Zaplątani w sieci
12+,  Cyfrowy świat,  Dla dzieci,  Dzieci,  Emocje i Obyczaje

Zaplątani w sieci – poruszająca historia nastolatki

Zaplątani w sieci to genialna powieść dla starszych dzieci i młodzieży, o tym jak ważna w czasie dorastania jest rodzina, relacje z rówieśnikami, przyjaźń i akceptacja. To z wielką wrażliwością napisana historia Kamili, uczennicy ósmej klasy, która pada ofiarą okrutnego żartu rówieśników. Brak akceptacji rówieśników oraz wsparcia ze strony pracującej za granicą mamy sprawia, że dziewczynka usuwa się w cień i odgradza od świata. Opiekująca się nią babcia niewiele może zrobić. Ktoś jednak dostrzega dramat Kamili i wyciąga pomocną dłoń. Dość powiedzieć, że w ostatniej chwili.

Ta historia wciąga i nie sposób się od niej oderwać. Porusza problemy hejtu wśród młodzieży, uzależnienia od świata cyfrowego, samotności dzieci w zabieganym świecie skupionym na „mieć”. Szczerze mówiąc, również rodzice powinni przeczytać Zaplątani w sieci. Historia Kamili otwiera oczy na tematy, z którymi dzieci mogą nie dzielić się z rodzicami. Wyposaża w wiedzę o tym, co może dziać się w szkole. Pomaga zrozumieć, co czuje młody człowiek.

Zaplątani w sieci…

to opowieść zbudowana z kilku perspektyw. Perspektywy bohaterów: Majki – sympatycznej, nadpobudliwej i roztrzepanej uczennicy, Franka – nowego w szkole, który z nie za bardzo łapie kontakt z nowym otoczeniem oraz Kamili, wrażliwej dziewczyny z domu, w którym się nie przelewa, choć mama i babcia robią co mogą. Jest również Pani Anna, która w tej historii odegra ważną rolę. A z biegiem zdarzeń pojawią się również inni wspierający dorośli.

Zdarzenia widziane oczami trójki nastoletnich bohaterów splotą się w całość i z pomocą dorosłych rozsypany w kawałki świat powoli zacznie się układać.

Urodziny, które zmienią wszystko

Kamila mieszka z mamą i babcią. Żyją bardzo skromnie. Tej rodziny nie stać na gadżety i stroje, o których marzą nastolatki. Kamila jest wrażliwa i niepewna siebie, a klasowa grupa dziewczyn pod wodzą Wiktorii nie ułatwia jej życia. Pewnego dnia Wiktoria zaprasza Kamilę na swoje urodziny w modnym klubie. Mama namawia Kamilę na wyjście z domu. To szansa na nawiązanie kontaktu z rówieśnikami. Jednak zaproszenie jak podskórnie czuje Kamila okazuje się podstępem. Wydarzy się coś co sprawi, ze Kamila już odsunięta na bok dziewczyna, straci chęć do bycia wśród ludzi. W tym samym czasie jej mama wyjeździe do Irlandii. To dla niej szansa na podreperowanie finansów rodziny. Nie wie i nie dostrzega, co dzieje się z córką. A ona pozostawiona sama sobie dzień po dniu odcina się od świata zatracając się w wirtualnym świecie, w którym może być kim chce.

W sieci problemy znikają?

Z pomocą Kamili przychodzi Majka oraz Franek. Nastolatkowie sami borykając się z kłopotami dostrzegają, że ktoś w sieci o pseudonimie Mika może potrzebować pomocy. Z udziałem pani psycholog krok po kroku odsłoni się historia Kamili, o której świat zapomniał na dłuższy moment.

Nie chcę odkrywać więcej z tej opowieści, abyście mogli przeżyć tę przygodę z nastoletnimi bohaterami. To co się wydarzy daje do myślenia. Młodzi czytelnicy odnajdą w tej historii swoje troski. Być może znajdą podpowiedź jak poradzić sobie lub pomóc komuś w trudnej sytuacji. Natomiast rodzice zderzą się z prawdą o tym jak wygląda świat naszych dzieci. Czego mogą doświadczać w grupie rówieśniczej. Jakie sygnały wysyła dziecko kiedy kłopoty zaczynają je przerastać. Zwykłe pytanie „Jak było w szkole?” „Dobrze” – nie wystarczy, aby budować głębokie pełne zaufania relacje. Tak, aby mogło przyjść do nas z każdym swoim kłopotem.

Książka napisana bliskim młodzieży językiem pokazuje realia nastoletniego świata.

Zaplątani w sieci to tytuł nagrodzony w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z wydawnictwami Papilon, Literatura i HarperKids, pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów Konkursu – Fundacji PZU oraz Fundacji „AMF Nasza Droga”.

W sieci jesteś tym kim chcesz – filmik pochodzi ze strony wydawcy

W kategorii Cyfrowy świat TUTAJ znajdziecie ciekawe książki z cyber przestrzeni, a szczególnie polecam tytuł Już, już o uzależnieniu od internetu, który wkrada się i demontuje świat bohaterki i jej rodziny.

Zaplątani w sieci, Elżbieta Jodko-Kula, wydawnictwo HarperYA, 145 stron, wiek 12+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *