Zguba w kosmosie
9 - 12,  9 +,  Kosmos,  Przygodowe

Zguba w kosmosie – tom 2 w serii Baza Księżycowa Alfa

Zguba w kosmosie to drugi tom w serii Baza Księżycowa Alfa. To historia przygodowo sensacyjna, a miejscem akcji jest odległa i nieprzyjazna człowiekowi powierzchnia Księżyca. Wraz z głównym bohaterem, dwunastolenim Dashiell`em Gibsonem oraz innymi mieszkańcami Bazy Alfa czytelnicy staną się świadkami tajemniczych zdarzeń. W tej historii czas ma ogromne znaczenie. Liczy się każda minuta, a kolejno odkrywane fakty rzucają nowe, ale z pewnością niejasne światło na sprawę. Takiego obrotu zdarzeń nikt w Bazie Alfa się nie spodziewał. Czy ta zagadka może mieć szczęśliwe zakończenie?

Zwykłym śmiertelnikom księżycowe życie wydaje się być wspaniałą przygodą. Wielu oddałoby wiele, aby wyruszyć w kosmos i zamieszkać w bazie. Jednak jak zdradza Dash wspaniały wizerunek, który buduje NASA wokół Bazy Alfa to Bujda z chrzanem. Lunarnauci doskonale znają trudy kosmicznego życia, liczne ograniczenia oraz reguły bezpieczeństwa jakich bezsprzecznie muszą przestrzegać. Inaczej zginą.

Zguba w kosmosie to fantastyka naukowa, która z jednej strony pozwala czytelnikom pomarzyć o kosmicznych przestworzach. Z drugiej strony dostarcza dużo wiedzy o kosmicznych podróżach i prozaicznych faktów z życia ludzi w kosmosie, które już tak czarujące nie są. Książka jest niesłychanie wciągająca i do samego końca nie wiadomo jaki będzie finał. Powieść spodoba się nie tylko dzieciom, ale również rodzicom.

Gotowi na wyprawę na Księżyc?

Baza Księżycowa Alfa…

to niewielka acz doskonale zorganizowana przestrzeń do życia dla niewielu ponad dwudziestu osób. Są wśród nich najlepsi w swoich dziedzinach naukowcy oraz ich rodziny. Kilkoro dzieci w różnym wieku oraz dorośli. Życie na stacji toczy się zgodnie z zasadami spisanymi w Oficjalnym przewodniku dla mieszkańców. Dzieci mają codzienne zdalne lekcje. Rodzice pracują wypełniając swoje naukowe obowiązki. Dowódcą stacji jest Nina Stack. Zasadnicza, sumienna, nie spoufala się z resztą lunarnautów, skupia się na swoich zadaniach. Wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą.

Jednak rutynową codzienność pewnego dnia przerywa niespodziewane zniknięcie Niny.

Podczas wielokrotnego przeszukiwania bazy oraz poszukiwania Niny na powierzchni Księżyca wychodzą na jaw dziwne fakty. Na pokładzie panoszy się rodzina szwedzkich miliarderów Sjoberg`ów zatruwając wszystkim życie. Uszkodzone zostają kosmiczne hełmy, a na Księżyc spada deszcz meteorytów omal nie zabijając Dasha i jego przyjaciółki Kiry. Wszyscy są zaniepokojeni losem dowódcy stacji. Cokolwiek się stało, jej życiu zagraża niebezpieczeństwo. W śledztwie ogromną rolę odgrywają Dash i jego sześcioletnia siostra Violet. Dzięki jej dziecięcej otwartości i spostrzegawczości, dorośli zyskają kilka cennych wskazówek, a Dash połączy je w całość.

Zan niewidzialna kosmitka

W czasie tych wszystkich niebywałych wydarzeń Dash rozmawia z niewidoczną dla innych kosmitką Zan. Dzięki rozmowom Zan odkrywa naszą cywilizację i przypadkowo (acz wbrew zasadom) pomaga Dachowi uniknąć bójki z nastoletnim Pattonem Sjoberg. Zan jako istota z innej cywilizacji, przekaże też nam ziemianinom ciekawe i ważne przesłanie.

Zguba w kosmie to powieść ułożona w rozdziałach, a każdy z nich kończy się fragmentem z Oficjalnego przewodnika dla mieszkańców Bazy Księżycowej Alfa. Książkę urozmaicają liczne ilustracje.

To książka z tych, które musisz przeczytać do końca. Wartka fabuła, nieprzewidywalne zwroty akcji, zagadka jak również mnóstwo ciekawej kosmicznej wiedzy. To także obraz relacji międzyludzkich, zachowania w grupie pod presją i w niecodziennych okolicznościach. Nasz główny bohater Dash jest bardzo samodzielnym i odważnym chłopcem. Zdecydowanie może być wzorem dla czytających rówieśników.

Choć bohaterzy i miejsce akcji jest takie jak w pierwszej części serii, to drugą cześć można czytać niezależnie. W krótkim streszczeniu czytelnicy dowiedzą się, co wydarzyło się wcześniej w Śledztwie w kosmosie.

Zachęcam i polecam Zgubę w kosmosie dla ciekawych nastolatków.

Zguba w kosmosie, autor Stuart Gibbs, ilustracje Marta Krzywicka, wydawnictwo Agora dla dzieci, 352 strony, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *