Kurzol. Gdzie się podział sen?
6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Ciało,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Komiks,  Przygodowe

Kurzol. Gdzie się podział sen?

Przeczytaliśmy Kurzela!. Kurzol Gdzie się poddział sen? to opowieść o tym, jak działa ludzkie ciało. Jednak to historia opowiedziana w niesamowity sposób. Antek oraz jego przyjaciel Kurzol za sprawą czarodziejskiej piątej klepki przenoszą się do wnętrza ciała chłopca. Tam trwa zamieszanie wśród hormonów, wywołane niezdrowymi nawykami Antka. Razem z bohaterami czytelnicy przemierzą ludzki organizm, spotykając niezbędne do jego funkcjonowania istoty. Prosty, a jednak w pewien sposób nieźle zakręcony język jak również świetne ilustracje sprawią, że dzieciaki poznają prawdę o potędze snu. Przyswoją zdrowe zasady określone przez Regulamin Spania. Ta książka to wyzwanie. Czytaliśmy z wielkim zaciekiem i w doskonałych humorach. Od deski do deski. Kurzol mogły powiedzieć, że do deski od deski, taki już jest.

Gdzie się poddział sen?

Nocną porą Antek wierci się i przewraca na łóżku, nie może spać. Nagle spod łóżka dobiega głos. „Przestaniesz się wreszcie wiercić?” Ktoś jest w pokoju. Od słowa do słowa poznajemy drugiego bohatera, Kurzola. Stworka zrodzonego z kurzu pod łóżkiem Antka. Któż by tam sprzątał w pokoju, szczególnie pod łóżkiem. Chłopiec oraz stworek przypadają sobie do gustu, a Kurzol postanawia pomóc Antkowi w walce z bezsennością.

Za sprawą już wspomnianej piątej klepki, odziedziczonej po wujku Kurzola, bohaterzy przynoszą się do… No właśnie gdzie? Z początku tego nie wiedzą, czują za to, że brzydko pachnie. Szybko orientują się, że trafiają do wnętrza Antka, a konkretnie do jelita (co objaśniają Tereska i Viola – ekspertki od trawienia, walczące z pewnym zatorem). Bohaterzy wędrują jelitem, przez układ krwionośny aż do Centrali gdzie rządzi Szefowa. Może ona poradzi coś na antkową bezsenność.

Zalety Kurzola

W trakcie podróży czytelnicy poznają wiele faktów na temat funkcjonowania organizmu ludzkiego. Będzie między innymi o:

  • cząsteczkach glukozy, które dostarczają energię,
  • hormonach,
  • układzie odpornościowym, który osłabiony nie rozpoznaje wirusów w organizmie,
  • jak również krwinkach czerwonych,
  • czy błędniku, który odpowiada za równowagę ciała człowieka.

Wszystkie wymienione elementy organizmu przybierają w tej przygodzie zabawne imiona i unikalny wygląd. Opowieść momentami przybiera formę komiksu, a momentami tekstu z mnóstwem ilustracji. Bardzo doceniam w Kurzolu tekst, jak również fantastyczny koncept i wykonanie ilustracji Nikoli Kucharskiej. Zajrzyjcie na jej profil TUTAJ. aby podpatrzeć inne książkowe projekty. Tu chciałabym również wspomnieć o zabawnej przypadłości Kurzola, który znane nam powiedzonka przekręca na swoją modłę. Co jest zabawne, ponieważ Kurzol śpi jak patyk, a nie jak kamień.

Antek

Podsumowując, Kurzol Gdzie się podział sen ? to książka, którą dzieci przeczytają lub posłuchają z ogromną ciekawością. Nie ma ani chwilę na nudę, ponieważ każda strona zaskakuje, ciekawi. Jest przygoda oraz odkrywanie, różne odcienie przyjaźni, charakterystyczni bohaterzy, jak również sporo o ciele. Polecam ten tytuł.

Inne tytuły o spaniu i mózgu TUTAJ: Co robimy, gdy śpimy oraz Wycieczka po mózgu.

Kurzol. Gdzie się podział sen?, Boguś Janiszewski, wydawnictwo Agora dla dzieci, 144 strony, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *