W Głowie
9 - 12,  9 +,  Ciało,  Dla dzieci,  Edukacyjne

W Głowie – wyprawa do wnętrza mózgu

Książka pod tytułem W Głowie – wyprawa do wnętrza mózgu zaskakuje ogromem wiedzy na temat tego, co dzieje się w ludzkiej głowie. Autorki wiedzione ciekawością, zgłębiają temat bardzo wnikliwie. To książka nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych czytelników. Wiele się z niej dowiedzą, a nade wszystko, to że „Nasz rozwój nigdy się nie kończy. Nawet kiedy robimy się bardzo starzy…”.

W Głowie to opowieść o rozwoju mózgu generalnie jako organu, który zmieniał się wraz z rozwojem oraz ewolucją człowieka przez 3 mln lat. O mózgu na poszczególnych etapach rozwoju człowieka jako jednostki. O tym, wszystkim za co odpowiedzialny jest mózg. Jak dbać o mózg. O emocjach, ciele jak również świadomości. Skąd wiemy, że ja to ja? Książka z pewnością uświadamia czytelnikom potęgę naszego mózgu. Niby mały 1300 gr, a jaki wielki (86 miliardów neuronów). Jak to mieści się w głowie, dowiecie się z książki.

W Głowie…

jest ciekawie skonstruowana. W swych poszukiwaniach i rozważaniach, autorki często zwracają się z pytaniem do czytelnika, skłaniając do przemyśleń. To niezły trening krytycznego myślenia, prowokowany przez konkretne przykłady jak również zadania. Wybrane zagadnienia jakie czytelnik znajdzie w książce:

  • budowę mózgu; mózg, a zmyły oraz ich współdziałanie;
  • rozwój mózgu wraz z ewolucją człowieka; tu bardzo ciekawy fragment, o tym co dzieje się w mózgach nastolatków.
  • w jaki sposób mózg się uczy ponieważ „Główna misja mózgu: nauczyć się jak najwięcej”. O tym jak rozbudzić oraz zabić motywację.
  • o czytaniu, za które odpowiada aż 17 stref mózgu; pamięci; samoświadomości;
  • jak ciało komunikuje się z mózgiem i jak to się dzieje, że się ruszamy;
  • mózg, a estetyka jak również postrzeganie tego co wokół (tzn. co nam się podoba, a co nie);
  • na koniec o tym, jak dbać o mózg aby pozostawał w dobrej formie;
  • fakty i mity oraz mapy mózgu wraz z opisaniem jego elementów (rodzaje neuronów, komórek, substancje chemiczne).

Książka jest cudownie grubaśna. Pełna wiedzy oraz ciekawostek, opartych na badaniach i wiedzy ekspertów.

Tam w głowie, masz mózg

Dobre wiadomości są takie, że mózg uczy się całe życie i wszyscy jesteśmy kreatywni.

Książka jest bogato ilustrowana, grafiki oraz ilustracje wyglądają na czytelnika z każdej strony. Wspierają zrozumienie i zapamiętanie tekstu. Wiodą prym kolor czerwony oraz grant. Grube stronice i twarda oprawa czynią z książki przysłowiowe cegłę, pełną mądrości. W dobrym tego słowa znaczeniu.

Myślę, że znajomość tego jak funkcjonujemy, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa mózg to wiedza, która może poprawić samopoczucie. To świadomość która wpływa na jakość życia i decyzje, które podejmujemy. Mam tu na myśli nie tylko młodych ludzi.

Niezwykle ciekaw książka o skomplikowanych rzeczach, napisana w prosty sposób. To chyba największy komplement jaki dedykuję książce W głowie.

Zachęcam do przeczytania. Zgadzacie się, że jesteśmy tym co czytamy?

Zajrzyjcie do innych tytułów o mózgu: Dla dzieci – Wycieczka po mózgu, Mózg – To, o czym dorośli ci nie mówią, Dla rodziców – Sekretne Życie Mózgu Nastolatka.

W Głowie wyprawa do wnętrza mózgu, Isabel Minhos Martins, Maria Manuel Pedrosa, wydawnictwo Dwie Siostry, 368 stron, wiek 10+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *