Ortografia
6 - 8,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Zestawienia

Ortografia, dyktanda… – jak wesprzeć dziecko w nauce?

Nauka zdalna w pełni i różnie z nią bywa. U nas zarówno uczniowie jak i nauczyciele w klasie syna, radzą sobie bardzo dzielnie, ale i tak zawsze działamy coś w domu pozalekcyjnie. W związku z tym, że pojawiły się u nas nowe, ciekawe książki, które wspierają dzieci w nauce wczesnoszkolnej, dziś wpis właśnie o nich.

Tym razem nie chodzi o matematykę, do której mam wielki sentyment (sama nigdy orłem nie byłam, ale lubiłam), ale o język polski. Powiedzmy sobie szczerze, ortografia w języku polskim łatwa nie jest. Widzę to, podpatrując dyktanda mojego drugoklasisty. Bywa strasznie i śmiesznie kiedy się je ogląda i czyta. Zobaczcie zatem z czego korzystamy dodatkowo i oceńcie, może przyda się i waszym dzieciom.

Jeśli znacie jakieś ciekawe książki w zakresie nauki wczesnoszkolnej, to zapraszam do podzielenia się w komentarzach. Bardzo mile widziane. Tymczasem zapraszam na krótki przegląd.

Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może

Ortografia twardy orzech, ale każdy zgryźć go może to rewelacyjna książka, w której wszystkie reguły ortograficzne podano na konkretnych przykładach w formie wierszyków, rymowanek lub historyjek. Są też krzyżówki oraz krótkie zadania do samodzielnego wykonania. O tyle jest to fajna pozycja, że faktycznie ma format książki, nie zeszytu, a więc coś nieco odmiennego. Wpis o tej książce z dokładną informacją i większą ilością zdjęć, znajdziecie TUTAJ.

Kalendarz Ortograficzny na poprawę humoru

To nasze ostatnie odkrycie, które szczerze polecam. To kalendarz na cały rok, poczynając od 1 września do końca wakacji. To nauka przez zabawę.

  • Na każdy dzień przypada jakieś ortograficzne zadanie do wykonania, jak widzicie poniżej są to krzyżówki, wykreślanki, miejsca do uzupełnienia i inne rozmaitości zaplanowane w ciekawy sposób.
  • Oprócz tego jest słówko dnia z wyeksponowaną trudnością ortograficzną.
  • Dodatkowo dzieci dowiedzą się jaki to dzień, spośród dni tzw. dziwnych np. dzień gumki do ścierania;
  • oraz kto w danym dniu ma imieniny.

Jedno zadanie dziennie do zrobienia sprawia, że praca jest systematyczna. Pozwala dziecku skupić się na zadaniu, bo perspektywa nie jest przytłaczająca. Zadanie zajmuje tylko niewielkie pół strony. Na końcu książki znajdują się odpowiedzi do zadań. Kolorystyka jak widzicie ograniczona do trzech kolorów. Dobry humor i postępy w ortografii gwarantowane.

Słownik ortograficzny

Kolorowy Słownik ortograficzny dla uczniów szkoły podstawowej, zawiera 4000 haseł oraz zasady ortograficzne spisane na samym początku książki. Duża czcionka jest bardzo wygodna dla dzieci, sporo małych ilustracji. Warto go mieć pod ręką.

Ilustrowany słownik frazeologiczny

Z kolei Słownik frazeologiczny przyda się nie tylko dzieciom. Rodzice, to też coś dla was! Zwroty frazeologiczne zostały wyjaśnione w formie żartobliwych scenek, rozmów i historyjek. Na każdej stronie ilustracja, która wpada w uczniowskie oko. Zabawna, żywa forma sprawia, że uczeń rozumie kontekst zwrotu i łatwiej mu zastosować go w wypowiedzi. Dużo fajnej wiedzy. Dowiecie się czym jest nocny marek, co oznacza paść plackiem, rokować nadzieje czy być dumnym jak paw.

W naszym planie dobre wychowanie – karty pracy

To zestaw kart pracy, których celem jest ćwiczenie czytania ze zrozumieniem. Bohaterem historii jest Antoś, który staje przed wyborem jak zachować się właściwie w danej sytuacji. Dziecko czyta opowiastkę (mniej więcej dwie strony), a następnie ma za zadanie wykonać kilka ćwiczeń: odpowiedzieć na pytania do tekstu, dopasować pewne elementy zgodnie z prawdą, zaznaczyć właściwą odpowiedź. Z tytułu znajdują się odpowiedzi do zadań. Wszystko jasne, przejrzyste, przyjazne. Nie o ilość tu chodzi, a o zrozumie tekstu. Więcej pisałam już o tej książce TUTAJ.

Dyktanda z zabawami ortograficznymi

Szkoła na szóstkę. Dyktanda z zabawami ortograficznymi u nas dla klasy pierwszej, ale wy możecie wybrać te trudniejsze dla klasy drugiej lub trzeciej. U nas po prostu nie było wcześniej woli do pracy w tej formie i nadrabiamy. Korzystam z tego, że teksty są naprawdę proste i łatwo je wypełnić. Zależało mi, aby zachęcały i budowały wiarę w umiejętności syna, zanim przejdziemy do trudniejszego poziomu. Nie mniej wydawnictwo bardzo ciekawe. Mamy tu do czynienia z prostym tekstem, w którym poszczególne elementy wyrazów są wykropkowane i trzeba wpisać prawidłowe litery. Poniżej jedno, dwa zadania utrwalające regułę. Każdy tekst dotyczy innej reguły ortograficznej. Z tytuł odpowiedzi do zadań.

Taki oto właśnie zestaw towarzyszy nam na codzień, kolorowy, przyjazny, wpierający w nauce. W przypadku słowników zależy mi, aby wyrobić w dziecku odruch sięgania i szukania informacji w książkach. Przynajmniej na tym etapie, z szukaniem w sieci wiadomości jeszcze może poczkać.

Jeszcze raz zachęcam, dzielcie się tytułami książek, na których pracują wasze dzieci. Chętnie skorzystam z wiedzy innych rodziców. Dobrego dnia.

Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może, tekst Eliza Piotrowska, ilustracja Ola Krzanowska, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 112 stron, dla dzieci w wieku szkolnym

Kalendarz Ortograficzny na poprawę humoru, Agnieszka Suchowierska, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, szkoła podstawowa,

Słownik ortograficzny dla uczniów szkoły podstawowe, wydawnictwo Aksjomat, 176 stron, wiek 7-12 lat

Ilustrowany Słownik Frazeologiczny, Lucyna Szary, wydawnictwo Greg, 208 stron, zakres dla klas 1-3

Karty pracy sprawdzające czytanie ze zrozumieniem. W naszym planie dobre wychowanie, Elżbieta Śnieżkowska – Białek, wydawnictwo olimp, 72 strony, wiek dzieci szkolne klasy 1-3

Szkoła na szóstkę. Dyktanda z zabawami ortograficznymi, praca zbiorowa, wydawnictwo Wilga, zeszyt dla klasy 1, 24 strony

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *