Pod ziemią w kopalni
6 - 8,  6+,  Dla dzieci,  Przygodowe,  Zwierzęta

Pod ziemią

Zajrzyjcie dziś ze mną do książki Pod ziemią. To historia małego szczurka, któremu przyszło żyć w tunelach kopalni, gdzie lato nie różni się od zimy. Jest ciekawski, żądny przygód, wiedzy i marzeń. Jest mistrzem w znajomości podziemnego terenu. Uczy się, najwięcej od mamy i marzy „że, gdy dorośnie, pojedzie tam. W górę. Szybem. Wraz z górnikiem…” To właśnie opowieści pracujących pod ziemią ludzi inspirują szczurka do działania. Pod ziemią to piękna opowieść, która mówi wiele o tym jak wygląda praca górników. Jest przepięknie wydana i zilustrowana, aż nie można się napatrzeć na te delikatne obrazy. Książka wydana już jakiś czas temu, ale naszą uwagę skradła w związku z naszą wizytą na Śląsku, w Zabrzu.

Książka wydana została z okazji 220-lecia Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu.

Pod ziemią

Życie szczurka toczy się wraz z kolejnymi miesiącami roku, poczynając od stycznia, który tego roku jest „łaskawy”.

W lutym szczurek napotyka górnika w zasypanym korytarzu. Jest nim Zbigniew Nowak zasypany w kopalni Halemba. Zwierzątko towarzyszy górnikowi i trzeciego dnia staje się powiernikiem myśli i słów oczekującego na ocalenie.

W marcu górnicy dużo mówili o kobietach, a szczurek słychał. Jednak on pomyślał, że „…pora kobiet to nie tylko marzec”.

Kwiecień brzmiał muzyką za sprawą dźwięków dobiegających z podziemnej sali koncertowej. „Wystarczyło tylko zamknąć oczy i słuchać”.

Maj był miesiącem zapachu, bo wszystko kwitło na górze. Czerwiec wyobraźni dziecka, bo górnicy dużo opowiadali o swoich babokach (dzieciach). Lipiec pełen słońca, sierpień wody. Tu czytelnicy będą mieli okazję zajrzeć do Sztolni w kopalni, czyli korytarza który kiedyś odprowadzał wodę z kopalni, a dziś można nim popłynąć łodziom.

Wrzesień pełen niepokoju, październik choroby i miłości – obecności ukochanego szczurzego pyszczka obok. Listopada „dziurawy”, a grudzień…to miesiąc na który szczurek czekał od dawna. „Jednak historia potoczyła się zupełnie inaczej”, ponieważ w kopalni nastąpił wybuch metanu.

To wydarzenie dało okazję szczurkowi uwierzyć w siebie, w swoją wyjątkowość. Został doceniony przez górników, których sam cenił i darzył szacunkiem.

Życie szczurka, któremu towarzyszą czytelnicy to bajka, aczkolwiek spowita w wydarzenia, które miały miejsce naprawdę. Koncert, zakopany górnik, wybuch metanu. Historia spisana niezwykle poetycko, skrywa sekrety podziemnych korytarzy. Mały szczurek jest pięknych bohaterem o niezwykle przenikliwym spojrzeniu i ciekawym sercu. Dobrze jest towarzyszyć mu w odkrywaniu podziemnego świata.

Jeśli będziecie mieć okazję odwiedzić Sztolnię Królowej Luizy to bardzo polecam. To świetna atrakcja dla dzieci. Nie zapomnijcie też o szczurku i jego przygodzie Pod ziemią.

Książka dostępna na stronie internetowej autorki Julii Rozumek oraz w „kopalnianym” sklepie.

Pod ziemią, Julia Rozumek, wydawca Julia Rozumek, 60 stron, wiek około 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *