Ziuzia idzie spać
3 - 5,  4+,  6 - 8,  Dla dzieci,  Dzieci,  Emocje i Obyczaje,  Przygodowe,  Rodzina

Zuzia idzie spać – recenzja

W serii opowiadającej o przygodach rezolutnej Ziuzi pojawił się właśnie nowy tytuł Ziuzia idzie spać. Tym raz książka kierowana jest do małych czytelników, którzy podejmują pierwsze próby samodzielnego czytania. Tekst zapisany dużymi literami oraz zabawne, liczne grafiki sprzyjają nauce i ułatwiają lekturę.

Ziuzia to dziewczynka o niezwykłej wyobraźni. Jak każde dziecko jest zupełnie wyjątkowa, choć wyróżnia ją to, że ma jedno oko szare i jedno zielone. Ten fakt wyjaśnia wiele w życiu dziewczynki, na przykład to, że spać pójdzie z … marchewką.

Książka o Ziuzi jest bardzo starannie wydana. Twarda oprawa wyposażona w bezpieczne, zaokrąglone rogi. We wnętrzu usztywniane stronice, na których goszczą niezwykle ilustracje przedstawiające bohaterkę oraz towarzyszące przygodzie atrybuty. Choć Ziuzia ma zupełnie zwyczajne, dziecięce sprawy jest prawdziwą super bohaterką. Swą codzienność potrafi zamienić w przygodę.

Ziuzia idzie spać… prawie

Otóż pewnego wieczoru przed pójściem spać, Ziuzia zaprasza do towarzystwa jako przytulankę marchewkę. Mamę już nic nie dziwi. W pokoju dziewczynki okazuje się, że pomarańczowe warzywo nosi imię Natalia i zamiast do snu, namawia dziewczynkę na szaloną wyprawę do Królestwa Grochu z Kapustą. W kapciach Ziuzi …to będzie jakieś osiemnaście kroków – zachęca.

Po przekroczeniu lodowej szczeliny czekają na nie niesamowite przygody, a na czytelników wątki warzywne. Królestwa Grochu z Kapustą to świat przyjazny dzieciom mimo, że są tam straszliwe, cuchnące potwory oraz goły królewicz Kalafior.

Historia o Ziuzi to niesamowita mieszanka dziecięcej wyobraźni i lekkiego, zabawnego absurdu. To dziecięcy świat, który zachwyca i czaruje. Dzieci będą się świetnie bawić podczas czytania. A co najważniejsze poczują się ośmielone oraz zachęcone do wymyślania własnych historii. Ziuzia nie martwi się problemami, bierze je za rogi.

To cudownie optymistyczna opowieść o codzienności, w której próżno szukać drugiego dnia i to jest piękne.

Polecam tytuł Ziuzia idzie spać waszej uwadze, jak również wcześniejsze tytuły. Z nich wyłania się cała opowieść o dziewczynce.

Ziuzia wyd. 2013 (nagroda Książki Roku Polskiej Sekcji Ibby 2013), Ziuzia i coś niezwykłego wyd. 2015 , Ziuzia i dom na głowie wyd. 2016,

Ziuzia idzie spać, Malina Prześluga, ilustracje Robert Romanowicz, wydawnictwo Tektura, 40 stron, wiek 4+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *