Amelia i Kuba
6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Dla dzieci,  Dzieci,  Przygodowe

Amelia i Kuba – tom 9 „Mgliste podejrzenia”

Wielbicieli serii Amelia i Kuba ucieszą kolejne zakręcone przygody młodych bohaterów. Swoją premierę miał właśnie tom dziewiąty pod tytułem Mgliste podejrzenia. Tym razem do kamienicy, w której mieszkają bohaterzy: Amelia i jej brat Albert oraz Kuba i jego młodsza siostra Mia, wprowadza się nowy lokator. Powiedzieć, że jest bardzo podejrzany to mało. Od chwili gdy tylko furgonetka „nowego” wjechała na podwórko, dzieci nie spuszczają go z oka. Dziwne napisy na ciężarówce i jeszcze dziwniejszy ładunek sprawiają, że w głowach dzieci układa się mrożąca krew w żyłach hipoteza. Kim jest i czym zajmuje się nowy sąsiad. Trzeba to wyjaśnić za wszelką cenę.

Fabuła wyśmienicie obnaża mechanizm działania plotki jak również nieprawdziwych informacji, które niezweryfikowane szerzą się i potęgują z każdą chwilą. Całe szczęście, że dzieciaki są skrupulatne w dochodzeniu do prawdy. Ich niepodważane zaangażowanie w sprawę oraz wykorzystanie indywidualnych cech pomogą rozwikłać zagadkę Golema.

Amelia i Kuba mają podejrzenia

Nowy sąsiad nazwany Panem Dłubaczem wprowadza się do kamienicy w atmosferze zamieszania. Uszkodzona rura z wodą, ponura deszczowa pogoda i mgła skrywająca tajemnice. A na dodatek znikające oliwki i kot Pani Kożuszek. Coś wisi w powietrzu.

Tajemnicze przedmioty i worki wnoszone do mieszkania przez Pana Dłubacza podsycają wyobraźnię dzieci. A za sprawą książki pod tytułem Golem, horroru czytanego początkowo przez Amelię, a potem Mię, podejrzenia dzieci nabierają niewiarygodnych kształtów. Czyżby Pan Dłubacz ożywiał Golema?

Czy Golem to tylko legenda?

Każde z dzieci odegra w tej historii istotną rolę. Mimo dość racjonalnego podejścia do sprawy, naukowych doświadczeń, rzetelnej obserwacji oraz inspekcji na miejscu, każdego z członków ekipy poniesie wyobraźnia. Wiele jest zwrotów akcji w tej przygodzie. Dzieciaki są sprytne, zaradne jak również samodzielne. Współpracują wykorzystując swoje umiejętności. Pytanie więc czy Golem istnieje naprawdę, czy też okaże się legendą? Odpowiedź na to pytanie przyniesie lektura.

Seria Amelia i Kuba to świetna literatura dla całej rodziny.

 • Ciekawi dziecięcy bohaterzy, z którymi łatwo się utożsamić.
 • Dużo emocji, wzajemnego szacunku i praca zespołowa, która prowadzi do celu.
 • Niebanalna fabuła z odrobiną tajemnicy, której finału nie sposób przewidzieć.
 • Zabawne dialogi oraz sytuacje dostarczające szczyptę wiedzy. Na przykład o tym, że jeden bezpiecznik nie wytrzyma zbyt dużego obciążenia. A „zabawa” prądem czy urtzędzaniami elektrycznymi podczas deszczu czy dużej wilgotności jest niebezpieczna.
 • Czy wreszcie zapiski Mi, w których dziewczynka skrupulatnie kolekcjonuje nowe pojęcia i słowa.

Przygoda Amelii i Kuby jest bogato ilustrowana czarno białymi grafikami. Czytelnicy zobaczą ulubionych bohaterów w akcji. Natomiast na obrazkach znajdą się również przedmioty oraz miejsca związanych z rozgrywającą się akcją.

Książka wywołuje pozytywne emocje i budzi ciekawość. Autor przekazuje wiedzę i przemyca przesłanie. Amelia i Kuba to z pewnością seria, którą powinny przeczytać wasze dzieci. Polecam

Mgliste Podejrzenia to dziewiąty tom przygód rezolutnego rodzeństwa i spółki. Wcześniej ukazały się:

 • Godzina Duchów – 2 części
 • Nowa szkoła
 • Stuoki Potwór
 • Tajemnica Dębowej korony
 • Wenecki spisek
 • Mi się podoba
 • Złota Karta

Amelia i Kuba to ponad sto pięćdziesiąt tysięcy sprzedanych egzemplarzy! Każdą książkę z serii można czytać niezależnie od wszystkich pozostałych!

Amelia i Kuba, Mgliste podejrzenia, autor Rafał Kosik, wydawnictwo powergraph, 136 stron, wiek 6+

Premiera 13 marca 2024r.

Jeśli wasze dzieci lubią książki przygodowe ze szczyptą tajemnicy zajrzyjcie również do serii Ale historia TUTAJ lub Detektywi na Kółkach TUTAJ.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *