czternastoletnia Julka oraz bliski jej młodzieńczemu sercu kolega Tom. Ojciec chłopca zostaje nagle porwany. Młodzi ludzie stawią czoło niebanalnej zagadce jak również oprychom, którzy nie bawią się w sentymenty.

Wartka fabuła przeplatana jest informacjami na temat życia i odkryć Nicoli Tesli. Dużo dowiedzieliśmy się o tym niesłychanym człowieku. To właśnie za sprawą odnalezionych, starych dokumentów spisanych przez wynalazcę, doszło do porwania ojca Toma.

Warto również dodać, że Julia to dziewczynka, która porusza się na wózku inwalidzkim po wypadku, wskutek którego zginął jej tata. Julka nie poddała się i postanowiła, że kalectwo nie stanie na jej drodze. Dziewczynce towarzyszy biszkoptowy labrador Spajk – Biszkopt. Ten wyszkolony do pomocy niepełnosprawnym, czworonóg odegra dużą rolę w całej historii.

Skrzynia Władcy Piorunów…

zaczyna się od psich przemyśleń. Labrador to oddany swojej pani pies. Dba o nią i docenia jej wrażliwość, intelekt i urodę. Niektóre fragmenty opowieści jak na przykład uwolnienie taty Toma są opowiedziane z perspektywy labradora.

Ojciec Toma kupuje starą skrzynię, na dnie której odkrywa z pozoru nikomu niepotrzebne papiery. Jako psycholog dziecięcy szybko orientuje się, że to zapiski dziecka. Zaczyna je zgłębiać. Okazuje się, że wyszły spod ręki chłopca, małego Nicoli Tesli, który już jako maluch zapisywał i rysował swoje przyszłe genialne wynalazki. Wieść o skarbie szybko roznosi się. Ludzie chcący posiąść wiedzę o być może nowym wynalazku czy tajemnej wiedzy, porywają tatę.

Nadciągają kłopoty

Ten jednak przewiduje kłopoty i zostawia synowi zaszyfrowaną zagadkę. Obaj ojciec i syn mają tę samą przypadłość – są synestetykami, widzą świat kolorami. Zagadka jest więc skrojona dla Toma. Razem, Julia i Tom odszyfrowują wskazówkę. Odkrycie prawdy o skrzyni, uwolnienie ojca i co również istotne zaufanie właściwym dorosłym w odpowiednim momencie, nie będzie dla tej dwójki proste. Pomoże oczywiście Biszkopt.

Skrzynia Władcy Piorunów to świetna książka dla młodych ludzi. Zalet godnych uwagi ma wiele.

  • Fabuła, która wciąga i zaskakuje.
  • Ciekawie skonstruowani, inteligentni bohaterzy, którzy spodobają się zarówno dziewczynkom i jaki chłopcom. Podejmują wiele trudnych decyzji, są samodzielni. Z powodzeniem mogą być inspriacją.
  • Delikatny wątek rodzącego się między Julką i Tomem uczucia.
  • Ciekawe zagadki wymagające główkowania. Można się wykazać.
  • Historia, która miesza się z teraźniejszością za sprawą postaci Nicoli Tesli. Toczącemu się śledztwu Juli i Toma towarzyszą kadry z życia małego wynalazcy.
  • Wątek niepełnosprawności pokazanej jak coś „normalnego”, co nie przeszkadza, a może być atutem.
  • Psy pokazane jako wspaniały, wierny towarzysz człowieka.

Książka jest lekturą uzupełniającą dla klas 4-6 w obecnym kanonie lektur.

Polecam waszej uwadze drugi tom z serii, pod tytułem Tajemnica Przeklętej Harfy, wyd. Prószyński-Ska.

Gwiazda Blachonosego

oraz trzeci tom Gwiazda Blachonosego, wydawnictwo Bumcyk

Jak przeczytamy to z pewnością pojawi się u nas.

Koniecznie zajrzyjcie do ostatniego wpisu o Czy na wyspie grasują Duchy i Szpiedzy? Kuzyni Karlsson na tropie. To również ciekawa propozycja dla miłośników przygód i tajemnic.

Skrzynia Władcy Piorunów, Marcin Kozioł, wydawnictwo Prószyński S-ka, data wydania 21.06.2022, 352 strony, wiek 12+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *