6 - 8,  Świnka morska,  Uczucia i Obyczaje,  Zwierzęta

Żegnaj, panie Muffinie!

Żegnaj, panie Muffinie! to opowieść o śwince morskiej, Panu Muffine który wiedzie spokojne życie staruszka w swoim niebieskim domku. Zwierzątko „wzdycha i wspomina swoje życie”. Tęskni za minioną młodością i rodziną. Tęskni za swoją piękną żoną świnką, ukąszoną przez pszczołę podczas spaceru i szóstką rozczochranych dzieci, które już dawno wyfrunęły w świat.

Pewnego dnia, nagle rano „Pan Muffin nie może wstać. Bardzo go bolą nogi i brzuch„. Zostaje zbadany przez weterynarza i wygląda na to, że to po prostu starość. Czasy gdy Pan Muffin „… był młody i silny. Potrafił unieść na plecach całego ogórka ” już minęły. W skrzynce na listy, w której najczęściej opiekun zostawia mu smakołyki, Świnka odnajduje list „Tata mówi, że umieranie nie jest niczym strasznym...”, a potem drugą wiadomość, w której znajduje pocieszenie „… po prostu się odpoczywa i nie ma się czego bać, albo idzie się do nieba i wszystko jest w porządku...”. Pan Muffin oba listy gryzie na kawałki, jak to świnki mają w zwyczaju, a kolejnego dnia spokojnie umiera w swoim łóżeczku. Dalej razem z domownikami żegnamy Pana Muffina. Zostaje  on pochowany i pożegnany „…wieńcem z mleczy...” i słowami „Dziękujemy za wszystko„.”Teraz, Panie Muffinie, wie pan więcej niż my...”, tak zaczyna się list chłopca napisany na zakończenie.

Bardzo czuła i ciepła historia, mimo iż temat wyjątkowy i trudny. Pan Muffin, to przemiła postać, której towarzyszymy w ostatnich chwilach szczęśliwego życia. Nieprzypadkowo bohaterem książki jest świnka morska, w większości przypadków pierwsze dziecięce zwierzątko. Po kilku wspólnych latach, zwierzątko odchodzi i każde dziecko – opiekun, staje w obliczu poczucia straty, żalu i niezrozumienia co tak naprawdę się dzieje z jego pupilem. Książka Żegnaj, panie Muffinie pozwala zrozumieć i obłaskawić tę stratę.

Już niebawem Dzień Zmarłych, święto podczas którego odwiedzamy naszych bliskich w ich miejscu spoczynku. Dzień kiedy temat śmierci jest szczególnie blisko nas. Być może książka Żegnaj, panie Muffinie! ułatwi wam w jakiś sposób rozmowę z dzieckiem na temat nieuniknionego rozstania z bliskimi. Warto mądrze odpowiadać na pytania o życiu i przemijaniu. Warto opowiedzieć dziecku o tym co nas czeka, niż pozostawić je samo z głową pełną domysłów.

Zostawiam, Was dziś drodzy czytelnicy w nastroju do przemyśleń.

 

Żegnaj, panie Muffinie!, Ulf Nilsson, Anna-Clara Tidholm, wydawnictwo Ene Due Rabe, 42 strony, wiek 7+ /choć dla mnie warto przeczytać wcześniej/

Moja ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *