3 - 5

„O zimie”, na dziecięcą tęsknotę za śniegiem

Witajcie, Święta i Nowy Rok już za nami, ale tęsknota za zimą pozostała. Dziś opowiem Wam „O zimie”.

Większość z Nas marzyła o białych, rozświetlonych Świętach, a dzieci o beztroskiej zabawie na śniegu: bitwie na śnieżki, lepieniu bałwana, sankach i co tylko jeszcze w duszy zagra. A tu proszę, zimy jak nie było tak nie ma. Dziś na pocieszenie książka… O zimie :).

O zimie, to tytuł skierowany do młodszych przedszkolaków. Razem z bohaterami: dziewczynką i chłopcem, budzimy się pewnego dnia i na zewnątrz jest inaczej, biało, cudownie, wspaniale. Przyszła zima. Książka opowiada o tym, jakie zmiany przynosi ze sobą nowa, ta najzimniejsza pora roku, Zima. Opowiada o tym, że niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów, o tym co wspaniałego można wyczyniać na śniegu i o tym, że „Najlepiej gdy śnieg jest mokry i lepki. Z takiego dobrze lepi się bałwana. Z nosem z marchewki i czapką na głowie.”  i że „Śnieg wydaje różne dźwięki.” Maluchy dowiedzą się też, że dni są krótsze i jest mniej słońca, że lód czasem topnieje, a czasem zamarza. Autorka zebrała wiele zadziwiających, zimowych faktów, które dla Małych mogą być naprawdę zaskakującym odkryciem. Warto razem poczytać i przygotować swoją pociechę na te wszystkie niespodzianki.

Książka jest pięknie wydana. Sztywna oprawa chroni przed uszkodzeniem. Ilustracje kolorowe, rozplanowane w różny sposób na każdej stronie, w zależności od ilości tekstu.  Szczerze bardzo lubię ten rodzaj obrazków, które mówiąc wprost nie są wydziwione, tylko delikatne i przyjemne dla oka. Ilość tekstu w sam raz dla Malucha, momentami w tekst wplecione są sympatyczne rymowanki.

Serdecznie polecam tę miłą zimową lekturę dla Najmłodszych i Życzę dobrego Roku. Niech przyniesie wiele wspólnych chwil razem ze wspaniałymi książkami.

 

O zimie, Görel Kristina Näslund, wydawnictwo Zakamarki, 28 stron, wiek 3+

Moja ocena: 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *