Dzieci Świata takie jak ty
6 - 8,  8+,  9 - 12,  Dla dzieci,  Dzieci,  Edukacyjne,  Przewodniki

Dzieci Świata takie jak ty – recenzja

Dzieci Świata takie jak ty to książka, którą warto przeczytać z dzieckiem. W ciekawy sposób przekazuje praktyczną wiedzę o świecie czyniąc dzieci jej głównymi bohaterami. Czytelnicy poznają kulturę, zwyczaje, tradycje jak również codzienność swoich rówieśników z różnych zakątków globu. Z pewnością wiele faktów ich zaskoczy, niektóre przypadną do gustu bardziej, inne mniej. Różnorodność jest genialna sama w sobie i nie należy jej oceniać, a raczej doceniać. Czym bardziej się różnimy, tym jest ciekawiej.

Bardzo lubimy poznawać świat czytając książki, szczególnie takie których stronice tryskają kolorami, a treść inspiruje do działania.

Dzieci świata

Niezależnie od tego, ile nas różni, mamy ze sobą wiele wspólnego. Zgadzacie się?

Na początku zaskoczą czytelników językowe zawiłości:

  • Powitanie na wiele sposobów. La orana to cześć w język Tahiti!
  • Dalej w książęce będą jeszcze emocje w różnych językach
  • Dobranoc – kalinihta po grecku
  • Proszę i Dziękuję – mahalo po hawajsku
  • Wyraź siebie czyli na przykład valio co oznacza hura po litewsku

Zaskakująca jest różnorodność domów, w których żyją ludzie na całym świecie. Ich wygląd zależy od pogody, dostępnego budulca, tradycji. Dosłownie kosmos.

Dosyć obszernie omówione są kulinaria. Śniadania. Chleb. Charakterystyczne oraz narodowe potrawy, a nawet pizza są różne. Na śniadanie w Australii zjecie awokado z jajkiem sadzonym, w Etiopii pikantną owsiankę, a na pizzy w Pakistanie najczęściej gości marynowany kurczak.

Dalej zaskoczą (po francusku etonnnee) dzieci informacje o zwierzętach domowych, sposobach na choroby, pogodzie, podróżach, szkole oraz zabawie. A to oczywiście nie wszystko. Dzieci Świata takie ja ty są pełne niespodzianek.

Doceniam opracowanie graficzne książki. Stronice wypełnione ilustracjami, a jednak ułożone na stronach przejrzyście i czytelnie. Ilość tekstu nie przytłoczy dzieci. Wykorzystanie różnych technik jak dymki, ramki, różne kolory sprawia, że jest ciekawie i różnorodnie.

Dzieci Świata takie jak ty to książka dla tych, którzy lubią podróże i odkrywanie. Ale może również stać się inspiracją i zachęcić do podróży, choćby palcem po mapie. Tylko tak ciekawych lektur jak ta, życzę małym czytelnikom.

Aloha, farvel, viszlát, au revoir – tym razem tak się z Wami pożegnam 🙂

Podsumowując. Co wyróżnia Dzieci Świata?

  • to w pewnym sensie książka podróżnicza dla dzieci, która rozbudza ciekawość
  • pokazuje piękno różnorodności, uczy tolerancji i otwartości na to co inne i nieznane
  • ciekawa oprawa graficzna
  • twarda okładka

Dzieci Świata takie jak ty, Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć, autorka Nicola Edwards, ilustracje Andrea Stegmaier, wydawnictwo HarperKids, 64 strony, wiek 8+

Zajrzyjcie po więcej książek dla dzieci opowiadających o świecie TUTAJ.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *