Skok przez Bałtyk
6+,  Na Wakacje,  Podwodny Świat,  Przygodowe,  Przyrodnicze

Skok przez Bałtyk – wakacyjna przygoda plażowej piłki

Skok przez Bałtyk to bardzo wakacyjna opowieść o tym, co przydarzyło się pewnej, żółtej, dmuchanej piłce. Choć historia wydaje się błaha i beztroska, to nic bardziej mylnego. Jest pełna wiedzy przyrodniczej i mądrej treści o tym jak chronić przyrodę i stworzenia zamieszkujące Morze Bałtyckie. Czytelnicy usłyszą nie jeden „gorzki” ton w stronę poczynań człowieka. Książka jest dobrze zbalansowana. Nie przytłacza dzieci, a wręcz przeciwnie wprowadza wiele optymizmu, którym tryska żółtą bohaterka. Mimo, że podróż piłki to naprawdę przygoda dla odważnych, ona tryska uśmiechem, optymizmem i ochotą na dalszą przygodę. Skok przez Bałtyk to świetna książka na wakacyjne popołudnie. Zajrzyjcie ze mną do środka.

Rodzinne wakacje

Któregoś lata, Ania z rodzicami spędza wakacje nad Morzem Bałtyckiem. Czas upływa niezauważanie na zabawie, zbieraniu muszli (mama Ani jest biologiem i wiele opowiem o znaleziskach córki) oraz budowaniu największej piaskowej warowni z tatą. Jednak niespodziewanie wiatr porywa żółtą dmuchaną piłkę, ulubioną zabawkę dziewczynki. Rozpoczyna się wielka, morska przygoda Piłki.

Na swojej drodze uśmiechnięta Piłka spotyka:

  • Mewę Śmieszkę, która opowiada o Ptasim Raju i Mewiej Łasze;
  • Zmieraczki Plażowe, które pracują w Morskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania i oczyszczają plaże ze szczątków roślin, wyjątek oraz … innych śmieci pozostawionych na piasku przez ludzi;
  • Chełbię Modrą Aurelię, która ugrzęzła na plaży, schnie i potrzebuje pomocy;
  • Fokę Szarą imieniem Deptka, byłą gwiazdę helskiego Fokarium, teraz cieszącą się wolnością;
  • oraz innych wspaniałych bohaterów.

Pokonując fale Piłka nie tylko poznaje nowych przyjaciół, ale również odkrywa mnóstwo faktów o mieszkańcach Bałtyku. Niektóre informacje zaskakują, inne trochę smucą i budzą niepokój.

Piłka wychodzi cało z niebezpiecznych opresji. Pomagają jej morskie stworzenia, wiatr i wrodzony optymizm. Dokąd zaprowadzi naszą bohaterkę przygoda? To książka, która zdecydowanie skradła uwagę mojego syna.

Na co chcę zwrócić waszą uwagę?

Zabawna, morska przygoda to nie wszystko. Książka zawiera wiele ciekawych, przyrodniczych faktów. Są one wplecione zarówno w treść tekstu, jak również jako dodatkowe dopiski wytłuszczona czcionką lub w innym kolorze. Są to naprawdę wartościowe przyrodnicze informacje i ciekawostki. Warto na przykład dowiedzieć się jak Morświny orientują się w mętnej morskiej wodzie.

Drugi bardzo istotny element, wzbogacający opowieść to ilustracje. Optymistyczne, żółte, nieoczywiste, ale ciekawe i pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Mój mały czytelnik czekał z zainteresowanim na każdą kolejną kolorową stronę.

Książka wydana w twardej oprawie, na nieco usztywnionych stronicach. Skok przez Bałtyk to świetna wakacyjna propozycja dla dzieci. Szczególnie dla tych, które interesują się przyrodą, podwodnymi stworzeniami i ekologią. Polecam waszej uwadze.

Skok przez Bałtyk, Monika Milewska, wydawnictwo Widnokrąg, 56 stron, wiek 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *