3 +,  Kosmos

TUTAJ JESTEŚMY Wskazówki dla Mieszkańca Planety Ziemia

Tutaj Jesteśmy to ważna i potrzebna książka dla małych czytelników, must have po prostu.

Książka Tutaj Jesteśmy długo nęciła mnie swoją okładką ale wydawała mi się już nieadekwatna do wieku mojego synka. Ciekawość jednak zwyciężyła, a to co w końcu odnalazłam w środku, nie zawiodło. Są w niej przede wszystkim przepiękne ilustracje, a do nich mądre, ważne i uniwersalne treści o świecie.

Autor książki, Olivier Jeffers dedykuje ją swojemu synkowi. Jak sam mówi „Są w niej rzeczy, które według mnie musisz wiedzieć”. I dobrze, bo dzięki temu, o ważnych rzeczach mogą dowiedzieć się inne maluchy.

My we wszechświecie

W prosty i subtelny sposób autor pomaga dzieciom zrozumieć miejsce człowieka we wszechświecie. Zaczynając od kosmosu i naszej planety w układzie słonecznym, przechodzi do nas samych jako istotny ziemskiej na planecie Ziemia.

„Ziemia jest wielką, unoszącą się w kosmosie kulą, na której żyjemy”.

Potem mali czytelnicy dowiedzą się o tym, że Ziemia to woda i ląd, a oba te miejsca są różnorodne i wspaniałe. Jest mokro, gorąco, sucho, płasko ….

Wspaniała różnorodność

Według mnie wątek różnorodności właśnie jest tu ogromnie ważny. Pokazuje dziecku fakt, że zarówno ludzie jak i zwierzęta są różne pod każdym względem: miejsca życia, wyglądu, zwyczajów, umiejętności. Właśnie ta różnorodność jest fascynująca, a odmienność nie daje przyzwolenia na to, aby kogoś źle traktować.

Masz siłę by zrobić wiele dobrego

Książka daje dzieciom potężną dawkę wiary w swoją moc sprawczą. Mówi o tym, że trzeba chronić naszą planetę, być dla niej dobrym i odkrywać, bo wiele jest jeszcze do odkrycia i pytań, na które nie ma odpowiedzi.

W tej wielkiej podróży przez życie, autor nie pozostawia dzieci samych, daje wskazówki. „…zawsze możesz spytać kogoś innego.”Na Ziemi nigdy nie będziesz sam„. Są to oczywiste, proste stwierdzenia, ale niejeden dorosły musi dochodzić do tych prawd latami 🙂 , a nasze dzieci dowiadują się tego tu i teraz.

Jesteśmy Tutaj zachwyciło moje dziecko i mnie. Dużo rozmawialiśmy, szczególnie o kosmosie i tej różnorodności, którą spotykamy w czasie naszych rodzinnych podróży. Właśnie ta różnorodność, odmienność, nowość zawsze najbardziej nam się podoba i pcha do przodu.

Książka jest pięknie wydana. W twardej oprawie, na błyszczącym papierze i w dość dużym formacie (240×280). Kolorowe ilustracje przemawiają do dzieci swoim własnym głosem, a głos autora dodatkowo wzmacnia przekaz.

Książka jest świetna, zdecydowanie polecam.

Tutaj Jesteśmy

autor Olivier Jeffers

tłumaczenie: Mateusz Rulski-Bożek

wydawnictwo Zielona Sowa

48 stron

wiek 4-5 lat, ale według mnie starsze dzieci też chętnie obejrzą i podumają

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *