Ty też możesz uratować świat
6+,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Ekologiczne

Ty też możesz uratować świat – ekoopowieści

Dziś chciałbym pokazać Wam eko książkę pod tytułem Ty też możesz uratować świat, która powstała po to by edukować i podpowiadać jak być przyjacielem Ziemi. Jej inicjatorem jest Fundacja ING Dzieciom. Jeśli macie ochotę doczytać o jej działalności to wskakujcie TUTAJ. Ja spotkałam się z nią pierwszy raz, ale książka jest na tyle ciekawa i wartościowa, że zachęcam. Co więcej, książkę możecie pobrać bezpłatnie ze stronie Fundacji. Nic tylko czytać, poznawać i szerzyć dalej eko wiedzę.

Ty też możesz uratować świat to pisana z punktu widzenia dzieci, historia pewnej rodziny, która przeprowadza się do małego miasteczka Pietruszkowa Wola. Kolejne rozdziały odkrywają przed czytelnikami tematy istotne z punktu widzenia ochrony planety. W te rodzinne opowieści autorka wplata dobre ekologiczne praktyki, fakty oraz ciekawostki.

Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli

Rodzina Matyldy i Marcela przenosi się do Pietruszkowej Woli i w zupełnie naturalny, niewymuszony sposób zaczyna szerzyć ekologiczne wartości. Mama szybko zyskuje uznanie lokalnej społeczności i po aferze ze spalonymi kaczuszkami, zostaje burmistrzem. Dalej czytelnicy staną oko w oko z foliowym problemem i dowiedzą się, że ważne jest unikanie foliowych torebek. „Foliowe” fakty również dla mnie były sporą ciekawostką. Jest o rozsądnych, zrównoważonych zakupach. Ubraniach produkowanych w sposób społecznie odpowiedzialny oraz historia dziewczynek, które zmuszone były pracować ponad siły. Jakie jeszcze ciekawe tematy opowiada czytelnikom rodzeństwo?:

  • o wykorzystywaniu przedmiotów i nadawaniu im „drugiego” życia by w konsekwencji mniej produkować;
  • właściwej segregowani śmieci;
  • wzajemnej wymianie i współdzieleniu przedmiotów;
  • dobrym traktowaniu zwierząt (tu wiele adresów organizacji pomagającym zwierzętom);
  • oszczędzaniu na później lub na większe marzenie;
  • zdrowych słodyczach oraz wielu innych ważnych sprawach, o które możemy zadbać od razu, tu i teraz.

Książka jest w zabawny i ciekawy sposób skonstruowana. Każdy rozdział to kartka „z pamiętnika Matyldy lub Marcela”, a zarazem jeden eko temat bogato zilustrowany, który zamyka „Z niezbędnika ekologa”. W nim wiele ciekawych faktów, na przykład historia gumowych kaczuszek, które w 1992 roku w drodze do sklepów „uciekły” z pokładu statku. Producent wyznaczył dla znalazców nagrody, gdyż niesforne kaczki rozpłynęły się we wszystkie strony świata.

Bardzo wciągnęła nas ta eko opowieść i wiele uświadomiła. Nie ma w niej zbędnego moralizatorstwa, za to praktyczne wskazówki na już.

Książka jest świetna do wykorzystania na warsztaty i do pracy z dziećmi. Zajrzyjcie TUTAJ, aby ją przejrzeć lub pobrać. A TUTAJ znajdują się gotowe do pracy scenariusze. Polecam waszej uwadze, tak wiele dobrego się dzieje.

Planeta Folia

Inne ekologiczne książki, o których pisałam znajdziecie w kategorii Ekologiczne.

Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli, Justyna Bednarek, Fundacja ING Dzieciom oraz ING Banku Śląski, 119 stron, dla dzieci w wieku szkolnym

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *