6+,  9 +

O Skałach i Minerałach to prawdziwa kopalnia wiedzy

O Skałach i Minerałach opowiada dr Radosław Żbikowski

Jedną z pasji mojego Syna jest zamiłowanie do kolekcjonowania potocznie nazwanych przez niego kryształów. Chodzi tu oczywiście nie tylko o kryształy ale o całą gamę rozmaitych kamiennych znalezisk i nabytków, które cieszą oko. Kamienna kolekcja cały czas się rozrasta, dlatego też szukałam książki, która wprowadzi Janka i mnie w skalny świat i opowie nieco więcej niż to co widać gołym okiem.

Z przyjemnością przedstawiam „naszą” książkę O Skałach i Minerałach, autorstwa dr Radosława Żbikowskiego. Jest to książka z niezwykle ciekawej serii opowiada o, w której możecie znaleźć również inne tematy tutaj.

O czym dowiecie się czytając O Skałach i Minerałach?

O Skałach i Minerałach to wspaniałe, skondensowane kompendium wiedzy, bo jak sam autor pisze

…żaden kamień nie jest nudą i nieciekawą formą„.

Historia o świecie kamieni rozpoczyna się rozdziałem na początku był wodór, z którego dziecko dowie się pokrótce jak powstał wszechświat i jaki był początek naszego globu, i o tym, że

„Każdy z nas składa się z pierwiastków, które powstały dzięki gwiazdom”.

Następnie przechodzimy do trzeciej planety od słońca czyli Ziemi. Od tego momentu zaczyna się wielka skalista przygoda. Autor ma naprawdę ogromną wiedzę i wiele do przekazania.

Dzieci dowiedzą się czym są minerały (jest ich ponad 5000 rodzai), a czym są skały. Jak powstają, jaka jest ich budowa i właściwości i jak je rozpoznać.

Kolejno poznają przedstawicieli obu tych form, a każdy z przedstawicieli z jest przez autora ciekawie i w prosty sposób opisana, a także opatrzona sporą dawką ilustracji i grafik.

Minerały to na przykład: krzem, żelazo, srebro, złoto, kryształy, diament, jadeit.

Skały czyli potocznie kamienie to: skały magmowe czyli na przykład bazalt, granit; skały osadowe czyli glina, piaskowiec, sól kamienna; skały metamorficzne inaczej przeobrażone czyli marmur czy kwarcyt.

Dalej dzieci dowiedzą się jeszcze o skałach radioaktywnych, geodach, konkrecjach czyli minerałach z dna oceanu oraz meteorytach.

W książce są też rozdziały opisujące słynne kamienne budowle: piramidy, mur chiński, posągi Moai, sfinks czy Stonehenge czyli kamienny krąg w południowej Anglii.

Jest też nieco o zwierzęcych skamieniałościach, skamieniałych roślinach i oczywiście o bursztynie „kapsule czasu” dla wielu drobnych żyjątek.

Nie sposób opisać to wszystko co znajdziecie w książce. Warto po nią sięgnąć aby przeczytać o gipsowej pustyni, dowiedzieć się o polskiej działce na Ocenie Spokojnym czy poznać legendę o Trzech Braciach.

Tak duża dawka informacji i ciekawostek, w nie jednym małym czytelniku wznieci chęć wyruszenia na poszukiwania wymarzonego „kamienia”. Zwłaszcza, że poszukiwania można prowadzić wszędzie. W książce znajdzie więc ekwipunek poszukiwacza czyli spis rzeczy, które warto zabrać ze sobą, a następnie porady jak tworzymy własną kolekcję i jak zostać geologiem.

Dlaczego warto posiadać O skałach i Minerałach w dziecięcej lub domowej bibliotece?

Ponieważ jest to pozycja do czytania i wertowania na wiele lat. Przyda się z pewnością w szkole. Doskonale sprawdzi się jako prezent dla miłośników gatunku. Jest ciekawa również dla dorosłych.

Jest zaprojektowana przejrzysty sposób, łatwy do czytania i przeglądania dla dzieci. Oferuje ciekawą treść poparte odpowiednimi ilustracjami. Nie ma nudy, a wiele do odkrycia. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *