13 +,  Dla dzieci,  Dla Rodziców,  Edukacyjne

Książka o Narkotykach Nieporadnik – ważna lektura

Książka o Narkotykach której premiera dosłownie za moment to w dzisiejszych czasach lektura obowiązkowa dla młodzieży i rodziców lub opiekunów. Zdaję sobie sprawę, że tamat narkotyków jest wyzwaniem dla dorosłych. Dla wielu, tak jak dla mnie obszarem zupełnie nieznanym. Nie mniej jednak młodzi ludzie z dużym prawdopodobieństwem zetkną się z używkami. Świadomie lub nieświadomie. W większym bądź mniejszym stopniu. W kwestii narkotyków jak i innych aspektów dorastania, my dorośli powinniśmy działać z wyprzedzeniem. Rozmawiać i uświadamiać młodego człowieka o realnych zagrożeniach, zmianach i konsekwencjach podejmowanych decyzji.

Zapraszam was więc do wnętrza Nieporadnika, w którym autor zebrał ogromną porcję wiedzy. W przystępny dla młodzieży oraz dorosłych sposób wyjaśnia czym są narkotyki, uzależnienie i gdzie szukać pomocy.

Zobaczcie co znajduje się w kolejnych rozdziałach książki.

Dzień dobry, narkotyki

W części pierwszej pojawi się wyjaśnienie jak metodą ludzkich prób, obserwacji i błędów pojawiły się wokół nas narkotyki. Oraz jak w przeszłości korzystały z nich plemiona czy też szamani.

Czy chcecie poznać odpowiedź na pytanie „Czym jest narkotyk, a czym nie?”, „Dlaczego ludzie biorą?” i jak działa nasze drugie „ja” czyli autonomiczny układ nerwowy nazwany w książce Edek.

Ludzie działają tak, żeby było im fajnie i miło. A Tak już jest niestety, że nawet największy fun musi kiedyś minąć.

W tej części również o rodzajach narkotyków i momencie, kiedy w organizmie pojawia się ich za dużo.

Książka o narkotykach

Uzależnienie

Rozdział rozprawia się z kwestią uzależniania. Czym jest, jak się objawia. Autor objaśnia czytelnikom zagadnienie głodu narkotykowego na przykładzie. Możecie go niemal doświadczyć, a potem sprawdzić czy problem was dotyczy.

Książka o narkotykach

Kolekcja…

czyli różne rodzaje używek, ich wygląd, skutki i możliwe zagrożenia. Czytelnicy, którzy niewiele wiedzą w temacie, znajdą tu sporą dawkę wiedzy jakie używki są dostępne na rynku i jak wśród nich odnajduje się alkohol czy nikotyna. Dostępne substancje są różne w składzie oraz wyglądzie, w odmienny sposób wpływają na organizm i inaczej uzależniają.

Z tego rozdziału dowiecie się również jakie substancje dostępne są w aptece.

Książka o narkotykach

Którędy do wyjścia

Wracamy trochę do pytania o Edka czyli autonomiczny układ nerwowy oraz ludzką potrzebę ciągłego zawirowania i doświadczania. To ona pcha ludzi do eksperymentów, w tym także tych z narkotykami. W tym rozdziale znajdziecie odpowiedzi na pytania:

  • o legalność narkotyków oraz kwestie ich zakazania;
  • jak działa narkotykowy biznes;
  • oraz konfrontacji domowej, gdy dorośli dowiadują się o tym, że ich dziecko bierze. Czy chcecie „Dowiedzieć się po czym poznać rozsądnego rodzica?” i jak może pomóc „kontrakt”. Dorośli znajdą tu ciekawe argumenty do rozmowy z dzieckiem, które sięga po narkotyki. Trzymajcie się, to trudna część tekstu.
Nieporadnik

Impreza i po Imprezie

To rozdział o tym, jak poznać, że ktoś przedawkował? Jakie są wtedy objawy? I co czeka taką osobę na oddziale toksykologii.

Dalej czytelnicy znajdą listę sposobów i pretekstów – jak odmówić znajomym, gdy namawiają do brania. Na końcu również trochę wiedzy o działaniach służb i policji względem substancji zakazanych. Możliwości i miejsc, w którym można poddać się leczeniu

Czy wiedzieliście, że narkotyki „…działają nawet wtedy gdy nie ma ich w organizmie„. Trudno się oduzależnić.

Książka o narkotykach

Posłowie to część skierowana do dorosłych, w której autor mówi o swoich doświadczeniach i społecznym kontekście dla używek. W kontekście kryzysu rodziny, izolacji, poszukiwania swojej drogi narkotyki mogą stać się obecne w życiu młodego człowiek. Jak pisze autor „Książka prezentuje jedynie wycinek wiedzy z wybranymi prze niego problemami”, a ja wynotowałam dla was tylko niektóre.

Dorośli znajdą tu również ciekawe lektury, adresy, telefony oraz organizacje, które przyjdą z pomocą w kryzysie.

Książka o Narkotykach została napisana prostym skierowanym do młodych językiem. Szalone ilustracje wzbogacają ją i nadają lekkości przy tym trudnym temacie. Nieporadnik konsultowało szerokie grono ekspertów: lekarzy, specjalistów uzależnień, terapeutów i prawników.

Szczerze polecam lekturę, bo przygotowuje na to, co potencjalnie może przynieść przyszłość. Zanim przekażecie książkę swoim nastolatkom, przeczytajcie sami. Rozmowa, jedność i porozumienie z młodym człowiekiem jest niezbędna.

Premiera książki: 5 czerwca 2024

Książka o Narkotykach Nieporadnik, autor Boguś Janiszewski, ilustracje Max Skorwider, wydawnictwo Agora dla Dzieci, 232 strony, wiek 13+

Boguś Janiszewski jest autorem wielu popularnonaukowych książek dla dzieci z serii „To, o czym dorośli ci nie mówią”: „Ekonomia” „Polityka”, „Mózg”, „Kosmos”,„Sztuczna Inteligencja”, “Wirus i inne drobne ustrojstwa”, „Klimat”, „Sex”, „Bóg”, a także „Rewolucje”, „Mury” i „Wojny”. – podlinkowałam te tytuły, których recenzje miałam przyjemność przygotować dla was.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *