3 +,  6+

Jak się Koty urodziły świetna książka na czas wakacji

Jak się Koty urodziły to historia, która wydarzyła się naprawdę…

tak pisze autorka Joanna Papuzińska w słowie wstępnym „… prawdziwi bohaterowie i prawdziwe wydarzenia…” opatrzone realnymi fotografiami na początku i końcu książki.

Jak się Koty urodziły to książka składająca się z siedmiu opowiadań: Pani Potworka, Jak się koty urodziły, Była sobie Wronka, Strachy na strychu, Owadzia Wólka, Ptasie sprawy i Istota. Wszystkie historie to zapis wydarzeń, która miały miejsce w letniej chatce babci i dziadka, kiedy na wakacje przyjeżdżają dzieci. W chatce nie ma telewizora, nie ma komputera ale jest mnóstwo innych ciekawych rzeczy do robienia. Wokół domu tyle się dzieje. Kotka Gucia przynosi na świat kocięta, które rozrabiają i baraszkują na całego. Zjawia się mała Wronka, która potrzebuje opieki i pomocy. Na strychu wciąż grasują nieproszeni goście, a wokół przyroda: motyle, owady, rozmaite ptaki i ich ptasie sprawy.

Jak się Koty urodziły to wspaniała książka, ukazująca świat przyrody takiej jaką jest. Zachęca dzieci do odkrywania, uwrażliwia na stworzenia wobec, których jesteśmy silniejsi. Przedstawia wiele faktów, ciekawostek przyrodniczych i pięknych obserwacji.

„…spośród pająków na przykład szczególnie interesujący jest ten, który buduje sobie pajęczy tunel…”

„… mieliśmy dowody obecności sów. To były wypluwki…”, „…niejadalne resztki pożywienia: kostki i pióra ptaków, i inne niepotrzebne rzeczy, które sowy zlepiają w zgrabne kulki albo grudki i plują nimi naokoło gniazda…”

W książce jest dużo tekstu. Teksty proste i ciekawe, wpadają w ucho i zapadają w pamięć. Niewielkie ilustracje są na każdej stronie, ale nie stanowią meritum, są jakby dodatkiem. My czytaliśmy „Koty” rozdział po rozdziale, na dobranoc. Mój Syn słuchał z zapartym tchem o lokatorach na strychu, o sowach, które bardzo lubi, o Wronce która wymagała pomocy. Wszystkie opisane przygody są w zasięgu naszych dzieci jeśli tylko spędzają choć część wakacji na wsi i rozejrzą się dookoła.

Bardzo polecam tę książkę, szczególnie na wakacyjny czas i letnie wyjazdy.

Jak się Koty urodziły, autor Joanna Papuzińska, wydawnictwo Literatura, 80 stron w twardej oprawie, wiek 5+

Nasza ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *