Detektyw Wróbel i Złamane Pióro
3 - 5,  6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci,  Komiks,  Przyrodnicze,  Ptaki,  Ptaki Ryby Owady

Detektyw Wróbel i Złamane Pióro

Bardzo ptasi komiks Detektyw Wróbel i Złamane Pióro to jak w zapowiedzi książki, kryminalne zagadki wielkiego miasta. W roli głównej Wróbel Domikuś o detektywistycznych aspiracjach oraz jego trochę przypadkowa „asystentka” Purzysława, Włochatka Zwyczajna. W tej komiksowej historii dzieci znajdą wielu ptasich przedstawicieli, tym samym dowiedzą się jakie gatunki ptaków pomieszkują w miastach oraz jak przystosowują się do życia w nienaturalnym dla siebie środowisku.

Komiks jest zabawny. Fantastycznie zilustrowany. Fabuła zawiera w sobie ogrom ciekawostek przyrodniczych. Autorzy przypisali bohaterom wiele z ludzkich cech. Zatem będzie się działo. Koledzy Detektywa Wróbla średnio wierzą w jego sukces. On jest jednak nieugięty i dobrze. Dzięki jego uporowi i odwadze, ptaki wiele zyskają (w zakresie bezpieczeństwa). Tej książki nie mogło u nas zabraknąć.

Detektyw Wróbel i Złamane Pióro

Pewnego dnia, gdy Detektyw Wróbel poszukuje dla siebie detektywistycznego tematu, nadarza się wyjątkowa okazja. Znaleziono padłą Słonkę. Na miejscu jest już ptasia policja. Sprawa o morderstwo co prawda przekształca się w dochodzenie, bo słonka imieniem Rusti odlatuje. Jednak Wróbel postanawia rozwikłać zagadkę jej bolesnego upadku. Wkrótce śledztwo nabiera tempa, bo pojawiają się kolejne ofiary. Kto jest brutalnym drapieżcą? Dlaczego ptaki spadają na ziemię?

Mimo burzliwych zwrotów akcji, Detektyw Wróbel wraz z dzielną Purzysławą rozwikła tajemnicę.

Ptasi edukomiks

Detektyw Wróbel i Złamane Pióro to nie tylko zabawna opowieść, ale również edukacja. Między komiksowymi rozdziałami znalazły się strony poświęcone temacie ptaków w mieście. Z nich można między innymi dowiedzieć się:

  • Co niezwykłego kryje się w gołębiach i skąd wzięły się sierpówki (które znam jako synogarlice);
  • Dlaczego ptaki lubią miasto?
  • Jak wygląda życie drapieżnych ptaków w miastach;
  • Co robią dzięcioły w mieście ludzi oraz
  • Czy ptaki widzą szyby?

Przed pierwszym rozdziałem znajduje się strona pod tytułem „W rolach głównych występują”. Tam prezentują się wszyscy bohaterzy z imienia i gatunku. Niezwykle ciekawe jak różnorodne ptactwo zlatuje się do betonowych miast. Zatem oprócz dobrze nam znanych wron, gołębi czy wróbli, są również mewy, krogulce, pustułki czy dzięcioły. Ale to tylko przykłady, bo ptactwa jest całe mnóstwo.

Detektyw Wróbel to świetna wakacyjna opowieść. Dobra zabawa, świetnie spędzony czas i edukacja zarówno dla małych jak i dorosłych czytelników.

Miłośników przyrody z pewnością zainteresuje książka Umarły Las, stworzona przez ten sam autorski duet. Uwadze polecam również tytuł Saga o Ryjówce  jak również Bardzo Dziką Opowieść, tom 1, tom 2.

Detektyw Wróbel i Złamane Pióro, Tomasz Samojlik, Adam Wajrak, wydawnictwo Agora dla Dzieci, 128 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *