Wielka Podróż Koko
6 - 8,  Dla dzieci,  Ekologiczne,  Przygodowe,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Wielka podróż Koko i Koko szuka wody

Wielka podróż Koko oraz Koko szuka wody to opowieści, które zapraszają małych czytelników do zielonego świata lasów deszczowych i jego egzotycznych mieszkańców. W trakcie czytania towarzyszyła mi myśl, że ekranizacja tych bajek byłaby zachwycającą przygodą dla dzieci. Opowieści o małpce Koko skojarzyły mi się z dawnymi, pięknymi baśniami dla dzieci w stylu Tarzana. „Zielona” przygoda jednak tylko z pozoru jest opowieścią o zwierzątkach. W pierwszej części szybko okazuje się, że do mieszkańców lasu zbliża się wielkie zagrożenie. Ludzie przy użyciu metalowych maszyn wycinają las. Tym samym pozbawiają wiele zwierząt miejsca do życia oraz pokarmu. To jednak nie wszystko. Wiele zwierząt pada łupem kłusowników i już nigdy nie wraca do swoich „rodzin”. Taki był również los jednego z bohaterów, przyjaciela Koko z dzieciństwa, małego Fufu. Drugi tytuł natomiast zwraca uwagę młodych czytelników na globalny problem nieposzanowania źródeł wody pitnej.

W tych baśniach zwierzęta mają głos. Świadomość niebezpieczeństwa ze strony ludzi jest w nich bardzo silna. Nie do końca wiedzą czym są metalowe „… ogromne stworzenia, które mają wystające, lśniące z każdej strony niczym powierzchnie jeziora…”. Zastanawiają się razem co zrobić, aby przetrwać. Walczyć czy raczej odejść w poszukiwaniu nowego bezpiecznego miejsca do życia. Którą drogą wybiorą? Zapraszam was na przygodę której bohaterem jest mały, odważny orangutan Koko.

Wielka podróż Koko

„Nieznane nie musi znaczyć złe”, tak mówi Ukto, tata orangutan swojemu synkowi Koko. Kiedy więc maluch słyszy dziwny dźwięk, chce dowiedzieć się czym on jest. Wędrując przez dżunglę w koronach drzew Koko spotyka uciekające gromady zwierząt. Ostrzegają go by uciekał jak najdalej bo trwa wyrąb lasu. Niedługo potem odbywa się narada zwierząt, pod przewodnictwem tygrysa Hektora. Orangutan Mokus proponuje walczyć, za to ojciec Koko, Ukto przekazuję wieści o legendarnej Jungli Jo, do której ludzie nie mają dostępu. Jest to jednak prawda przekazana przez zwierzęta z pokolenia na pokolenie i tak naprawdę nie ma pewności, że istnieje.

Wygląda na to, że zwierzęta dochodzą do porozumienia. Jednak młoda, małpia dusza Koko daje się zwieść rządnemu walki i władzy Mokusowi. Splot wydarzeń sprawia, że Koko znajdzie się w … Nowym Yorku. W jaki sposób przebiegnie jego podróż? Jak potoczą się jego losy? I czy zwierzęta z deszczowego lasu trafią do krainy Jungle Jo? Zachęcam do lektury…

Koko szuka wody

W drugiej części czytelnicy znajdą jeszcze wspanialsze bajkowe przygody. Zwierzęta powoli zadamawiają się w krainie Jungle Jo. Do zielonego lasu ściąga ich coraz więcej. Jednak w dżungli wydarza się coś, co zakłóca codzienność. Źródło wody zostaje zawalone kamieniem po czym wysycha. Woda nie płynie i nie nawadnia krainy. Zwierzęta czują w tym łapę podstępnego Mokusa. Jak mówi Nero „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Po raz kolejny sędziwy małpiszon Nero dzieli się swoją wiedzą z przyjaciółmi. Rusza wyprawa ratunkowa na wyspę Pięciu Szczytów do Aquadromu. W jej skład wchodzi mały ale doświadczony już podróżnik Koko oraz ochotniczka mandrylka Jang. Młode małpki pokonają długą drogę do celu podróżując na grzbiecie wieloryba Bulwy, a potem statkiem szczurzych piratów. Na wyspie też znajdzie się przyjaciel.

Ale co spotka śmiałków w Aquadromie w pokoju numer 12314? Czy uda się odzyskać źródło i woda powróci do Jungli Jo? Czy Kropla Matka może jeszcze coś zrobić? Na te pytania, mali czytelnicy znajdą odpowiedz po przeczytaniu tej pięknej i jakże mądrej bajki.

Mądra Bajka, która bawi, edukuje i uwrażliwia

W obu częściach wiele jest wrażliwości na los zwierząt, uwaga oraz troska o przyszłość naszej planety. Uwaga dzieci zostaje skierowana na obecne ekologiczne wyzwania świata. Dzieci spotkają ciekawe gatunki zwierząt. Pozytywne i niepozytywne charaktery. Doświadczą pochwały oraz mocy przyjaźni, bo jak mówi jeden z bohaterów kangur Artur „Świat bez przyjaciół byłby miejscem trudnym do zniesienia”. Jest również o wybaczaniu i dawaniu drugiej szansy.

Bajkowe opowieści o odważnych oraz walczących o przyszłość zwierząt opatrzona została malowniczymi i niezwykle inspirującymi ilustracjami. Teksty wzbogacają zasób słownictwa czytelnika oraz odkrywają na nowo słowa trochę zapomniane. Książki starannie wydane, w większym formacie, twardej okładce jak również nieco sztywniejszych stronicach. Wielka podróż Koko i Koko szuka wody to opowieści, które edukują i uwrażliwiają. Zachwycają pomysłowością fabuły. Z uwagi na przebieg akcji, zalecam czytać książki kolejno, pierwszą, a następnie drugą cześć.

Dzieci będą się świetnie bawić. Rodzice również popłyną z przyjemnością w krainę fantazji na grzbiecie Bulwy.

Mądre bajki o zwierzakach znajdziecie również TUTAJ – Bajki, które uczą jak żyć wśród innych.

Wielka podróż Koko – 1 część, Koko szuka wody – 2 część, tekst Bartosz Wokan, ilustracje Paweł Robal, wydawnictwo Booksfound, każda z książek ma 127 stron, wiek 5-8

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *