Alex Neptun
9 - 12,  Bajkowe Stworzenia,  Dla dzieci,  Dzieci,  Przygodowe

Alex Neptun, Złodziej Smoków – przygoda, odwaga, przyjaźń

Z początku Alex Neptun wydał nam się odrobinę bojaźliwy wobec oceanu, który ponoć czycha, aby go dopaść i skrzywdzić. Jednak im bardziej czytelnik zagłębia się w opowieść, jednocześnie poznając Alexa wszystko się zmienia. Szybko okazuje się, że to bystry chłopiec, a do tego odważny. Jak sam mówi „Wodne potwory nie istnieją”. Alex mieszka w nadmorskim miasteczku Haven Bay, które lata świetności ma za sobą. Kiedyś w mieście, na szczycie klifu zbudowano wielkie akwarium prezentujące „cuda głębokiego oceanu”. Dziś miasteczko zmaga się z zanieczyszczeniem wody w zatoce, a mieszkańcy aby zwabić turystów kultywują legendę o Wodnym Smoku oraz niesławnym kapitanie Brineblood.

Złodziej Smoków

Alex przyjaźni się z Zoe, dziewczynką z talentem do konstruowania wynalazków. Do ich duetu chciałby dołączyć nowy w mieście Anil. To właśnie on przynosi Alexowi złowioną w smoczych tunelach ośmiornicę, nazwaną potem Krakenem. Jeszcze tego samego wieczoru Alex odczytuje sygnały od nowego pupila, które prowadzą go, ciągną wręcz do zamkniętego akwarium. Tam dostrzega coś…. Czyżby Potwora? Jednak chłopiec szybko musi uciekać z opuszczonego gmaszyska ścigany przez strażnika. O swojej wieczornej eskapadzie Alex opowiada Zoe, a zaraz potem dzieci natykają się na plaży na grupę krabów, które jakby próbowały im coś powiedzieć. Zoe i Alex postanawiają sprawdzić, czy to co widział chłopiec było prawdziwe?

Drugie śledztwo dotyczy szarej budowli wzniesionej nieopodal brzegu za czasów nowego burmistrza miasta. Szpetna, niedostępna oraz owiana tajemnicą budzi w mieszkańcach niepokój. Jak zauważyli niektórzy to właśnie wraz z jej powstaniem, pojawiły się zanieczyszczenia wody oraz martwe stworzenia w zatoce.

Czy obie zagadki coś ze sobą łączy? Czy Mityczny Wodny Smok istnieje naprawdę i czy „związek” Alexa z oceanem ma z tym coś wspólnego? Dużo pytań, na które nasi bohaterzy dość szybko znajdą odpowiedzi. Bardzo zachęcam młodych czytelników do przeżycia tej bajkowej przygody, w której codzienność miesza się z legendą.

Ryzykowana gra

Złodziej Smoków to opowieść o odwadze i przyjaźni. Trochę zakręcona, trochę magiczna, ale czasem sprowadza na ziemię do codziennych obowiązków. W zmaganiach z czasem i nie tylko, Zoe i Alexowi towarzyszą morskie zwierzaki. Ośmiornica Kraken, pomocne ale jakże „rozwydrzone” wydry czy mewy. Będzie trochę zaplanowanego zamieszania.

Wartka akcja opowieści niezwykle wciąga. Chciałoby się od razu, aby wszystko dobrze się skończyło. Oby się przekonać jak poradzą sobie bohaterzy w tej niecodziennej sytuacji, trzeba sięgnąć po książkę. Podaruje ona dzieciom świetnie spędzony czas oraz dobrą zabawę, a może nawet zainspiruje….

Jeśli szukacie książek, których temat jest bliżej bądź luźniej związany z morskim światem, szukajcie ich w kategorii Podwodny Świat. Z pewnością coś ciekawego znajdziecie.

Alex Neptun Złodziej Smoków, David Owen, wydawnictwo Wilga, 304 strony, wiek 9

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *