6+,  9 +,  Edukacyjne,  Kosmos

Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku dla dzieci

Niezmiernie cieszę się, że mogę dzielić ze swoim dzieckiem, moją nieco przykurzoną dziś pasję i zamiłowanie do astronomii. Wszystko to, co wiąże się z nauką o kosmosie od zawsze mnie fascynowało. Teraz staram się rozbudzić ciekawość mojego Syna, czytając i oglądając zdjęcia o planetach, gwiazdach, naszym słońcu, księżycu czy w wakacyjne wieczory śledząc wieczorem Stację Kosmiczną krążącą po niebie. Często podsuwam mu „kosmiczne” książki i razem je przeglądamy i rozmawiamy o tym, co przecież jest tak trudne do ogarnięcia.

Moje wcześniejsze „kosmiczne” wpisy znajdziecie TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ czy TUTAJ.

Dziś chciałabym Wam pokazać książkę, która jest już z nami od jakiegoś czasu, tylko czekała na ten właściwy.

Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku.

Książka Droga do gwiazd to piękne napisana historia o pewnym chłopcu, który został wielkim astronomem. Chłopiec ten urodził się w Toruniu w 1473 roku o godzinie 4.48, a na imię dano mu Mikołaj. Od dziecka „wlepiał rozmarzony wzrok w gwiazdy, które przedstawiały niezwykłe konstelacje…”. Mikołaj miał brata Andrzeja i dwie siostry Kasię i Basię, a jego życie pełne było dziecięcych psot i … nauki. Niewiele dzieci w tamtych czasach chodziło do szkoły, Mikołaj miał to szczęście.

Nie wiedział kim chce zostać, może na przykład podróżnikiem „Życie to przygoda, za każdym razem nowa, inna. I teraz, kiedy tak rozmawiamy, czuję, że najbardziej chciałbym te przygody przeżywać, odkrywać coś nowego, rozumiesz? ” – mówił do swojego przyjaciela Olafa.

Jednak „ciągle myślał o konstelacjach gwiazd…„, był zdolnym i pilnym uczniem, który szukał interesujących go informacji, a nauczyciele czuli, że „Kopernik dokona kiedyś wielkiego czynu„.

Książka Droga do gwiazd opowiada o całym życiu Mikołaja Kopernika, szkole, studiowaniu, pracy naukowej, podróżach i relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Jest napisana w prosty sposób i wiedzie ku największemu odkryciu, że „Planety, w tym Ziemia krążą wokół Słońca.

Książka napisana jest prostym językiem, nie ma w niej astronomicznych zawiłości. Autorom zależało na tym, aby pokazać jakim człowiekiem był Kopernik, jakie wiódł życie i jak wielkiej determinacji trzeba było w tamtych czasach, aby dowieść swojej racji.

Droga do gwiazd to historia wielkiego człowieka, historia która potwierdza fakt, że aby osiągnąć cel, trzeba niesamowitej determinacji. To aktualna prawda i warto ją przekazać swojemu dziecku.

Gwiazda Kopernika – film na DVD

Do książki dołączona została historia Mikołaja Kopernika w formie filmu animowanego dla dzieci. Jest to bardzo ciekawa polska produkcja, a głosy do postaci podkładają polscy znakomici aktorzy. Dzięki filmowi, nawet młodsze dzieci mogą dowiedzieć się Jak Mikołaj Kopernik wstrzymał słońce, a ruszył Ziemię, jeśli książka okaże się dla nich zbyt trudna.

Inspiracja zamknięta w obrazach

Oprócz wspaniałej treści, Droga do gwiazd jest pełna interesujących ilustracji, które przemawiają do wyobraźni. Stonowane barwy, trochę niepokojąca kreska, tajemnicze obrazy kosmosu, dla mnie stanowiły wielką ucztę, a dla Janka były ciekawe, jakby nie z tego świata, po prostu kosmiczne.

Polecam Drogę do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku dla wszystkich dzieci, które lubią odkrywać, które lubią wiedzieć, które są ciekawe. Czyli jednym słowem, wszystkich dzieci!

Na koniec pragnę podziękować autorom, Katarzynie i Pawłowi Ziemnicckim za piękną, inspirująca dedykację dla Janka. Okazało się, że ma wielką, sprawczą moc dla mojego, małego czytelnika.

Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku, Katarzyna i Paweł Ziemniccy, wydawnictwo Literatura, 96 stron, wiek 8+

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Stay-connected_1.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *