Traktory i Pociągi
5+,  6 - 8,  Dla dzieci,  Pojazdy

Traktory i Pociągi – małe kompendium wiedzy zaprasza w podróż

Seria małe kompendium wiedzy, a w niej dwa tytuły Traktory i Pociągi to majstersztyk. To świetna wartościowa propozycja dla małych wielbicieli loko i traktoryzacji w wieku od około pięciu lat. Z ciekawością oglądałam naturalistyczne ilustracje pełne detali, z których dzieci mogą poznać:

  • maszyny z przeszłości
  • oraz współczesności biorąc pod uwagę ich funkcje w gospodarstwie czy na torach w codziennym życiu .
  • zobaczyć co niesie przyszłość.

To książki które mali czytelnicy będą wertowali wielokrotnie i odkrywali kolejne detale jak również ciekawostki. Każda stronica zawiera krótki tekst, ilustrację oraz ciekawostkę. A maszyny prezentuje dzieciom sympatyczny człowieczek.

Traktory…

to historia od pierwszego ciągnika wynalezionego w 1901 roku wyposażonego w jedno koło na przodzie. Przez budowę współczesnego traktora oraz maszyny współpracujące z nim, jak: glebogryzarka, siewnik, kosiarka, czy prasa belująca. Dzieci dowiedzą się do czego służą i jak pracują te dodatkowo podczepiane do traktorów urządzenia.

A w między czasie ciekawostki sypią się jak z rękawa.

„Z jednego worka pszenicy można zrobić aż 350 pysznych rogali”

„Parowóz to najczęściej używana maszyna w całym gospodarstwie”

Kto z rodziców spędzał wakacje na wsi z pewnością przypomni sobie niektóre z maszyn, choćby z widzenia.

Pociągi

Układ książki jest analogiczny do Traktorów lecz w roli głównej występują Pociągi. Na początek dzieci dowiedzą się Co sprawia, że pociąg jedzie? Dalej o pierwszym parowozie z 1801 roku zwanym Sapiący Diabeł. Potem pierwsze maszyny z cylindrami parowymi aż do współczesności. Na kartach książki przedstawione zostały najznamienitsze prawdziwe modele.

Dzieci zajrzą do wnętrza Orient Expresu, zobaczą Kolej transsyberyjską jak również poznają różne rodzaje pociągów jak towarowe czy pancerne.

Podsumowując małe kompendium dostarcza informacji podanych w zajmujący sposób przyjazny młodszym czytelnikom. Próżno w nim szukać infantylnych sztampowych ilustracji. Pięknie wydane Traktory i Pociągi będą pieszych oraz uczyć kolejne dzieci. Polecam waszej uwadze.

Traktory, Małe kompendium wiedzy, autor Lucie Hášová Truhelková, ilustracje Martin Sodomka, wydawnictwo Babaryba, 44 strony, wiek 5+

Pociągi, Małe kompendium wiedzy, autor Lucie Hášová Truhelková, ilustracje Martin Sodomka, wydawnictwo Babaryba, 44 strony, wiek 5+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *