Polowanie na grzyby
Dla Rodziców,  Przyrodnicze

Polowanie na grzyby – od borowika do grzybowej

Dziś razem z Zofią Leszczyńską-Niziołek autorką książki Polowanie na grzyby zabieram was do lasu. Ciekawa jestem czy są wśród was grzybiarze? Bardzo ucieszył mnie tytuł Polowanie na grzyby, bo grzybiarzem jestem od dziecka i doskonale pamiętam jak wielką frajdę robiły nam dzieciom, rodzinne wyprawy do lasu. Wspólne buszowanie między drzewami, piosenki mamy, wiklinowe kosze i koniecznie mały nożyk do grzybów. Prześcigaliśmy się i konkurowaliśmy kto z nas znajdzie największy, jadalny okaz.

Swoją wiedzę o grzybach przekazałam synowi, tak jak kiedyś moi rodzice mi. Jednak z przyjemnością dowiem się więcej o grzybach i lesie, a przy okazji i was bardzo chciałam zachęcić do grzybowych lub po prostu leśnych, jesiennych spacerów.

Sezon na grzyby niby w pełni, ale brak deszczu, a co za tym idzie, susza sprawiają, że grzybów jak na lekarstwo. Dlatego sądzę, że miłośnicy grzybobrania znajdą w tej lekturze wiele przyjemności.

Piękne wydanie książka cieszy oko, a dobrze zrobione fotografie grzybów, nie pozostawiają wątpliwości co do gatunku. Zapraszam do środka.

Polowanie na grzyby czas zacząć

Książkę rozpoczynają nastrojowe opowieści o rodzinie, lesie i grzybobraniu. Dalej już bardziej konkretnie, czym jest grzyb, jak jest zbudowany jak również bardzo dokładne wskazówki jak rozpoznać jadalne grzyby. Tu liczy się kształt, kolor, miąższ, struktura oraz cała masa szczegółów. Następnie czytelnicy przygotują się do grzybobrania. Oprócz niezbędnego ekwipunku czyli nożyka oraz koszyka, dziś ważne są preparaty na kleszcze.

Autorka opowiada nam jakiego rodzaju siedliszcza, porastają grzyby. Mówi o tym, co nas w lesie może przestraszyć. Potem jeszcze o sposobach przyrządzania i obróbki grzybów, aby przejść już do części, nazwijmy ja atłasową. Czyli prezentacji poszczególnych gatunków, zarówno jadalnych jak i niejadalnych.

Galerię otwiera oczywiście Borowik szlachetny, król grzybów. Kolejny Podgrzybek Zajączek, Koźlarz Babka, Koźlarz Pomarańczowy i Czerwony. Cudowne piękne i smakowite grzyby. Każdy grzyb jest zaprezentowany i starannie opisany. Autorka używa nazw oficjalnych (oraz łacińskich) jak i potocznych. Zapewne wszyscy znają Kurkę, ale niewielu wie, że to Pieprznik Jadalny Znana wielu Olszówka to tak naprawdę Krowiak Podwinięty!

Z książki dowiedziałam się też, że grzyb który skutecznie oszukuje i udaje Kurkę, nosi nazwę Lisówka Pomarańczowa.

Grzyby niejadalne opisane zostały w książce pod wiele sugerującym hasłem „Zbierasz je tylko raz!”

Od borowika do grzybowej

Prezentację grzybów kończy jakby kulinarny akcent. Autorka podaje kilka swoich ulubionych przepisów na grzybowe potrawy. Przyznam, że spodziewałam się ich nieco więcej. Ale te co są, również cieszą. Wypróbuję.

Autorka podaje również różne ciekawe miejsca, źródła, w których można szukać wiedzy o grzybach. Są to strony internetowe i social media.

Polowanie na grzyby jest pięknie wydane. To będzie gwiazda na półce z książkami, a wiedza w niej zawarta przyda się na pokolenia. Może dzięki tej książce obudzi się w was grzybiarz. Ja osobiście znalazłam w tym tytule wiele ciekawych, nieznanych mi informacji i dobrze się z tym czuję. Czekam na deszcz, aby ruszyć do lasu… na grzyby.

Poniżej moje znaleziska z ostatniej wyprawy. Coś tam jednak znalazłam mimo suszy.

Grzyby

Zbieranie grzybów daje mnóstwo radości. Zbliża rodzinę, wciąga w spontaniczną rywalizację.

Znajomość grzybów to ciekawa, unikalna wiedza, a czas w lesie blisko natury bezcenny.

Tytuł Polowanie na grzyby mimo, że kierowany do dorosłych czytelników, pokazałam wam z myślą o dzieciach. Po prostu ruszajcie w las i w naturę.

Tutaj znajdziecie mój już bardzo stary wpis Grzyby naszych lasów, zeszyt dla dzieci. Jak również Jesień w świecie przyrody z serii Młodzi Przyrodnicy Tutaj, gdzie jest mnóstwo wiedzy o lesie.

Polowanie na grzyby – od borowika do grzybowej, Zofia Leszczyńska-Niziołek, wydawnictwo Buchman, 288 stron, dla grzybiarzy, dla rodziny

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *