6+,  9 +,  Edukacyjne,  Przyrodnicze

Akademia Tropicieli Faktów Lasy deszczowe

Książki z serii Magiczny Domek na Drzewie, a w nich przygody Jacka i Ani, trafiły do nas już jakiś czas temu. Czytaliśmy, ale bez większych emocji u mojego Syna, chyba było ciut za wcześnie.

Natomiast Akademia Tropicieli Faktów zawitała do nas dopiero kilka dni temu i bardzo pozytywnie zaskoczyła. To seria popularnonaukowa, której celem jest dopełnienie wiedzy na tematy opisywane w przygodach dzieci z Magicznego Domku.

Lasy deszczowe, bo taką książeczkę kupiliśmy, chcę Wa dziś pokazać.

Lasy deszczowe mają format zeszytowy, miękka okładka, a w środku czarno biała szata graficzna, co sprawia, że czyta się dobrze. Jest prosto, ale ciekawie. Dużo rysunków w formie grafik oraz zdjęcia.

Co znajdziecie w książce o Lasach deszczowych?

Teści poukładano w książce w siedem rozdziałów, w których dzieci dowiedzą się:

  1. Co to jest las deszczowy; jak wygląda obieg wody w lesie, gdzie taki las się znajduje.
  2. Piętra lasu deszczowego, odsłaniają tajemnice różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, które tworzą niejako „piętra” lasu oraz zależności, po to by przetrwać.
  3. Rośliny lasów deszczowych: epifity, pnącza, grzyby oraz ich przykłady.
  4. Zwierzęta lasów deszczowych, które „Skradają się i pełzają! Biegają i fruwają! Ryczą i wyją!”, są drapieżnikami lub roślinożercami, prowadzą nocny tryb życia lub spędzają życie w wodzie, są niebezpieczne i jadowite lub piękne i ulotne. Wszystkie odnalazły swoje miejsce i piętro w lesie deszczowym. Dużo przykładów.
  5. Ludzie żyjący w lasach deszczowych, dzieci poznają ich zwyczaje i sposoby na przetrwanie, w tym pięknym aczkolwiek wymagającym środowisku. Niektóre zdjęcia są sporym zaskoczeniem dla młodego czytelnika. Ludzie z lasu wyglądają jednak inaczej niż my, ludzie cywilizacji.
  6. Dary lasów deszczowym, którymi jest jedzenie, drewno, guma, lekarstwa. Las deszczowy, jak się okazuje jest jednym wielkim „supermarketem”. Warto zdawać sobie sprawę, ile mu zawdzięczamy.
  7. Na ratunek lasom deszczowym, to niestety smutna prawda o tym, w jak wielkim zagrożeniu znajduje las. Jestem zdania, że każda tego typu książka budzi w dzieciach wrażliwość i potrzebę dbania o środowisko.

„Lasy deszczowe to jeden z najbardziej wartościowych zasobów naszej planety. Każdy las deszczowy stanowi dom dla wielu zwierząt i roślin, które nie występują w żadnym innym miejscu na świecie”

Kilka ciekawych faktów:

Czy wiecie, że „Kwiaty Bukietnicy Arnolda mogą mieć nawet dziewięć metrów średnicy i ważyć jedenaście kilogramów.”

„Motyl Królowej Aleksandry to największy motyl świata. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi aż trzydzieści centymetrów! …. Ma trujące właściwości.

Epifity to rośliny, które „…rosną na drzewach lub innych roślinach, używając ich kto podpory. Ich korzenie nigdy nie dosięgają ziemi.”

Książka jest bardzo przystępnie napisana. Dzięki odpowiedniej ilości tekstu oraz prostego języka, trafia do dzieci. Mali czytelnicy znajdą też podpowiedź gdzie mogą szukać podobnych treści, po jakie książki sięgnąć i gdzie udać się na wycieczkę, aby być blisko z naturą.

Poza tytułem Lasy deszczowe w serii Akademia Tropicieli Faktów ukazały się między innymi: Dinozaury, Rycerze i Zamki, Mumie i Piramidy, Ninja i Samurajowie, Piraci, Kosmos, Delfiny i Rekiny. Zobaczcie TUTAJ.

Akademia Tropicieli Faktów. Lasy deszczowe. Magiczny domek na drzewie, Will Osborne, Mary Pope Osborne, wydawnictwo Mamania, 80 stron, wiek 6-9 lat

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Stay-connected_1.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *