6+,  Przygodowe,  Przyrodnicze

Odwiedź świat owadów razem z książką Wyniosła i Przyjaciele

Choć za oknem jesienna aura w rozkwicie, drzewa pełne pięknych, kolorowych liści, a na parapecie już stoją kasztanowe ludziki, my czytamy sobie o zielonej łące i jej mieszkańcach.

Na leśną łąkę przenosimy się za sprawą książki o fascynującym świecie owadów pod tytułem Wyniosła i Przyjaciele.

Wyniosła i Przyjaciele to zbiór siedmiu opowiadań, w których główną bohaterką została mucha o imieniu Wyniosła. Obok niej fruwają, skaczą, pełzają i pną się inni mieszkańcy mikroświata. Dlaczego wyniosła? bo „Była bowiem zarozumiała” i traktowała innych nieco z góry. Poza tym, jest „obltana” i kiedy robi się chłodno nawet zaczyna latać do szkoły.

Tajemniczy i fascynujący świat owadów

Czytając owadzie historie, młodzi czytelnicy poznają cechy i zwyczaje tych małych, przedziwnych stworzeń jakimi są owady. I tak, mamy:

  • pająka Bajdorka, z rodziny skankunów, który nie potrafi tkać sieci i chwytać w nią jedzenia, ale skacze znienacka na odległość 20 cm i dopada swoją ofiarę;
  • ślimaka Fortecę, który nosi wapienną skorupkę na grzbiecie, jako swój dom;
  • trzmiela Bombusa, który jest wielkim smakoszem nektaru i boi się latać w ciemności;
  • muchę Wyniosłą, której odnóża zaopatrzone są w przylgi i pazurki pozwalające jej siadać na gładkich powierzchniach i która ubóstwa zapach i smak muchomora sromotnika;
  • pasikonik Oktawę, który gdy rośnie linieje i zrzuca starą skórkę, wylinkę, aby móc stać się większym.

Owadzi świat jest zupełnie niezwykły i pełen różnorodności. Z drugiej strony za każdym liściem czai się zagrożenie i trzeba być czujnym by trwać. Drapieżne owady czają się na te niedrapieżne, można wpaść w paszczę rosiczki albo przykleić się do porzuconej na ścieżce gumy do żucia. Zadziwiające jak te małe stworzenia przystosowują się do otaczającego go środowiska, po to by przetrwać.

Książkę Wyniosła i Przyjaciele czyta się nieśpiesznie. Spisane historie są zwyczajne, łąkowe ale ciekawie napisane. Liczne ilustracje urozmaicają opowieści i obrazują opisywanych bohaterów, a co bardzo przyjemne obfitują w kolor zielony.

Z wielką przyjemnością polecam młodym czytelnikom do odkrywania i obcowaia ze światem przyrody, zwłaszcza kiedy wiosna i lata już za nami. Jest zielono!

Wyniosła i Przyjaciele, Danuta Marć, wydawnictwo BIS, 64 strony, wiek 5-12 lat

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Stay-connected_1.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *