Bajki
3 - 5,  Dzieci,  Uczucia i Obyczaje,  Zwierzęta

Bajki, które uczą jak żyć wśród innych

Bajki, które uczą jak żyć wśród innych to nieśpieszna opowieść o chłopcu, który mieszka w dżungli, w wiosce Indian Guarani. Pewnego dnia Arandu, bo tak mu na imię, wybiera się sam na wędrówkę do lasu. Zbiera rośliny, o których przyniesienie poprosił go dziadek. Chłopiec dobrze zna las, ale goniąc za papugą traci orientację. Dopiero zmęczenie sprawia, że zdaje sobie sprawę ze swojego fatalnego położenia. Nie wie jak wrócić do domu.

Wartości

W tym momencie rozpoczyna się historia Arandu, małego chłopca, który sam stawi czoła dzikiej dżungli i jej mieszkańcom. Bajki, które uczą jak żyć wśród innych to droga Arandu do domu, spisana w 10 rozdziałach. Każdy rozdział rozpoczyna się omówieniem wartości, której jest on poświęcony. Natomiast kończy się wskazówkami dla rodziców wraz z propozycjami zabaw, które mają wzmacniać opisaną w rozdziale wartość.

Opisane wartości to: odwaga, uprzejmość, uczciwość, współpraca, autonomia, wrażliwość, wysiłek, spokój i harmonia, odpowiedzialność, wdzięczność, „stanowią (one) fundament życia w społeczeństwie i nawiązania relacji z innymi„.

„O wartości trzeba dba, tak jak się dba o rośliny w ogrodzie, z troską i zaangażowaniem, ale przede wszystkim z cierpliwością”.

Zwierzęta z dżungli

Bajki… to również spotkanie ze wspaniałymi zwierzętami, które w piękny sposób wspierają chłopca w drodze do domu. Pierwszym poznanym jest Puszczyk, który da chłopcu nadzieję i będzie nad nim czuwał do końca wędrówki. Dalej Pancernik, któremu doskwiera samotność, a towarzystwo Arandu sprawiło, że „…poczuł się lepiej i nie bał się już tak bardzo”. Mrówkojad, który uczy Arandu jak zdobyć pożywienie w dżungli i przestrzegał przez Wielkim Boa. Wśród przyjaciół znajdzie się jeszcze wiele zwierząt: Leniwiec, Kapibara, Krokodyl, Delfin, Tukan, Niedźwiedzica okularowa...

Prawa dżungli

Mali czytelnicy poznają nie tylko fascynującą wędrówkę Arandu do domu, zwyczaje zwierząt z dżungli, ale też Prawa dżungli. Warto je poznać, bo są uniwersalne, sprawdzą się nie tylko w lesie, ale i w życiu.

Prawa dżungli

Tekst opatrzono delikatnymi ilustracjami, które wprawiają wyobraźnię w ruch. Zobaczcie sami jaki urocze.

Bajki

Zachęcam Was do przeczytania historii Arandu. Jest przejmująca, dobra i niezwykle wzruszająca. Podpowiada dzieciom jak radzić sobie w nowych, bądź trudnych sytuacjach. Poprzez analogię mogą zaobserwować jak poradzić sobie z emocjami i znaleść drogę najlepszą dla siebie. Książka ta, to prawdziwa księga, to dużo czytania w twardej oprawie. To książka na wspólne czytanie i rozmowy.

Begona Ibarrola , autorka Bajek… to hiszpańska psycholog i pedagog, której książki doceniło wielu rodziców na całym świecie. Z pod jej pióra wyszły również dwa inne tytuły w serii: Bajki, które uczą jak być szczęśliwym oraz Bajki, które pomagają odkrywać talenty.

Zachęcam również do zajrzenia do jednego z moim pierwszych wpisów o książce pod tytułem To Ja. Duży i odważny TUTAJ. To zbiór opowiadań, w której również o tym jak dzieci mogą poradzić sobie ze swoimi bardzo ważnymi uczuciami i emocjami.

Bajki, które uczą jak żyć wśród innych, Begona Ibarrola, Finebooks, 172 strony, wiek około 5 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

osiemnaście + dziesięć =