6 - 8,  Edukacyjne,  Kosmos

Badacze Kosmosu i Cudowny Świat Kosmosu – czas na podróż w Kosmos

Badacze Kosmosu i Cudowny Świat Kosmosu, to dwie niezwykłe książki. Gotowi?

Wczoraj, 26 listopada sonda InSight wystrzelona przez NASA szczęśliwie wylądowała na Marsie. Jej zadaniem jest zbadanie dlaczego nasza Ziemia jest tak różna od Marsa skoro powstały w podobnym czasie (4,5 mld lat temu). Sonda jest łazikiem i podczas swojej misji ma wywiercić otwór w planecie Mars na głębokość 5 metrów. Mechanizm do wykonania odwiertów wykonała polska firma! Od wielu lat kosmos fascynuje ludzi, należę do grupy fascynatów i staram się zarazić tym uczuciem swojego Syna.

Z okazji lądowania sondy InSight dziś dwie świetne „kosmiczne” książki dla dzieci: Badacze Kosmosu i Cudowny Świat Kosmosu.

                                    

Badacze Kosmosu

Badacze Kosmosu to duży atlas w sztywnej oprawie z przepiękną grafiką, dzięki któremu „…zbadamy najodleglejsze miejsca w kosmosie…” .

Znajdziecie w nim naprawdę wiele informacji, poczynając od historii poznawania kosmosu i wyjaśnienia czym jest wszechświat, przez opis planet naszego Układu Słonecznego, informacji o księżycu i obiektach kosmicznych: Czarnych dziurach, Kometach, Planetoidach, Meteorach i Meteorytach, a także wodzie w kosmosie.

Wszystkie informacje bardzo czytelnie przedstawione i opatrzone krótkimi opisami i wykresami.

Chcecie dowiedzieć skąd wzięły się nazwy planet naszego układu, zajrzyjcie do atlasu Badacze Kosmosu. Naprawdę warto.


   

      

Cudowny Świat Kosmosu

Cudowny Świat Kosmosu to kolejna książki z serii Disney Uczy. Wpis o świetnej książce pod tytułem Cudowna Planeta Ziemia znajdziecie tutaj.

Cudowny Świat Kosmosu nas nie zawiódł. W interesujący dla Małych Czytelników sposób opisuje otaczający nas Wszechświat. Książka stawia pytania i daje odpowiedzi, zrozumiałe i proste. Od Badaczy Kosmosu różni się tym, że pokazuje zdjęcia, a nie grafiki. Badacze Kosmosu to czyste fakty i liczby. Cudowny Świat Kosmosu to opisy, porównania i odniesienia, a wszystko w dyskretnej asyście bohaterów bajek Disneya.

    

Z Cudownym Światem Kosmosu również odkrywamy planety naszego Układu Słonecznego. Dzieci dowiedzą się między innymi, że:

Wenus to planeta znajdująca się najbliżej Słońca,

największy krater na Ziemi to Vredefort w RPA,

Mars ma 2 księżyce, a Jowisz co najmniej 50,

Saturn to planeta burzowa, wieją na niej wiatry z prędkością 1800 km/h,  

a Uran zbudowany jest z lodu i skały.

   

   

Po planetach przychodzi czas na Czarne dziury, Gwiazdy, Galaktyki. „…Gwiazdy powstają wewnątrz obłoku gazu i pyłu gazowego zwanego mgławicą…”, a gasną „… gdy kończy się wodorowe paliwo, jądro gwiazdy kurczy się i rozgrzewa….” „…wtedy gwiazda staje się białym karłem….”.

   

Niezwykle ciekawe są też strony poświecone dążeniom człowieka do poznania i odkrycia Kosmosu. Pierwsze w Kosmosie były zwierzęta, a dokładnie suczka o imieniu Łajka. Pierwszym człowiekiem był Jurij Gagarin, który został wystrzelony na orbitę Ziemi w 2 kwietnia 1961 roku. Świetne ilustracje pokazujące kosmonautów na stacji komicznej wywołały lawinę pytań mojego Syna. Wiele informacji po prostu jest trudna do wyobrażenia, nie tylko dla Dzieci.

   

Polecam Cudowny Świat Kosmosu, po prostu nie można go przegapić. Spędzicie nad nim długie wspólne chwile. 

„Przestrzeń kosmiczna jest wokół nas!”.

 

Badacze Kosmosu, Giulia De Amicis, wydawnictwo Olesiejuk, 72 strony

Cudowny Świat Kosmosu, wydawnictwo Ameet, opracowanie zbiorowe, 64 strony

Obie książki według mnie dla dzieci od 6 lat.

Moja ocena: 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *