Mikołaju sam ruszyłeś Ziemię
6 - 8,  6+,  9 - 12,  Dla dzieci,  Dzieci,  Kosmos,  Przygodowe,  Wielcy Ludzie

Mikołaju sam ruszyłeś Ziemię? z serii Ale historia…

Mikołaju sam ruszyłeś Ziemię? to jedenasty tom z serii Ale historia… To książka przygodowa, która w oryginalny sposób opowiada czytelnikom przeszłość, przedstawia fakty oraz ciekawostki historyczne. Bohaterami tej historii jest grupa nastolatków z jednej klasy, a narratorem Robert zwany Robkiem, a nawet Robalem. Za sprawą maszyny przenoszącej w czasie, ulepszonej przez nauczyciela historii, pana Cebulę, dzieciaki przenoszą się do lat osiemdziesiątych XV wieku, gdy żył Mikołaj Kopernik. Mają zbadać i potwierdzić tezę, że wielki uczony spisał swoje dzieło o ruchu Ziemi, nie korzystając z dorobku wcześniejszych myślicieli.

Ponadto dzieciaki z klasy posiadają nadzwyczajne moce, po prostu nie z tej ziemi. Robert na przykład potrafi zatrzymać czas. Zuzka lokalizuje ludzi i rzeczy, a Julek ma w palcu latarkę. Korzystają z nich jeśli sytuacja tego wymaga. W czasoprzestrzeni dzieci mogą też korzystać z komunikatorów oraz niewidzialności. NIe mogą natomiast zostawiać śladów przyszłości, tak aby ich wizyta nie zmieniła biegu zdarzeń. Czytelnicy będą przenosić się wraz uczniami, w różne miejsca na osi czasu życia Mikołaja Kopernika, do Torunia, Lidzbarku, Olsztyna… To ciekawa wycieczka w przeszłość, z której dowiemy się nie tylko o życiu Mikołaja ale również ówczesnych mieszkańców.

Akcję potwierdzającą wielkość Kopernika, sabotować będzie klasowy rozrabiaka o ksywce Słoń. Nieźle namiesza, ale dzieciaki dadzą sobie z nim radę.

Mikołaju sam ruszyłeś Ziemię?

Aby utwierdzić się w słuszności geniuszu Mikołaja Kopernika, podczas historii, uczniowie przenoszą się w czasoprzestrzeni aby towarzyszysz uczonemu gdy był chłopcem, studentem, kanonikiem czy medykiem. Będą podejmować się różnych zajęć, bacząc by nie zdradzić rąbka przyszłości. Czytelnicy poznają nie tylko rozliczne talenty wielkiego astronoma, ale również inne ciekawe historyczne postacie jak na przykład Wita Stwosza, czy wydarzenia jak obrona Olsztyna przed najazdem Krzyżaków.

Mikołaju sam ruszyłeś Ziemię? to świetna przygoda pełna zwrotów akcji, a przy okazji skarbnica wiedzy. Bohaterzy będą musieli stawić czoła dużym wyzwaniom, a czytelnicy dowiedzą się, że Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu, poznają jego rodzinę i będą mu tworayszyć w szkole, na studiach oraz w dorosłym już życiu. Będą zadziwieni jak wszechstronną postacią był astronom, twórca dzieła O obrotach ciał niebieskich które ukazało się w 1543 roku. Kopernik zmarł w tym samym roku, w którym ukazało się jego dzieło. Miał 70 lat…

Książka jest ciekawie zilustrowana, pełna czarno białych zabawnych grafik oraz komiksowych scenek z przeszłości. Mikołaj to nasza pierwsza książka z tej serii. Z przyjemnością i ciekawością sięgnę po wcześniejsze tytuły.

Polecam waszej uwadze serię Ale historia… świetnie napisana, pełna wiedzy i zabawnych zdarzeń.

Mikołaju sam ruszyłeś Ziemię? z serii Ale historia, Grażyna Bąkiewicz, wydawn. Nasza Księgarnia, 224 strony, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *