Jak Naukowcy Mierzą Świat
13 +,  9 - 12,  9 +,  Edukacyjne,  Matematyka

Jak Naukowcy Mierzą Świat

Książka pod tytułem Jak Naukowcy Mierzą Świat powstała, bo jak mówi autor „Zamiast wierzyć w cuda i bajki, mamy przyrządy pomiarowe i metodę naukową”, a od magii lepsza jest nauka oraz inżynieria. Takie pragmatyczne podejście do otaczającego nas świata i zjawisk, jest oczywiste również dla mnie. Nauka poprzez szukanie rozwiązań oraz pytania: dlaczego, skąd i jak jest najciekawsza. Znalezienie rozwiązania czy opisanie problemu staje się intrygującym procesem. Do tego przekonuje również książka. Zajrzyjcie ze mną do świata miar i wag.

Jak Naukowcy mierzą świat wiele wyjaśnia

Na książkę składa się dwanaście rozdziałów. W tekst wplecione zostały ciekawostki „Czy wiesz, że…?” oraz „Trudne, ale ciekawe”. Treść usiana jest gęsto zadaniami i pomiarami do samodzielnego wykonania. Przekazana wiedza często opiera się na twierdzeniach matematycznych. Czytelnicy znajdą ich wiele. Pojawiają się nazwiska najznamienitszych ludzi nauki. Autor zachęca do zgłębiania tematu i poszukiwania dalszych informacji. Spisana wiedza oparta jest na przykładach, opatrzona zdjęciami, ilustracjami, grafikami oraz tabelami pełnymi danych. Poniżej znajdziecie tylko kilka wynotowanych tematów, bo w książce nauki jest ogrom?:

  • O miarach długości i wag od początku oraz ich pierwszej standaryzacji, aż do układu SI z 1960 roku (Międzynarodowego Układu Jednostek Miar).
  • Przyrządach pomiarowych jak sufmiarka, mikrometr, mikroskop, drogomierz.
  • Twierdzenie Pitagorasa,
  • O echolokacji oraz
  • odległości gwiazd (Czy wiecie że w 2011 roku w Gdańsku polscy naukowcy zainstalowali zegar pulsarowy?)
  • Działaniu GPSa,
  • Źródle dźwięku i efekcie Dopplera,
  • Układzie okresowym, czyli tablica Mendelejewa
  • Obiegu węgla w przyrodzie.

Lista zagadnień jest imponująca, ciekawa acz wymagająca. To książka dla całej rodziny, która „oświeci”również dorosłych. Jak naukowy mierzą świat to doskonały prezent dla młodych ludzi głodnych wiedzy. To inwestycja w przyszłość. Budzi ciekawość jak również otwiera głowę. W przystępny sposób tłumaczy skomplikowane zagadnienia. 

Książki o nauce, które tłumaczą świat jak również pokazują pracę naukowców zajmują wyjątkowe miejsce u nas. Polecam ten tytuł waszej uwadze.

Książki dla bystrzaków opowiadające o świecie nauki, które polecałam znajdziecie: Kosmos TUTAJ, Nauka to Lubię TUTAJ, Dziki PoradniK Przerwania TUTAJ.

Jak Naukowcy Mierzą Świat, Darek Aksamit, wydawnictwo Wilga, 304 strony, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *