Skrętka na Tropie
6 - 8,  6+,  9 - 12,  Cyfrowy świat,  Dla dzieci,  Edukacyjne

Skrętka na Tropie – świat technologii dla dzieci

Skrętka na Tropie to seria składająca się z trzech tytułów. Podczas lektury czytelnicy poznają historię pewnej rodziny oraz chłopca, który nie boi się wyzwań cyfrowego świata. Jak nikt w domu ogarnia działanie różnych domowych urządzeń. Dzięki chłopcu w domu pojawia się Skrętka czyli miedziany kabel sieciowy łączący urządzenia, aby transmitować dane. Potem wraz z ciekawską Skrętką czytelnicy odkryją technologiczne nowości, odbędą podróż w przeszłość analogową i spojrzą w przyszłość ze sztuczną inteligencją, której możliwości do końca nie znamy. Skrętka na Tropie jest pełna wiedzy i fantastycznych ilustracji. Odpowiada na pytania i zachęca dzieci do stawiania kolejnych. Według mnie lektura obowiązkowa w dzisiejszych czasach.

Skrętka na Tropie Technologii

To pierwsza część serii o świecie technologii, w której czytelnicy poznają skręconą bohaterkę. Dowiedzą się skąd pochodzi Skrętka 8P8C, w jaki sposób dociera do sklepu, w którym zostaje kupiona przez chłopca w czerwonej koszulce.

W drodze do domu, niefortunnie i zupełnie przypadkiem Skrętka wypada z plecaka chłopca. Zagubiona, nie wie jaki jest cel jej istnienia. Na szczęście nie brakuje jej determinacji oraz sprytu. Szukając chłopca i miejsca przeznaczenia dowiaduje się wiele o świecie technologii. Wraz ze Skrętka dzieci poznają czujnik ruchu na parkingu, drukarkę 3D, laptop`a, czy router. Dowiedzą się jak działają te urządzenia oraz jak współgrają ze sobą tworząc sieć.

Skrętka na Tropie Retro Technologii

Z pierwszej części wiemy, że Skrętka odnajduje swoje miejsce. Zadamawia się w nowym domu i współpracuje z innymi współlokatorami czyli urządzeniami podpiętymi do domowej sieci. Jednak głód wiedzy w niej nie znika. Często zadaje pytania routerowi, który przekazuje je do laptopa. Ten szuka odpowiedzi w Internecie. Pewnego dnia Skrętka 8P8C dostrzega czarnobiałą fotografię oprawioną w drewnianą ramkę. Jest niezwykle ciekawa kim są dziec ze zdjęcia i co trzymają w ręku. I dlaczego fotografia nie ma kolorów. Tak zaczyna się „śledztwo”, w trakcie którego czytelnicy dowiedzą się czym była fotografia monochromatyczna i odbitki z kliszy, magnetowid, gramofon, kaseta czy walkman.

Wśród rozmów między urządzeniami pojawi się temat działania sieci jak również przesyłu danych za pomocą sygnału cyfrowego. Będzie o alfabecie Morse`a. Od tych wszystkich danych Skrętce trudno będzie zasnąć, a potem czytelnicy cofną się wraz z bohaterką w czasie do 1996 roku. Do świata analogowego. Będzie się działo.

Skrętka na Tropie Sztucznej Inteligencji

W tej części wracamy do współczesności i rodziny pełnej codziennych spraw i obowiązków. Szkoła, przedszkole, praca i mnóstwo urządzeń, które ułatwiają życie. Tym czasem Skrętka rozpoczyna kolejną burzliwą dyskusję. Trzeba zasięgnąć informacji ponieważ w domu ma pojawić się inteligentny odkurzacz! Pytania same pchają się… do miedzianych żyłek we wnętrzu skrętki: Czym jest inteligencja? W jaki sposób się uczymy. Jak nowy odkurzacz pozna rozkład mieszkania? Co wyniknie ze spotkania psa z odkurzaczem, a tym bardziej z psią kupą!.

Wśród omawianych zagadnień pojawi się sieć neuronowa, chatbot, aż dotrzemy do sztucznej inteligencji i halucynacji generatywnej. Nie każdy wie, że ze sztuczną inteligencją każdy może porozmawiać. Ale jak wyjaśnia laptop …nie wszyscy znajdą czas, by odpowiednio przygotować się na zmiany, które zachodzą (w świecie technologii). Tylko od ludzi zależy…, jak ta tehnologia wpłynie na świat, w którym żyją.

Czytelnicy pozostaną z ważną myślą. Czy nowy świat ze sztuczną inteligencją będzie wspaniały? Skrętka już wie, że najlepsze, co można w tej sytuacji zrobić, to zrozumieć (sztuczną inteligencję), jak ona działa i nauczyć się mądrze z niej korzystać.

Niesamowity świat technologii

Skrętka na Tropie to fantastyczna lektura dla ciekawych świata dzieci. W prosty sposób wyjaśnia zawiłości technologiczne, opowiada o różnych urządzeniach, ich działaniu i współpracy. Opowieści te umiejętnie wplecione są w historię rodziny, a główny bohater w czerwonej koszulce to chłopiec jakich z pewnością nie brakuje w naszych domach. Ciekawy, otwarty na wiedzę, poszukujący rozwiązań.

Bardzo podoba mi się apel do rodziców sformowany na końcu trzeciej części serii. Rodzicu … Daj swojemu dziecku szansę na zrozumienie przyszłości i zainspiruj je do stawiania się twórcą, a nie tylko obserwatorem w świecie nowych technologii.

Książka jest starannie wydana i naprawdę pięknie zilustrowana. Zilustrowane urządzenia, nie są infantylne, ale zabawne. Budzą ciekawość i dają przyjemność czytania.

Śmiało mogę powiedzieć, że również rodzice złapią sporą dawkę wiedzy. Uważam, że każde dziecko w wieku wczesnoszkolnym powinno poznać Skrętkę i jej przyjaciół. Dowie się od niej, że komputer służy nie tylko do oglądania bajek, ale jest narzędziem dzięki, któremu można odkryć świat.

Skrętka na Tropie Technologii – 50 stron, Skrętka na tropie Retro Technologi – 90 stron, Skrętka na tropie Sztucznej Inteligencji – 72 strony, autor Paweł Skiba, ilustracje Ewelina Oleksiak, wiek około 6+

Książek szukaj TUTAJ

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *