6 - 8,  Edukacyjne,  Zestawienia

Nauka czytania – poznaj nasze książki

Czytanie to nasz wieczorny rytuał. Duża przyjemność i moment spokoju po całym, aktywnym dniu. Od jakiegoś czasu „moje” czytanie już nie wystarcza. Mój Syn uczy się i chce czytać. Ogromnie mnie cieszy i napawa dumą kiedy mówi „mamo, chcę czytać, sam”.

Dziś opowiem o tym, co czyta moje dziecko, bo szczęśliwie pojawiło się wiele fajnych propozycji i mam wrażenie, że wachlarz wyboru stale się rozszerza.

Czytam sobie

Czytam sobie to seria książek stworzona przez najlepszych polskich pisarzy i ilustratorów. Książki przeznaczone są dla dzieci o różnych umiejętnościach: składających słowa (poziom 1), składających zdania (poziom 2), połykające strony (poziom 3).

Zawsze niezwykle ciekawe jest słowo od autora oraz ilustratora książki, zamieszczone wraz ze zdjęciem i krótką notką o nich samych. Sekcja ta znajduje się zawsze na przedniej okładce książki. Czytanie zaczynamy od tego i tę część czytam ja.

Tutaj znajdziecie pełną listę tytułów dla poszczególnych poziomów. Wybór jest spory.

Mój Syn jest na początku drogi, dlatego poniżej pokażę wam kilka naszych książek z poziomu żółtego, pierwszego. Tematyka poruszana w książkach jest niezwykle bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. U nas jak widać królują chłopięce tematy.

Każda strona w środku to kolorowa ilustracja. Ilustracja jest opatrzona odpowiednim, wzmacniającym przekaz tekstem, umieszczonym na dole strony. Książki z poziomu 1 zawierają od 150 do 200 wyrazów. Na niektórych stronach znajdują się specjalne ramki do czytania głoskami.

Czytanie ułatwia całkiem spora czcionka czcionka.

Na końcu książki, na wewnętrznej stronie okładkowej znajduje się Dyplom sukcesu. W naszym przypadku, Dyplom ma wielką moc i jest doskonałym motywatorem, aby przeczytać książkę do końca. Na Dyplom dziecko może nakleić naklejkę, wybraną spośród kliku zaproponowanych na wcześniejszej stronie. Na górze Dyplomu dziecko wpisuje też swoje imię i nazwisko. Świetna sprawa.

Warto wspomnieć, że w ramach serii Czytam sobie wydano dwie specjalne edycje: Z kotylionem i Fakty.

Serię Z kotylionem wydano z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematy w niej poruszane dotyczą ludzi, wydarzeń, miejsc, które zapisały się na kartach historii z tego okresu.

Natomiast seria Fakty ukazała się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i zaprasza do wędrówki po dawnej Polsce. Znajdziecie tu na przykład odwołanie do legendy o smoku wawelskim czy poznacie zwyczaje ludzi zamieszkujących nasz kraj w okresie Piastów.

Seria Czytam sobie do kupienia na przykład tutaj

Na stronie dedykowanej Czytam sobie znajdziecie wiele materiałów do wykorzystania. Polecam

Czytaj z National Geographic

Czytaj z National Geographic to pomysłowa i ciekawa propozycja dla miłośników przyrody. To książki do wspólnego czytania, dla rodzica i dziecka, razem. Tematyka oczywiście związana z przyrodą i zwierzętami: fajne zdjęcia i ciekawostki.

W poziomie 1, czytamy teraz tytuł Koty (zdjęcia poniżej), po jednej stronie jest tekst dla rodzica, po drugiej tekst dla dziecka. Tekst dla dziecka jest oczywiście dostosowany do jego umiejętności.

Książka bardzo solidnie wydana, co sprawia, że z przyjemnością się ją ogląda i czyta. W środku jak wspomniałam ciekawe zdjęcia na dobrej jakości papierze. Dużo do oglądania i czytania.

W tej serii również znajdziecie podział na poziomy adekwatne do umiejętności młodego czytelnika: poziom 1 – zaczynam czytać, poziom 2 – czytam sam oraz poziom 3 – czytam płynnie.

Ciekawe tytuły możecie znaleść tutaj.

Serdecznie polecam Wam te dwie serie, u nas się sprawdziły i z pewnością będę sięgać po kolejne tytuły, a potem kolejne poziomy.

Seria Czytam sobie, autorzy i ilustratorzy w zależności od tytułu, tak samo liczba stron, wiek 5- 7 lat, wydawnictwo Egmont

Czytaj z National Geographic, autorzy w zależności od tytułu, tak samo liczba stron, wiek przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, wydawnictwo Olesiejuk

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *