Zielobór
6 - 8,  6+,  9 - 12,  Dla dzieci,  Ekologiczne,  Gra

Zielobór. Czy zdołasz uratować miasto? ekologiczna książka gra dla dzieci

Wyruszyliśmy w przygodę z książką paragrafową Zielobór. Czy zdołasz uratować miasto? To gra książkowa o tematyce ekologicznej, w której czytelnik decyduje o przebiegu zdarzeń. Wcielając się w jeża Jagodę bohater wiedziony swoimi wyborami, odkrywa smutną prawdę o mieście, w którym żyje – Zielonoborze. Kiedyś zielone i pełne magii miejsce do życia, dziś zabetonowane i pełne śmieci. Oprócz podejmowania decyzji, czytając dzieci rozwiązują również ciekawe zadania. Przyznam, że nad niektórymi trzeba się natrudzić. Zielobór uświadamia czytelników dlaczego powinnismy żyć w zgodzie z naturą oraz podpowiada co zrobić, jak zacząć aby się do niej zbliżyć. Książka angażuje czytelnika i wciąga w miarę czytania. Co ciekawe w opowieści pojawią się magiczne istoty, postacie ze świata wyobraźni jak Złośnik Grzybołak. Nadają historii lekkości i nieco bajkowego charakteru.

Zielobór to propozycja dla wszystkich dzieci, które lubią zagadki, tajemnice i nie boją się wziąć spraw w swoje ręce.

Zielonobór Zacznij Przygodę

W mieszkańców Zielonoboru wcielają się zwierzęta. Wiodą wygodne życie, tak jak my ludzie, przedkładając komfort nad kontakt oraz harmonię z naturą. Przyroda znika pośród śmieci, wszechobecnego betonu oraz smogu. Zwierzęta zdają się tego nie dostrzegać. Niegdyś obok nich mieszkały magiczne istoty, które dziś każdego dnia walczą o przetrwanie. Szukają miejsc do życia, trawy pod łapami jak również wody i pożywienia.

Pewnego dnia jeż Jagoda, czyli czytelnik, spotyka w domowej komórce Złośnika Grzybołaka. Głodny stworek zjada z rodzinnej piwnicznki niemal wszystkie przetwory jakie zrobił jeż dziadek. Opowiada Jagodzie o sytuacji magicznych istot, skażonym środowisku, skarży się na mieszkańców miasta, którzy żyją wygodnie kosztem natury. Dyskretnie podsuwa małemu jeżykowi Księgę Zielonoboru, która niegdyś należała do dziadka. Tak zaczyna się ta historia, a raczej gra.

Jeża Jagodę oraz jego przyjaciela wiewióra Waldemara czeka wiele niebezpiecznych przygód. Nieznane miejsca, spotkania ze „złowieszczymi” postaciami (Śmieciotrop) będę wymagać sporo odwagi jak również determinacji. Wędrując przez kolejne paragrafy czytelnik będzie rozwiązywał zagadki przybliżające go do końca przygody. Rozwiązań jest kilka w zależności od podjętej drogi jak również dokonanego wyboru. Na końcu książki znajdują się podpowiedzi do zagadek oraz odpowiedzi.

Zielobór to świetna książka o ekologii dla dzieci. Napisana prostym, dostosowanym do potrzeb dzieci językiem. W ciekawej, dyskretnej szacie graficznej przekazuje wiedzę o ekologii. Daje okazję do rozmowy o ochronie środowiska. Ta książko-gra zapewni dzieciom wartością rozrywkę na długi czas, choć polecam wspólną zabawę. Z pewnością zaciekawią was wybory waszego dziecka.

Bardzo szkoda, że pokolenia dzisiejszych rodziców nie miało dostępu do takich lektur. Ekologiczna świadomość obudziła by się w społeczeństwach szybciej. Eko książki zwłaszcza takie, które angażują czytelnika bardzo mnie cieszą.

Zielobór, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel, wydawnictwo muduko, 224 strony, wiek ok. 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *