12+,  6+,  9 +,  Edukacyjne

ORTOGRAFIA twardy orzech, ale każdy zgryźć go może

Pewnie przyznacie mi rację, że zasady pisowni polskiej nie są proste i zawsze oczywiste. Nawet dorośli miewają z ortografią kłopot, a dla dzieci to prawdziwe wyzwanie. Z czasem reguły wchodzą po prostu „w krew” i nie zastanawiamy się, jak to dokładnie jest z tymi zasadami. Dla dzieci reguły są jednak bardzo ważne i jeśli jest narzędzie, dzięki któremu nauka zamieni się w przyjemność lub stanie się łatwiejsza – to doskonale. Kiedy zobaczyłam i przejrzałam książkę Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może, ucieszyłam się. Też Wam się spodoba.

To książka, ale też trochę zeszyt. Reguły ortograficzne zostały spisane w niezwykle, przyjazny dla dzieci sposób, w formie zabawy. Oprócz wierszyków i krótkich tekstów są w niej, zadania do wykonania. Na przykład: krzyżówki, okienka, listy czy tabele, które należy uzupełnić. Wszystko ciekawe i kolorowo zilustrowane. Nastroju, dodają książce nieco pożółkłe stronice, dając wrażenie pracy w brulionie.

Ortografia – twardy orzech objaśnia reguły stosowania Ó, U, H, CH, RZ, Ż, literki ą, om, ę, em oraz „nie” razem czy osobno. Każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem. Posłuchajcie:

„O” z kreseczką („ó” inaczej) sprawia nam kłopoty raczej. Punkt to ortografii czuły, lecz na szczęście są reguły. Pierwsza z nich, najbardziej znana, to na: „a”, „o”, „e” – wymiana. Rzecz kolejna – to końcówka, wszystkie „równy”, „ów”, „ówka”. No i ciut matematyki – kreskowane liczebniki!

Wszystkie reguły spisane są właśnie w rymowanej i lekkiej formie, która zapada w pamięć, a reguła zostaje w głowie.

Zobaczcie przykładowe ilustracje:

Jeśli Wasze dzieci zmagają się z ortografią lub dopiero odkrywają istnienie h i ch, ż i rz. Zaczynają dostrzegać różnicę i pytają skąd się bierze ó lub u, to orzech do zgryzienia to idealna książka dla nich. Dla rodziców to fajny „przypominasz”, czy pamiętacie powiedzenie, że „uje” się nie kreskuje, bo się dostaje dwóje ? 🙂

Polecam Waszej uwadze. Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może, to nauka i zabawa w jednym.

Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może, tekst Eliza Piotrowska, ilustracja Ola Krzanowska, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 112 stron, dla dzieci w wieku szkolnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *