Pies Naukokomiks
6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Komiks,  Pies,  Zwierzęta

Psy – Od drapieżników do obrońców

Z naukokomiku Psy. Od drapieżników do obrońców dowiecie się naprawdę wiele o psach. Ten kolorowo zilustrowany komiks wciąga i zaciekawia już od pierwszych stron. Naszym przewodnikiem po psim świecie jest kundelek Rudy. Opowiada i prezentuje fakty w zajmujący, szczery oraz bardzo psi sposób. Przy okazji poznania historii czworonogów, czytelnicy poznają wiele ciekawostek i postaci ze świata nauki. Wszystko jest spisane w lekki, ciekawy jak również niezwykle prosty sposób, tak że samo wchodzi do głowy. Genialne, „roześmiane” ilustracje prowadzą czytelników przez psie dzieje oraz przygody. To obowiązkowa pozycja do przeczytania jeśli w waszym domu są psi miłośnicy, a może nawet jest pies. Członkiem naszej rodziny jest Ivo, pies ze zdjęcia poniżej. Psie informacje pozwalają nam spojrzeć na nasze stworzenie z zupełnie innej perspektywy.

Psy. Od drapieżników… do

Rudego poznajemy w drodze do psiego parku. Zmierza tam ze swoją panią. Kundelek od razu przechodzi do rzeczy i wprowadza czytelników w różnorodność swojej rasy oraz genetyczne zawiłości z nią związane. Pojawia się nazwisko Gregor Mendel czyli „ojca genetyki”, dalej Karol Darwin twórca teorii ewolucji. W tym przypadku psa od wilka. Pojawia się koncepcja, że „… dobór naturalny przyjaznych wilków doprowadził do psów?”.

Jak się okazało na początku relacji człowieka z psem, pies wcale nie pomagał swojemu panu. Przyjaźń zaczęła się od smacznych odpadków, które zostawiali ludzie. A na dalszy rozwój psiego gatunku duży wpływ miało jego otoczenie.

Dalej z lektury czytelnicy dowiedzą się między innymi o psim widzeniu oraz nosie czyli węchu. Następnie o psich dźwiękach. Zaciekawiła mnie informacja, że wychowane szczenięta w towarzystwie innego zwierzaka będą w dorosłości czuć z nim więź.

Ciekawe fakty

Może was zainteresować, że…

  • „W roku 5000 p.n. e. psy były drugim po ludziach najbardziej rozpowszechnionymi ssakami na Ziemi”.
  • „Psy widzą kolory”,
  • a „…tożsamość psa kryje się w jego woni”.
  • To mieszkańcy Azji jako pierwsi zaczęli hodować psy dla towarzystwa….”.

Na końcu książki znajduje się słowniczek objaśniający wiele wykorzystanych w tekście pojęć. Oto kilka z nich: geny (dużo jest mowy o genach; DNA, gatunek, dziedziczenie, psowate, rasowe. Jest również b

Jak widzicie powyżej, w książce Psy… ilustracje są niezwykle dynamiczne oraz bardzo kolorowe. Nasz bohater Rudy oraz inne zwierzęta są w bezustannym ruchu. Wiele jest słów dźwiękonaśladowczych, które pozwalają nam rozgościć się w psiej rzeczywistości. Cały czas coś się dzieje. Ani się obejrzycie, a początek zamieni się w koniec. Przystępna formuła komiksu pozwala młodym czytelnikom przyswoić dużo więcej wiedzy. Polecam tę komiksową serię waszej uwadze.

Pies Rudy

W serii ukazały się również inne ciekawe tytuły, w tym Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie, o których więcej TUTJ.

Na lipiec 2023 zaplanowany jest kolejny tytuł Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu, na który bardzo czekamy.

Psy. Od drapieżników do obrońców, Andy Hirsch, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 128 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *