Książki o Demokracji i Prawach dla Dzieci
3 - 5,  4+,  6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Emocje i Obyczaje,  Zestawienia

Książki o Demokracji i Prawach dla Dzieci

Poznajcie książki o demokracji i prawach dzieci. To wyjątkowa lista tytułów, które wybrałam i które pomogą nam, rodzicom wyjaśnić dzieciom po co i czym są w istocie wybory, jakie dzieci mają prawa. Czym jest władza i jej sprawowanie. Jak również całe mnóstwo innych zagadnień, których znajomość kształtuje świadomość i postawę społeczną w dorosłym życiu. Dzieci są doskonałymi obserwatorami rzeczywistości, w ich głowach kłębi się moc pytań. Rzeczywistość jest dziś skomplikowana, a zasłyszane w radio i telewizji wiadomości wdzierają się do domów. Myślę, że warto poukładać wiedzę, tak aby nasze dzieci czuły się bezpiecznie, a przede wszystkim świadomie kroczyły w świat. Zerknijcie na moje wybory. Tytuły ułożyłam od pozycji dla najmłodszych do najstarszych dzieci. Zapraszam

Głosuj na Prezydenta – wiek 3+

Książka stworzona z dziećmi i dla dzieci. To historia o królu lwie, który nadużywa władzy. Niezadowolone zwierzęta chcą wybrać nowego władcę w demokratycznych wyborach. Wśród kandydatów: małpa, wąż, leniwiec i lew. Wszystkie zwierzęta mają wiele do powiedzenia i odmienne pomysły. Mali czytelnicy dowiedzą się sporo na temat wyborów i oczywiście kto w nich zwycięży. Poznają też wiele pojęć związanych z wyborami, jak na przykład: więc, urna, wyborca, kampania wyborcza.

Ciekawa geometryczna szata graficzna, kolorowe zwierzaki, tekst rozsypany po stronicach. Spodoba się maluchom.

Głosuj na prezydenta
Głosuj na prezydenta

Kto ty jesteś? – wiek 5+

Kto ty jesteś odpowiada najmłodszym na pytanie czym jest Patriotyzm. Dzieci dowiedzą się jakie czynności dnia codziennego świadczą o tym, że są patriotami. Są to na przykład nauka, skasowanie biletu w autobusie, sprzątanie po psie, pomaganie mamie, ale również czytanie książek! Jak dorosnę, będę głosować. Jestem patriotką – mówi bohater książki. I pyta czytelnika A TY? (czy jesteś Patriotą).

Tekst napisany wielkimi literami i w prosty sposób, ale niesie wielką moc. Zestawiony został z jaskrawymi, geometrycznymi oraz trochę abstrakcyjnymi ilustracjami. Spodoba się małym czytelnikom. To książka, która podbudza do myślenia i szukania odpowiedzi.

Kto ty jesteś
Kto ty jesteś

Mam prawo i nie zawaham się go użyć – wiek 7+

To książka o Prawach Dziecka uniwersalnych dla małych i dużych ludzi. Każde dziecko powinno je znać i odważnie korzystać. Każde prawo to ciekawa historia i Czerwony Kapturek w zupełnie nowej roli. Czerwony Kapturek potraktuje wujka Wilka solidnym TRACH, bo nikt nie ma prawa krzywdzić dziecka, ani dotykać je w Hspóśb który je zawstydza….

Dziewczynka z zapałkami, znajdzie wsparcie i pomoc w mroźną noc, bo nikomu nie wolno bić dziecka. Ani zmuszać do pracy, która szkodzi jego zdrowiu….

Będzie jeszcze opowieści o Prawie do wypowiedzi (dzieci ryby odeszły do lamusa i niech tam zostaną), Godności Dziecka, Opieki, Równego Traktowania, Edukacji.

Książka napisana z wielkim szacunkiem do małego człowieka. O dzieciach i dla dzieci.

Mam Prawo

Co to jest właściwie Demokracja? – wiek 7+

To książka, która wyjaśnia czym jest Demokracja, na przykładzie zrozumiałym dla dziecka. Każdy maluch zrozumie, że Demokracja jest… Placem zabaw, na którym każdy może bawić się w to, na co ma ochotę. Dalej dziecko dowie się jakie zasady obowiązują uczestników Demokracji, bo jest jasne, że nie zawsze się każdy zgodzi z każdym (nawet jest to niemożliwe). Autor wyjaśnia na czym polega istota wyborów i po, co wybieramy swoich przedstawicieli. Warto przekazać dzieciom, że …głosowanie jest prawem, ale też obowiązkiem.

Książka jest bardzo specyficznie zilustrowana z dominującym odcieniem brązu. Może się podobać bądź nie. Natomiast zawarte w niej treści są niezwykle wartościowe i proste. Na końcu jeszcze krótki test z demokracji. Książka wydana została w 2016r. i jest częścią serii „Książki Jutra”.

Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią – wiek 9+

Polityka to tytuł w dobrze znanej i cenionej serii To, o czym dorośli Ci nie mówią. Książka księga, porusza wiele zagadnień. Odnosi się do przeszłości, by zarysować dzisiejszy Status quo. Polityka mówi o władzy, państwie, demokracji, poglądach, rządzeniu. Mówi o tym, jak …w różny sposób patrzymy na świat, bo jesteśmy inni i mamy różne pochodzenie i życiowe doświadczenie tak zwany bagaż. I to jest ok.

Czytelnicy znajdą wile nowych pojęć. Na przykład co to jest konserwatyzm, a czym jest liberalizm. Będzie o ideologiach i Sprawiedliwości.

W części o Rządzeniu sporo o tym jak funkcjonuje państwo, co to jest Konstytucja, podział władzy i rola prezydenta. Po tej lekturze dzieci będą świadomymi małymi obywatelami.

Książka pełna grafik, ilustracji, dymków z wypowiedziami. Tematy dość skomplikowane opowiedziane zostały w przystępny i zabawny sposób.

Najlepsze Książki o Demokracji i Prawach dla Dzieci
Najlepsze Książki o Demokracji i Prawach dla Dzieci

I kto tu rządzi. Polityka dla początkujących – wiek 9+

Książka o tym jak rządzić i jakie obowiązki wiążą się z byciem najwyższym szefem – przywódcą. Dzieci dowiedzą się co to jest polityka, ustrój państwa i jak być sprawiedliwym. Przypomina rządzącym o tym, że ich praca to służenie dobru ogółu społeczeństwa, a nie sobie. To książka dla przyszłych liderów świata, a wiadomości przekazane zostały z dużym dystansem, prostym językiem, który sprawi, że trudny temat staje się przystępny. Atutem książki są zabawne ilustracje Allana Sandersa. Z tej książki skorzystają również dorośli.

Książki o Demokracji i Prawach dla dzieci
Książki o Demokracji i Prawach dla dzieci
Książki o Demokracji i Prawach dla dzieci

Głosuję Wybieram – wiek 9+

Głosuję Wybieram skupia się na wyjaśnieniu istoty wyborów. Wychodząc od tego, że każdy z nas dokonuje wyborów na codzień, każdy nas ma swoje preferencje. Jabłko? cz Pomarańcza? – to też wybór.

W wyborach parlamentarnych jest jednak inaczej, głosują dorośli, a głos jest niejawny. Wybieramy tych, którzy najlepiej będą nas reprezentować. Dlatego uczestnictwo w wyborach jest ważne dla naszej przyszłości.

Kiedy młody człowiek kończy 18 lat, zyskuje to bardzo cenne, niezbywalne prawo do głosowania.

Książka w prosty i niezwykle czytelny sposób pokazuje mechanizmy demokratycznego głosowania.

Zdjęcia wnętrza książki znajdziecie na stronie wydawcy TUTAJ.

Kto tu rządzi. Demokracja od podwórka – wiek 8+

Na czym polega istota demokracji? Na to właśnie pytanie znajdą odpowiedź czytelnicy w tej książce. Nauczycielka zadaje swoim uczniom ciekawe pytanie – co by zrobili, gdyby władca jakiegoś państwa nagle odszedł? Wspólnymi siłami, dzieci będą musiały dojść do porozumienia. W czasie tej dyskusji każdy z podwórka ma prawo głosu, a głosy i opinie są różne. Tak samo jak charaktery, bo każdy jest inny. Jak to w demokracji. Ciekawa, lekkim piórem napisana fabuła, a w jej treść wpleciona istota demokracji.

Fragment książki z ilustracjami możecie podejrzeć na stronie wydawcy TUTAJ.

Polecam również waszej uwadze książkę pod tytułem Poznaj Swoje Prawa i Broń Ich. To książka dla starszych dzieci i rodziców. Książka powstała z inicjatywy  Amnesty International we współpracy z aktorką Angeliną Jolie. Pełny wpis o tym, co we wnętrzu książki TUTAJ.

Poznaj Swoje Prawa i Broń Ich. Przewodnik dla Młodych
Poznaj Swoje Prawa i Broń Ich. Przewodnik dla Młodych
polskie wydanie książki Angeliny Jolie i Amnesty International! Przewodnik dla młodych ludzi

Drodzy rodzice i opiekunowie zachęcam do czytania i rozmowy z dziećmi na temat Praw Dzieci i tego, co dzieje się w naszej przestrzeni społecznej.

Głosuj na Prezydenta, André Rodrigues, Larissa Ribeiro, Paula Desgualdo and Pedro Markun, wydawnictwo Dwukropek, wyd. 2020r., 48 stron, wiek 3+

Kto ty jesteś?, Joanna Olech, wydawnictwo Wytwórnia, 44 strony, wiek 5+

Mam prawo i nie zawaham się go użyć, Joanna Olech, wydawnictwo Wytwórnia, 88 stron, wiek 7+

Co to jest właściwie Demokracja?, Equipo Plantel, wydawnictwo Tako, wyd. 2016r., 48 stron, wiek 7+

Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią, Boguś Janiszewski, wydawnictwo Publicat, 152 strony, wiek 9+

I kto tu rządzi. Polityka dla początkujących, Rich Knight, wydawnictwo Insignis, 176 stron, wiek 9+

Głosuję Wybieram, Marc Shulman, Serge Bloch, wydawnictwo Muchomor, wyd. 2022r., 48 stron, wiek 4+

Kto tu rządzi. Demokracja od podwórka, Grażyna Bąkiewicz, wydawnictwo Literatura, 120 stron, wiek 8+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *